1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz tutkusu

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Ferhan Özcandar tarafından 7 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

1. Ferhan Özcandar

Ferhan Özcandar

İsim:
    Deep Blue
    Merhaba arkadaşlar,
    13 yıl önce kış aylarında denizden uzak kalmamak için amatörce bir deniz akvaryumu kurarak bu sevdaya başladım.o dönemlerde gerek malzeme gerekse bilgi paylaşımı bu kadar sık değildi.kendimce denizden su taşıyarak 150lt bir marmara akvaryumu kurmuştum ps olmadan sürekli su değişimi yaparak yıllarca eskina,ispari,lapin,kumbil,mırmır gibi balıkları sağlıklı bir biçimde yaşatmayı başarmıştım bunun tek sebebi denize yakın olmam ve sürekli düzenli su değişumi yapmam oldu.daha sonra 600lt bir akvaryuk kurdum,evlilik araya girince hobiye ara vermek zorunda kaldım.Şimdi ise yeni evime geçtiğimden dolayı 7 yıl ara verdiğim tutkuma kaldığım yerden devam etmeye karar verdim.
    2 aylık bir süreç zarfında formu sürekli okumaktayım ve teçrübeli arkadaşlardan bilgi edinmeye çalışmaktayım.bu arada yavaş yavaş sistemi kurmaya başladım Akvaryumu yaptırdım ve kurulum aşamasına geldim.sizlere sistem kısaca aktarayım
    Akvaryum:80x55x57h 10mm kalınlık
    3lü durso sistem
    2 bölmeli sump
    Çorap filite
    Su:7 aşamalı ozmas sistemi
    Tuz:USA Aquacraft deniz tuzu
    Kum:Orta boy mercan kırığı
    Kaya:20kg Yerli alg kayası
    Ps:Boble magus C6
    Kafa motoru:Alman Aquamedic or2500
    Uv:Atmam 18v
    Uv motoru Aheim 1100
    Dalga motoru:Susun 201 çift kafa
    Bakteri kültü ve ihtiyaç duyacağım ceşitli katlılarda alınmıştır

Durum olarak tankı doldurmaya başladım ve bir yandan azar azar tuz ilave ederek tuzu eritiyorum. Osmoz dan su az geldiğinden süreç uzun ve sıkıcı oluyor.kısmet ise yarın da kayaları eklemeyi düşünüyorum.Bu süreçte bilgi ve teçrubeli arkadaşlarımdan yorum ve tavsiyelerini bekliyorum.

Düzenleme: 7 Temmuz 2016
    ertnylmz, YMR_AY, Courageous ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. Ferhan Özcandar

Ferhan Özcandar

İsim:
    Deep Blue
  3. SEFERR

SEFERR

İsim:
    Sefer benli
    Hayırlısı olsun tankınız

Ferhan Özcandar bunu beğendi.
  4. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Öcelikle hoşgeldiniz.
    Yine bir marmara tankı mı olacak?
    Durso grişindeki ızgara bölümü metal mi? Metalse uzun vadede başınızı ağrıtır ne kadar kaliteli olursa olsun.

5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Portala hoş geldiniz, yeni kurulum hayırlı olsun.

6. Ferhan Özcandar

Ferhan Özcandar

İsim:
    Deep Blue
    Durso sistemin izgarası pilastikten parlak gözüktügünden metal gibi durmuş.Bu sefer tropikal kurmayı düşünüyorum bu sabah kayaları ilave ettim hayırlısı ile sistemi çalıştıracağım

ka2n bunu beğendi.
  7. Ferhan Özcandar

Ferhan Özcandar

İsim:
    Deep Blue
    Tankımın son durumu bu arkadaşlar,kayaların durumu umarım iyi olmuştur 2016-07-07 12.23.19.jpg

YMR_AY, LostRua ve veysel bunu beğendi.
  8. mehmetöz

mehmetöz

Yer:
    BURSA
    İsim:
    mehmet özcan
    Hayırlı olsun kurulumunuz.

9. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    Hayırlı olsun.

10. seaman038

seaman038

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    ahmet soner bal
    Hayırlı olsun kurulumunuz cihazlar bence güzel iyi seçimler yapmışsınız akuntı için jebao rw 4 eklerseniz sizteminize daha iyi verim alacağınızı düşünüyorum

11. Ferhan Özcandar

Ferhan Özcandar

İsim:
    Deep Blue
    Herkeze teşekkur ediyorum.bütce yetersizliginden akıntı motorundan kıstım.ilk fırsatta rw 4 lerden apmayı düşünüyorum

Kayaları yükledikten 3_4 saat sonra akvaryumun suyu sarı renkte cok bulandı ayrıca pd de sürekli idrar kıvamında pis su biriktiriyor.süreç normalmi seyrediyor? 2016-07-07 22.53.04.jpg 2016-07-07 22.53.04.jpg

YMR_AY, Courageous, seaman038 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Normal süreç, sarı suyu topladıktan sonra canlı girişine kadar kolay kolay hiç bir sey toplamaz.

Ferhan Özcandar ve seaman038 bunu beğendi.
  13. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Kurulumunuz hayirli olsun. Umarim ozmozda su alirken 7. Asamanin sonundan degil membran cikisindan almissinizdir.

14. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Yeni kurulumunuz hayırlı olsun, içi cıvıl cıvıl canlılarla dolsun :)

15. Ferhan Özcandar

Ferhan Özcandar

İsim:
    Deep Blue
    Membran cıkışından almak pek aklıma gelmedi.infre red filitre mineral katkı filitresi filan vardı.zararı olmaz diye düşündüm.

Birde kayalat çok saglıklı durumda idi.balkonda mis gibi deniz kokuyorlardı akvaryuma koyduktan 5 saat sonra sarı su ile ağır koku meydana geldi umarım süreç normaldir.bu durum kaç gün süruyor.

16. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Anladığım kadarıyla hem içme suyu hem akvaryum, bende bu sekil yapıyorum. Ancak cıkış tds i önemli çok yüksek olmasın. Bende en son ölçüm 6 idi. Soft için pek zararı yok ancak sps mercan için 0 tds gerekir.

İlk başta koku yapması normal amonyak yükselir kayalar suya girince kokar falan, takılmaya gerek yom normal süreç.
    Önemli olan sabır, bir ay suresince el sokup akvaryuma mudahale etmeyin. Tuzlulugu mutlaka dogru ayarlayın. Plastik tuz ölcer ile ölcülmüş ise mutlaka kalibre edin eksik ölçme egiliminde olur bu tip ölcerler.
    Refraktometre ise ro su ile kalibre edin. Mutlaka sıfır değerini görün ro suda ayarı ona göre yapın.

17. Ferhan Özcandar

Ferhan Özcandar

İsim:
    Deep Blue
    İlk etapta kurulumu plastik tuz ölcer ile ayarladım refraktometre sparişi verdim bayramdan sonra elime ulaşıcak.şuan tuzluluk 1023_1024 arası görünüyor. Gelince hemen cek edeceğim.ps toplamayı bugün kesti cok az topluyor fakat sarı bulanıklık hala devam ediyor beklemeye aldım. Bakteri eklemesini hangi zamanda yapmam gerekiyor

18. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bakteri kültürünü girebilirsin, ustünde yazan prosedurlere uyarak. Bir sure sonrada bakteri yemi. Genel olarak yazdım elinde hangi tür ürün var bilemiyorum.

Ben genelde bakteri kulturu pek kullanmam, su dolar kum kaya yerleşir bir hafta sonra günlük bir iki adet granül yem atarım balık yemler gibi. Bir ayı devirmeden de canlı girmem tabi diyatom evresinde tanka girilen conch snail gibi temizlik ekibi hariç. Bu sekilde diyatom genelde 20-21 nci günde kendini gösterir.

Aydınlatmayı da 4-5 saat civarında calıştırın mutlaka, yeterli gelir.

19. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Sudaki bulaniklik gitmezse karbon baglyabilirsiniz

20. Burcu

Burcu

Yer:
    İstanbul Anadolu
    Hayırlı olsun kurulumunuz. Ben de denizden çıkmış ve bir süre dışarıda beklemiş kaya ekledim tankıma. Doğru anladıysam balkonda kayalar bir süre beklemiş, yarım saat içinde kayalar üzerindeki bakteriler ve canlılar ölüyor. O deniz kokusu büyük ihtimalle amonyak kokusudur. Bir süre fosfat problemi de yaşayacaksınız, bunu fosfat tutucu ekleyerek giderebilirsiniz. Tanka eklemeden önce tuzlu su hazırlayıp kayaları büyük bir kovada PS bağlı olarak 2 hafta beklettim. Eğer 2-3 güne bulanıklık gitmezse 2-3 defa %50 su değişimi yapmanızı tavsiye ederim.

seaman038 ve Ferhan Özcandar bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş