1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz yıldızı acil yardım

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde mehmetöz tarafından 15 Şubat 2018 başlatılmıştır.

1. mehmetöz

mehmetöz

Yer:
    BURSA
    İsim:
    mehmet özcan
    Tankımda aşırı çoğaldılar ve zoa ların üzerine çıkarak erimelerine neden oluyorlar.

2. mehmetöz

mehmetöz

Yer:
    BURSA
    İsim:
    mehmet özcan
    Nasıl kurtulurum bu yıldızlardan?

3. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Nasıl bir yıldız bu bahsettiğiniz?Görsellendirebilirseniz daha kolay cevap alabilirsiniz.

4. mehmetöz

mehmetöz

Yer:
    BURSA
    İsim:
    mehmet özcan
    Bula bildiğim görüntüler

bunlar şimdilik

[​IMG][​IMG][​IMG]

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 16 Şubat 2018
    burak ozu bunu beğendi.
  5. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Abi asterina zoalari yerler. Harlequin shrimp bulabilirsen ancak bulamama olasiligin yuksek.

Gordugunu topla tanktan baska pek caren yok :(

mehmetöz bunu beğendi.
  6. mehmetöz

mehmetöz

Yer:
    BURSA
    İsim:
    mehmet özcan
    Aynen Burak Harlequin shrimp bulamadım.Gördüklerimi seninde söylediğin gibi topluyorum fakat bu şekilde başa çıkabilirmiyim bilmiyorum.

7. mehmetöz

mehmetöz

Yer:
    BURSA
    İsim:
    mehmet özcan
    Oooo çok güzel fikir Mahir bey.Teşekür ederim.

8. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Astaria yıldızlar zoalara dokunmazlar, arada ki fotolarda astariaya benzeyen ama farklı bir tür olan yıldızlar var belki onlar dokunabilir ama ben yinede birşey yapacaklarını sanmıyorum.Bahsettiğim yıldızlar tam yıldıza benziyor ve 5 kollular ve astarialara göre daha büyük oluyorlar.
    Boşuna hayvanların kanına girmeden önce iyice blr gözlemleyin derim.

Nadir ve mehmetöz bunu beğendi.
  9. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    bendekiler patır kütür gömüyor. Senin yazıyı okuyunca baktım netten sanırım farklı türler farklı davranışlar sergiliyor, senin dedğin gibi. Fakat bildiğim bir şey var bende catır cutur yiyorlar.

10. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    O zaman katli vaciptir, tez başları vurula. :)

mehmetöz bunu beğendi.
  11. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Dediğin gibi bir tane bırakmamıştı bende. Ama yıldız bitince başka birşey yemediği için o da ölmüştü

12. mehmetöz

mehmetöz

Yer:
    BURSA
    İsim:
    mehmet özcan
    Mesut Bey aslında işi bitince ihtiyaç duyulan tanklara transfer geçişi sağlanmış olsa açlıktan ölmezler.
    Bilindiği gibi bu türkrlerin ithalatı yasaklı olduğundan satışı yok diye biliyorum.

Tanklarında olan ve ihtiyaç duyulan tanklar varsa bu konuyla ilgili bir başlık altıdan iş birliği yapıla bilir.

13. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Zaten zor bulunan bir canlı idi şimdi imkansızdır heralde

14. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Bu tür istenmeyen canlıları akvaryumda baskılamanın en iyi yollarından biri tankta wrasse türleri bulundurmak, wrasseler tankta istenmeyen bu tür canlıların ( mesela bir tane daha örnek vermek gerekirse vermetid snailler), larval formlarını, yumurtalarını yiyerek sayılarını baskılarlar tabi erişkin formlarını bir şey yapamıyorlar. siz erişkinleri topladıktan sonra arkadan yenileri gelmeyeceği için veya azalacağı için bir süre sonra sayıları oldukça azalıyor veya kontrol edilebilir hale geliyor.

Bu yüzden bir tankta en azından 2-3 wrasse olmalı. Wrasseleri seviyoruz :)

MESUT_KERİM, mehmetöz ve Montimahir bunu beğendi.
  15. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Wrasseler bir tankta olmazsa olmazlardan kesinlikle.
    Bir tank kurulurken bir habitatı taklit etmeye çalışıyoruz, doğal döngüyü sağlamak için elverişli koşulları sağlamak tabiki en önemlisi.
    Ancak bazen şartlar müsait olmuyor, örneğin herlaquin shrimp elbette bu tarz yıldızları kontrol altına alabiliyor ama o tankta varken çok sevdiğiniz büyük yıldız türlerini besleyemiyorsunuz. Yahut bazı renkleri çok güzel wrasse türleri de kabuklu temizlik canlılarınızı öldürebiliyor.... gibi gibi.
    En güzeli doğal, biyolojik olan mücadele ama bazen mekanik ya da kimyasal müdahale etmek zorunda kalabiliyoruz maalesef.

Montimahir, Okurt, mehmetöz ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  16. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    vermetid snailler benim tankta yuzlerce oldu ve artik sinir bozmaya basladı, wrasse kesin cözüm müdür? Epey arastirdim wrasse tüketir diye bir yazı okumamıstım acikcasi... denemisliginiz var midir hocam? tankta wrasse turu yok benim...

mehmetöz bunu beğendi.
  17. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale

Hayır wrasseler kesin çözüm değil, bunu özellikle belirteyim. Yukarıda bahsettiğimiz gibi wrasseler bu tür canlıların larvalarını avlayarak azalttığından bahsettim, Sadece o.

Resif akvaryumunda herhangi bir probleme , soruna özel herhangi bir karantina, toptan yoketme yaklaşımı dışında sadece soruna özel sihirli bir mermimiz yok. Her şeyi mevcut doğal denge veya sabırlı elle seçici müdahale yöntemleriyle müdahale etmek tek çıkar yol.

mehmetöz bunu beğendi.
  18. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Birde 2-3 tür wrasse yan-yana olunca kavga Edip duruyorlar diye okumuştum doğrumudur

Wrasse olan tank Hangi deniz yıldızlarını koymamak lazım.

Birde hangi tür wrasse kabuklu temizlik ekibini yer onuda belirtebilirmisiniz?

Sayfayı Paylaş