1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Tuzu Sorunları

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Pennywise tarafından 9 Nisan 2015 başlatılmıştır.

1. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Deniz tuzu sorunları okuyoruz az çok. Örnek okarak ben tuzu aldığım yere güvenmem artık. Ben coral pro dedim, normalinden balık tuzu vermiş çakal arkadaş. Sonra da yanlışlık oldu falan dedi.

Bundan ziyade, genel olarak tuz markalarının litreye gr hesabı nasıl çıkıyor sizlerde?

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 9 Nisan 2015
    MESUT_KERİM, YIKIKTEMO, veysel ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Tuz sorunumuzu Tropic marin çözecek bence acaba coral pro gibi onda da çok tuz gidiyor mu? coral pro litreye 38 gr

3. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Niye ben 30 litreye 1 kg kullanıyorum. 1025 tuzluluk veriyor.

Ek bilgi Red Sea Coral Pro

Düzenleme: 9 Nisan 2015
  4. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Levent abi o nasıl oluyor ya ben 38 gram ile 1025 tuzluluğu yakalıyordum. 7 kg luk kovalar aldım ama ben hep?

5. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Sofra tuzu olmaz mı bol iyotlu. İçerik olarak tuz tuzdur değil mi?
    Veya deniz tuzları var turşu için satılan.

Deniz tuzu ve sofra tuzu temelde aynı besin değerlerini içerir: sodyum ve klorür. İki tuz arasındaki asıl fark ise kimyasal yapısında değil; tadında, dokusunda ve geçirildiği işlemdedir.

Tuzun rafinasyonu temel olarak ham tuzun
    (Sodyum Klorür) tamamen eritildikten sonra yabancı maddelerden arındırılarak saf halde kristallendirilmesi işlemidir.

%100 doğal deniz tuzu mineral açısından zenginliğini korur. Doğal, organik deniz tuzu hala 2000 yıl önce Fransız tuz işçileri tarafından çıkarıldığı yöntemle elde edilir. Taranarak toplanır ve kuruması için güneşte bırakılır. Sodyum, klorür, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve diğer 90 mineral ilk andaki şekliyle doğal deniz tuzunun içinde bulunur. Bu mineraller bünyelerinde nem barındırırlar ve gri renklidirler.

Ek bilgi, Bunu okuduktan sonra yemeklere akvaryum için aldığımız tuzdan katabilirsiniz :D

Doğal tuz kristali insan vücudunu oluşturan tüm elementleri içerir. Doğada bulunan 94 elementten soy gazlar hariç, tüm elementler doğal tuz kristalinde mevcuttur. Bu da doğal tuzun insan vücudunda bulunan tüm doğal mineralleri ve iz minerallerini içerdiği anlamına gelir.

Kanımızın bile tuzlu bir yapısı olduğunu düşünürsek niye tuz “rafine” edilerek insan sağlığı için bu denli tehlikeli bir noktaya taşındı? Doğal tuz hayatın yapı taşıyken, rafine tuz öldürüyor, Niye? Çünkü doğal işlenmemiş deniz tuzu kristali ile rafine beyaz tuzun hiçbir ortak yönü yok!

Kullanılan rafine tuzların çoğu sodyum klorid ve yaşam için gerekli olan tuzla alakalı bir yapı değil! Oysa doğal deniz tuzu, kristali sodyum, klor gibi sadece iki element değil, vücudumuzu oluşturan tüm doğal elementleri içeriyor. Hemen hemen her konuda olduğu gibi sanayileşme, doğal tuz kristalini de “temizlemeyi!” ve onu iki elemente indirgemeyi seçti, dolayısıyla beyaz şekere benzeyen beyaz bir zehir yarattı!

MESUT_KERİM, veysel, nhtkmn ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  6. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Temelime selam Marmaraya devam.

TencoMelih bunu beğendi.
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Marmara ile artık işim olmaz Teoman abi. :D Artık direk Marmara'nın suyunun buharlaştırılması ile elde edilen fabrikasyon tuzla ilgileniyorum. :)

TencoMelih bunu beğendi.
  8. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Royal Nature, litreye 36 gram...

9. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Bu dosya ekinde gerekli incelemeler labaratuar ortamında test edilmiş. Bazılarında içler acısı durum var.

Tüm testler aynı gramajda yapılmış 200ml de 7 gram tuz Buna dikkat. Tuz yoğunlukları vs... Çoğu test benim ulaştığım sonuçlarla örtüştü...

Geçenlerde Hakan tuz yoğunluğu testinde özellikle Kent için 28-29 ppt bulmuştu.

Potasyum Magnezyum seviyeleri genelde benim sonuçlarla aynı,,

Mesela Brom tehlikeli içeriğe sahip bir elementtir. Deride tahriş etme yakma gibi özellikleri vardır. Dikkat. Ne kadarı tehlikelidir bilmem.

Hiç bir şey yokken ortada sonra balıklar sürtünüyor vs demeyelim...

Ekli Dosyalar:

TencoMelih bunu beğendi.
  10. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Kentin Magnezyumu da düşükmüş.

11. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Şimdi şöyle izah edeyim tabi ki firmalar bu test sonuçlarından sonra ürünlerini kontrol edip önlem alıyorlardır. Kendilerini geliştirme adına. Bu hangi tarihli yapılmış pek anlayamadım.

12. vicia ervillia

vicia ervillia

Yer:
    manisa
    İsim:
    burcak arbil
    Hangi tuzu kulanıyorsunuz hangisini tavsiye edersiniz arkadaşlar?
    Ben coral x kullanıyorum akvaryumu kurduğum süreden beri ph konusunda sıkıntılar çekiyorum ,Su değişimine başlamam itibari ile sürekli bir ph yükselmesi gözlemliyorum.
    Birde 10 lt de 350 gr yerine 300 gr kullanıyorum 1024 ü yakalamak için.

13. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    @vicia ervillia
    Burçak bey,
    ****** in kovaları birbirini tutmuyor karışımdan dolayı sanırım. Bana ilk gelen kova bozuk çıktı sorgusuz hemen değişim yaptılar eyvallah ama gelen yeni kovadan memnun musun diye sorarsan yine cevap hayır,

14. vicia ervillia

vicia ervillia

Yer:
    manisa
    İsim:
    burcak arbil
    Varmı bir öneriniz peki ? Tecrübe ettiğiniz

15. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Bakın bence tuzları çok soğuk ortamda bırakıyorlar bu yüzden bazı elementler çöküyor. Mesela bir çok katkı bile 24 derecenin altındaki ortamlarda dibe çöker. Bunu esnaf bilmiyor herhalde

Tuz yoğunluğunu denizde 4 derecede yitirir bu bilimsel gerçek buna görede su hazırlamak lazım..

16. Deniz YILDIZ

Deniz YILDIZ

İsim:
    Deniz YILDIZ
    Arkadaşlara tavsiyem, satın aldığınız hangi marka tuz olursa olsun sorun yaşamış iseniz lot numarası ve markasını yaşadığınız sorun ile forumda paylaşırsanız bir çok kimseye faydası dokunacaktır.. Kendi görüşüm ise kovalarda yazan ilgili miktarın ilgili tuzlulukla örtüşmemesi tuzun bir nebze su içermesidir. Tuzun % kaç su içerdiği hesaba katılmalı. Bu veriye nasıl ulaşılabilir bilemiyorum. Eskiden bu tür veriler paylaşılıyordu. Reef Crystals için bu %5-6 idi.

Montimahir, TencoMelih ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  17. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Hobide daha yeni olmama rağmen yüksek tonajlı tanklarım olması sebebiyle bir çok marka tuzu kullanarak tecrübe ettim.Öncelikle söylemem gereken tuzdan ne beklediğimize bakmak gerekir.Su değişince mucizeler bekliyorsak bunu unutalım.
    Tanklarımızda suyu neden değişiriz, değişmeden tankı idame ettirebilir miyiz, neden?
    Bu gibi sorulara yanıt bulduğumuzda işlerimiz biraz daha kolaylaşacaktır.
    Benim için bir tuzda önemli olan tankımda stabil tutmaya çalıştığım su değerlerimin, doğru oranda yaptığım su değişikliğin de bozulmamasıdır.Bir kovada çok iyi yakalanan değerleri şayet başka bir kova aldığımda da tutturabiliyor isem o tuz benim için mükemmeldir.Bu şekilde yaklaşık 18-20 kova ****** tuzunu kullandım fakat son 4 kova ile artık yollarımı ayırma kararı aldım.Aralarda kullandığım ve memnun kaldığım tuzlardan rc coral pro ve kz oldu.Bu tuzları da fiyat olarak pek uygun bulmadığımdan arayışlarım devam etti.Son olarak 2 kovadır kullandığım ve memnun olduğum kent tuzundan da şu an için memnuniyet duyuyorum.

Bu arada çok daha önemli bir şey söylemek istiyorum.Ellerimizde testlerimiz var ve hepimiz testler yaparak su değerlerimizi ölçüyoruz.Peki bu testler ne kadar güvenilir ya da ne kadar doğru yapıyoruz?
    Son tankımda ilk zamanlar yaptığım testlerde mg seviyem 1200 civarında çıkıyordu.Normal de bir hobici iyonik dengeyi tutturmak (8,420,1400) için mg katkısı ilave eder ve mg seviyesini yükseltmeye çalışır.Ancak ben geçmişte yaşadığım tecrübelere dayanarak canlılarımda herhangi bir problem olamamasından
    dolayı hiçbir müdahalede bulunmadım.
    Bir müddet bu şekilde gitti ve sonrasında mg testim bittiği için yenisini aldım.Yeni aldığım testte mg seviyesini 1380 olarak ölçtüm!
    Yani demem o ki normalde ilk ölçtüğüm değere dayanarak tanka mg katkısını dayasaydım, muhtemelen normal seviyede sandığım mg dan dolayı sorunlar yaşamaya başlayacak, sorunun ne olduğunu bulmaya uğraşırken yapılacak uygulamalar ile işi çığrından çıkaracak ve bilinmeze yol alacaktım.....

18. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Hakan abi haklısın ben araştırma yapmadan birşey almam hepimiz öyleyiz aslında ****** hakkında o kadar olumlu yorum vardı ki aldım. 20 gün sonra kargo yapıldı üretim sürecinde dediler geldi tuz bildiğin kaya çıktı söyledim böyle böyle kullanın sorun olmaz dedi. 4 ay kullandım sonra arkadaşla test yaptık 1025 tuzlulukta vermesi gereken değerler 1031 de çıkıyordu yeni tuz gönderdi fakat bundada yaşadığım sorun litreye 35 gr ise benim 41 gr gibi girmem firma taşınmış sanırım ondan sonra düzen tutturamadı bence... Tuzu hala kullanmaktayım :(

Sent from my iPhone using Tapatalk

vicia ervillia bunu beğendi.
  19. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Tavsiyem kötü olduğunu düşündüğün bir tuzu kovanın neresinde olursa olsun kaldırıp atman.Parasına acıyıp kullanmaya devam etmek sonrasında daha çok külfete katlanmamıza neden olacaktır.

Gmsy, YMR_AY ve muradtekin bunu beğendi.
  20. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Buradaki yorumlarla alacağım abi yeni tuzu ben tropic marin i bekliyorum artık neye güveneceğiz bilmiyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

vicia ervillia bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş