1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Tuzu Yapma Zamanı Gelmedi mi?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 21 Mart 2016 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Deniz tuzu yapma zamanımız geldi diye düşünüyorum. Yapılır veya yapan var vb gag gug değil aktif kullanılacak bir tuz olmalı. En azından yapıp olayı görmek gerek. Tabii denek tank lazım diyeceksiniz ama ben Sps ağırlıklı tankta direk kullanabilirim.

Aşağı yukarı maliyet ve element gramajları hakkındaki bilgilerinizi veya derlemelerinizi, yahut bulduklarınızı eklerseniz sevinirim.

Birinci sınıf tuz olacağı üzerinden giderek maliyeti çok düşürme peşinde olmadan yapalım hesabı kitabı.

image.jpeg

Ön araştırmalarımda çıkan ortalama gerekenler şöyle;

Sodyum klorür 25 kg Teknik tip
    Merck Kalsiyum
    Kalsiyum hidroksit
    Magnezyum klorür
    Magnezyum sülfat (Tercih)
    Potasyum iyodür
    Sodyum bikarbonat 1 kg Zag veya Tekkim
    Potasyum klorür
    Stronsiyum
    Borik asit
    İyot
    Aminoasit
    Gerekli görülürse aşağı yukarı deniz suyundaki tüm eser element mix eczane tip ampul

Ne eksik sizce? Fikirler ardından maliyet hesabına geçeriz.

Düzenleme: 21 Mart 2016
    TencoMelih, Pennywise, Burcu ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  2. zipkinteam

zipkinteam

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    hakkı önder
    Temel hocam tuz işine ne zaman el atacaksınız diye düşünüyordum,kısmet bu günlere imiş.:)
    Şimdiden kolay gelsin eminim tüm portaldaşlarımın katkıları ile iyi bir ürün çıkar ortaya.

TencoMelih ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  3. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Bazı komponentlerin katı -toz formda olduğunu biliyorum ama diğer içerikten bazısı sıvı. Tamamı toz formda olmayacak galiba? Öte yandan tuz ların en büyük sorunu topaklanma. Bunun nasıl aşılacağı bence kritik. Bazı tuz larda bunu engelleyen maddeler vardı sanırım..

4. yagmurlugeceler

yagmurlugeceler

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    ÜMİT AKBULUT
    Temel Bey inşallah iyi bir tuz çıkar geçen gün konuşmuştuk tuz konusunu o kişi içeriği gizli tutuyor numune istedim.

5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Alper abi doğru diyorsun ama bana sorarsan kova tuz ile tepkimeye girecek olan katkı, element, mineral ve vitaminlerin ölçüsü hesaplanıp sıvı halde şişede verilip su değişimlerinde ölçek hesabı ile eklense olur diyorum...;)

Ontheway bunu beğendi.
  6. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Kimya meselelerinde benden bi cacık çıkmıyor maalesef. Üni.de +2 yaparak zorla geçmiştim. temo27

7. emrah aytekin

emrah aytekin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    emrah aytekin
    Tüketici olmak genimizde var abi:D

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  8. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
  9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tuzların hiçbirinde iz element çıkmamış anladığım kadarıyla, öyleyse hiç şaşırmadım diyebilirim. Ana elementler belli ve kullanılan iz elementler de belli. İlave edilecekler listesini kendince değiştirmek veya oynamak mümkün.

Yaptığı tuzu gizli tutması biraz kendince kendini kandırması olmuş arkadaşın. Bu ülkede iki şekilde tuz yapmak mümkün. Doğal buharlaştırma ile hazır Deniz tuzu hammaddesi almak mesela Estuz gibi ve eksik elementleri tamamlamak.

Diğer yol ise Bu şekilde bir içerik yapmak. Katılan elementlerin miktarı ise olay o da zaten belli. Deniz suyunun %78 oranı sodyum klorürden oluşuyor.

Aşağıdaki formül ticari Deniz tuzlarının da aşağı yukarı değerini verir. Ben potasyum iyodür gibi birkaç elementi haricen ekledim.

23.98 gr sodyum klorit
    5,029 g magnezyum klorür
    4.01 g sodyum sülfat
    1.14 g kalsiyum klorür
    0.699 g Potasyum klorür
    0.172 g sodyum bikarbonat
    0.100 g potasyum bromür
    0.0254 g borik asit
    0.0143 g strontiyum klorür
    0.0029 g sodyum florür
    Su 1 kg toplam ağırlık.

TencoMelih, veysel, Burcu ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  10. emrah aytekin

emrah aytekin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    emrah aytekin
    Temel abi hep kafama takilmistir neden kulanmiyoruz diye, deniz ulkesiyiz nispeten tuz yerine deniz suzunu uygun kosullara getirip kulanila bilecek hazir deniz suyu yapamazmi ve bunlarin saklama omurlerini artiramazmi Ve bu sekilde daha ucuza gelmezmi ?(Konudan farkli bisoru oldu ama kusurum af ola)

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bana sorma bu soruyu çünkü aralıksız, kesintisiz 10 yıl Marmara deniz suyu ile akvaryum yürüttüm ben. :) Hala Zaman Zaman alırım kullanırım. Sps mercan için suyu işlemek gerek evet ve sanırım yine tamamen buna döneceğim ama suni tuz yapıp görmek de istiyorum, tabii maliyet uyarsa yoksa değmez.

Doğal deniz suyu kullanımı ile ilgili forumda geniş makaleler var. Soft, Lps ve balık bakanların çekinmesi gereken bir durum yok. Doğal suyun tamamlanması gereken eksikleri belli ve bunlar da paylaşıldı.

veysel, Pennywise, emrah aytekin ve diğer 4 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş