1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

deniz yıldızı anemon ve domates anemonu

Başlığı 'Anemonlar ve Omurgasızlar Portalı' kategorisinde mustafa karaeli tarafından 14 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ
    herkese iyi akşamlar.temel bey size danışmak istediğim bir konu var.arkadaşım kuşadası'ndan deniz yıldızı yakalayıp akvaryuma koydu ve sabah kalkınca deniz yıldızını tüp kurdunu yerken görmüş.deniz yıldızını benim akvaryuma attık.olan tüp kurduna oldu.merak ettiğim ileride akvaryuma anemon domates anemonu ve polip eklemek istiyorum.acaba bunlarıda yermi ? akvaryumda 2 tane xenia var ve bunlara zarar vermiyor.bir de anemon domates anemonu ve poliplerin gereksinimleri nelerdir (ışık akıntı besin vs) ? ayrıca akvaryum için 560 adet (280 beyaz +280 mavi) ışık şiddeti çok yüksek ledlerden aydınlatma yapıyorum.bir iki güne kadar tamamlarım.bittiğinde fotoğrafları ile yollarım.

2. görkemtemel

görkemtemel

Mustafa bey merhaba;

Bende deniz yıldızı çıkarmıştım 3-4 gün akvaryumda kaldı xenialara zarar vermediler fakat akvaryuma 4 tane snail eklediğimde iki deniz yıldızıda birer avcı oluverdi, snailleri yemeye çalıştılar zor kurtardım :)sumpa atmıştım ikisinide :) Deniz yıldızlarını 2-3 gün arayla karidesle filan beslemek gerekiyor yoksa akvaryumdaki canlıları yiyebilirler ,anemona zarar verirmi bilmiyorum tabi.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bu başlığı kaçırmışım sanırım. saat:gif Mustafa Bey anemona dokunması söz konusu bile değildir. burda:gif

4. akinkaptan

akinkaptan

İsim:
    akın kaptan

Ledler power ledmi yoksa normal mantar ledlerdenmi ?.

5. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ

Akın bey kullandığım ledler power led değil fakat ışık şiddeti çok yüksek (15000 mcd) ledlerdi.fakat montajı bitirdikten sonra deneme yaparken kısa devre sonucu ledlerin bir çoğu yandı.şimdi temel beyin tavsiyesi ile ati marka 2 tane t5 kullanacağım.t5'ler marin life'da satılıyor.Telefonla görüştüm fakat stokta yokmuş yakında geleceğini ve bana telefonla haber vereceklerini söylediler.birde uyarı:temel bey sayesinde öğrendimki t5'ler tuzlu su akvaryumlarının olmazsa olmazı.hem paranı hemde zamanını boşa harcama.

6. bonsaireef

bonsaireef

İsim:
    Tarık Fincan
    Deniz yıldızı beslemek isteyenlere serpent star tavsiye ederim.
    Googleden görsellere bakabilirsiniz. Türkiye'dekiler renkli değil. Renkli bir tane beslemek isterdim ama bizimkiler de güzel.

Ben yerli serpent star besliyorum. 2003 den beri akvaryumlarımda hep bulunmuştur. İlk akvaryumumdakini kendim dalıp çıkarmıştım. Şimdiki akvaryumumda ise kayayla iki tane gelmiş. Geldiklerinde 1-2 cm di. Şimdi kolları açık 20 cm'i geçer (2-3 yılda).

Kolları yiyecek kokusuna karşı çok hassastır. Kayaların arasında kollarını açıp yiyecek bekler. Yemleme sırasında hareketlenir. Çok hızlı hareket edebilir. Yem artıklarını toplar. Özel olarak beslemeyebilirsiniz ama eğer yeterli yem bulamazsa kollarını yer. Yeterli yem bulmaya başladığında kolları tekrar uzar. Bu anlattıklarımın her aşamasına tanık oldum.

Ben özel olarak besliyorum. Beslemesi çok zevkli. Yemi yaklaştırdığınızda kollarını uzatır. Yemi kavrar ve alt kısmında bulunan ağzına götürür. Ben ahtapota benzetiyorum. Arkadaşlarınıza şov yapmak için de kullanabilirsiniz. Oldukça ilgi çekiyor. :)

Reefteki hiçbir canlıya saldırdıklarını görmedim. Saldıracağını da düşünmüyorum. Reef uyumlu bir canlı olduğunu düşünüyorum.

Bu anlattıklarım tamamen kendi tecrübelerimdir. Serpent star hakkında bir yazı okumadım. Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Saygılar.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Benim bu canlıyla hiç tecrübem olmadı ama zaten son zamanlarda beslemediğim ne varsa onlara yöneldim görselliğine bakmadan. Bulursam eklerim akvaryuma. Malum su değişimleri için sahile bol bol iniyorum ama bu türüden görmedim hiç.

Teşekkürler heyecanınızı mesajınızdan çok iyi algıladık.

8. bonsaireef

bonsaireef

İsim:
    Tarık Fincan
    Temel bey heyecanım belli oluyor mu? :)
    Çok sevdiğim bir canlı.
    Bu canlı biraz ürkektir. Normal kıyı araştırmalarında göremeyebilirsiniz. Kayaların altına bakın. Eğer o bölgede varsa kayayı kaldırdığınızda kuma birkaç tane düşecektir.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Biz suyu Kartal sahilden alıyoruz genelde, kayaları kaldırmak imkansız çünkü dev gibi kayalar. Başka yerlerden bakacağız sanırım. Bu arada sizin mesajı okuyunca evdeki bonsai ile ilgili bir konu açacayım bari. Bana biraz bonsai çakması gibi geliyor sanırım.

10. bonsaireef

bonsaireef

İsim:
    Tarık Fincan
    Ben serpentleri Mersin'den getiriyorum. Orada dalıp çıkarıyorum. Tüpsüz, aletsiz dalabileceğiniz mesafelerdeki kayaların altında bolca bulunuyor. Hangi taşı kaldırsanız altından bunlardan çıkar diyebilirim. :)
    Yerli türleri akvaryumumda bulundurmayı seviyorum. Hatta tamamen yerli hayalim var ama bakalım.

Bonsailerle ilgili seve seve yazarım. Her türlü soruyu sorabilirsiniz.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dalmayı ben de severim aslında Ölüdeniz'de gördüm en azından benzer diyelim ama o dönemde yanaşmadım sanırım. Yerel türlere merakım eskidir zaten. Yine bir anlamda ülkedeki ilk Marmara doğal deniz suyu ile tuzlu su akvaryumu kuran deliyim diyelim. :F

Fakat işin aslı yerel türler için değil direk ithal tropical türleri barındırmayı hedefleyerek kurmuştum.

Ölüdeniz maceramdan kesitler linkte var, ilgilenirseniz bir göz atın.

http://www.akvaryumportali.com/threads/22-oludeniz

12. görkemtemel

görkemtemel

Deniz yıldızlarını hediye ettiğim arkadaşa uğradım geçen gün ve 2side el boyunu geçmişti :) Mor renkli olan dahada koyulaşmış ve harika bir renk almış,gerçekten çok hoş canlılar akvaryumda sadece deniz yıldızı bile bakılabilir bence :)
    Temel abi hatırlarsan kışın yıldızları akvaryuma eklediğimde baya düşünmüştük mercanlara zarar verirmi diye , yıldızları verdiğim akrkadaş 5 aydır mercanlarla beraber bakıyo ve düzenli beslediği için hiç bir sıkıntı olmadı ...Kısacası bu kışın çıkarabilirsem gönül rahatlığıyla akvaryuma koyabilrizi yıldızları.
    Biraz nostalji yapım ve deniz yıldızlarımın fotolarını koyim :) Yeni fotolarınıda arkadaştan istiycem :)

Uploaded with ImageShack.us

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Haklısın pişamanım almadığıma bunları. saat:gif

14. görkemtemel

görkemtemel

Kışın gönderirim abi daha güzelleride vardı :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  15. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Görkem deniz yıldızı bende ekledim akvaryuma. Tabiki deniz den ekledim :) bedava..
    Deniz yıldızlarını ne ile beslemek lazım mercanlara ellemesin diye ?

16. görkemtemel

görkemtemel

Özkan abi arkadaşım uzun bir cımbız yardımıyla 2 günde bir karides veriyor ve çok hızlı gelişiyorlar, etçiller ona göre bir diet hazırlayabilirsin.

Sayfayı Paylaş