1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Yıldızı Kolu Koparsa Ne Olur?(Video)

Başlığı 'Anemonlar ve Omurgasızlar Portalı' kategorisinde 8020_r31s tarafından 17 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

1. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Eşimin fen teknoloji öğretmeni olmasından dolayı sürekli deniz yıldızı sorularına maruz kalıyordum."Kitaplarda yazdığı gibi kopan kol yerine yenisi çıkar mı ?" sorusunun cevabını bende bilmiyordum.Tahmin yürüterek akvaryumda çıkmaz ama denizde daha çabuk kendini yeniler diye geçiştiriyordum.Bir yandanda asterina deniz yıldızında denemek aklımdan geçiyordu.

Bir akşam eşimin sorusu üzerine 6 kollu olan yıldızın 1 kolunu maket bıçağı ile kökten kestim ve incelemeye aldım.İlk 1-2 gün hem kol hemde yıldız yaşadı.Kolun ölmesini beklerken 1 ay sonra bile camlarda gezdiğini gördüm.Hem yıldız hemde kopan kol yaşamaya devam etti.Akvaryumun çok kayalık olmasından dolayı son 1-2 haftadır kopan kolu göremiyorum.Kopan kol yerine ise yeni kol çıkmaya başladı.Daha önce, öğrencilere izletmek için video aradığımızda Türkçe video bulamamıştık.Yıldızın son halini videoya çektim ve sizinlede paylaşmak istedim.

Yaklaşık 1,5 ay gibi bir sürede kol yeniden çıktı.Kopan kol ise şuan görünürlerde yok.Kopan kolda en az 4-5 hafta yaşadı.Şuan yaşıyor mu bilmiyorum.

Videoyu hd çektim,HD olarak izleyebilirsiniz.

Düzenleme: 17 Mayıs 2015
    Alparslan ve zipkinteam bunu beğendi.
  2. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Videoyu seyredemedim ama güzel bir deney olmuş. Ancak bu asterina ile alakalı olabilir mi? Mesela kum deniz yıldızı tekrar kolunu çıkarır mı?

8020_r31s bunu beğendi.
  3. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    WP_20150517_21_40_27_Pro[2].jpg

sernur83, veysel, Alparslan ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Videoyu düzenledim.Şuan görünüyor olmalı.Asterinada denemek istiyordum ama normal kırmızı renk deniz yıldızında denedim.Üstte resim mevcut.

Pennywise bunu beğendi.
  5. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Ibrahim bu güzel bir konu oldu bence.
    Ben de dün 1 tane kırmızı deniz yıldızı aldım. Ama onun 5 ayağı var. iskillendim şimdi. Nerde benim bir ayağım o_O

kaninez bunu beğendi.
  6. corax

corax

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    Özkan Taşkıran
    Tür Tür değişir mi bilmem ancak deniz yıldızları rejenerasyon yeteneğine sahiptir..Kesilen koldanda yeni bir deniz yıldızı oluşmalı..Böyle uruyorlar zaten..:)

kaninez bunu beğendi.
  7. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Eşimle biraz araştırma yaptık ve farklı üreme şekilleri var.Bu deniz yıldızı bir gece vücudundan kırmızı yumurtalar bıraktı akvaryuma.Başka bir kızmızı yıldızım ise suya kırmızı sperm salarken tarafımdan yakalandı:D

Yok gariplik benimkinde.Nedense aldığım ithalattakilerin hepsi altı ayaklıydı.

Benim korkum ve denememek istememin sebebi akvaryumun suyunda yenilemez korkusuydu.Bu deneyle akvaryumun suyununda kalitesini test etmiş oldum.

Pennywise bunu beğendi.
  8. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Az önce yemleme yaparken yıldızın kopan kolunu gördüm.Biraz inceleyince çok şaşırdım.Yıldızın eksik olan 5 kolu küçük küçük çıkmış.Bu durumda hem yıldızın kendisi hemde kopan kol kendini tamamladı.

WP_20150518_15_22_48_Pro[1].jpg

sernur83, Emirk0652, zipkinteam ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  9. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    çok güzel
    bunlar ne ile besleniorlar ibrahim hocam bilginiz var mı?

10. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Ahmet bey normal petshoptan aldığım bir tür.Ne ile beslendiği konusunda hiç bilgim yok açıkcası.İthal bir tür olduğundan eminim sadece.

11. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Kuvvetle muhtemel yosun yiyicidir.
    Yakında Deniz yıldızı üretim sertifikası alırsın İbrahim :)

8020_r31s bunu beğendi.
  12. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Bu mantıktan gidersek rondodan geçirip akvaryuma döksek binlerce deniz yıldızımız mı olmuş oluyor.

muradtekin ve 8020_r31s bunu beğendi.
  13. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Evet sanırım ilk deniz yıldızı üretimini ben yaptım fark etmeden.Bence her kolu kesip 5 e bölmek baya yeterli gelir.Rondo biraz fazla kaçmış:D

Alparslan ve Ahmet Solmaz bunu beğendi.
  14. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
  15. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    İbrahim hocam Tuncel Kurtiz in seslendirdiği belgeselde vardı. ama kopan kol hakkında bir şey söylemiyordu çünkü yiyorlardı :D

8020_r31s bunu beğendi.
  16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    İbrahim abi öyle olmuyor, seninkinin kolu merkezden kopmuş yani merkezden çekirdekten koparken parça almış.
    Kol ortadan koparsa o kol ölür ama yıldız o kopan kolu örer aynısını yapar...:)

Pennywise bunu beğendi.
  17. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Kim yiyordu o_O

Ibrahim sanıyorum kolu kökünden kopardigin için üreme gerçekleşmiş. Sanmıyorum ki kolu ortadan kesersen 2 kol da yaşasın

18. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Levent abi 30. dakika da başlıyor dev güneş yıldızı tamamını izlemeni isterim ama yine de zamanın yoksa 30. dakika bahsettiğim olay :D
    http://www.sadecebelgesel.com/hayat-8-bolum.html

19. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Evet merkezden koparmaya özen gösterdim.Eğer kolu yarıdan kesseydim kopan parça %90 ölür kalan kısım tamamlanırdı.Zamanım olsaydı onuda denerdim ama tankı kapatma kararı aldım bugün.Tatil öncesi tüm herşeyi elimden çıkaracağım.Mercan ve balıklar çıkarsa gerisini tatil dönüşü halledeceğim.

20. sweetsoul76

sweetsoul76

Yer:
    İstanbul-Beykent-Büyükçekmece
    İsim:
    Tolga Bozkurt
    Hortlatalım konuyu temo19

Denizyıldızının kolları ortadaki ana vücuda birer yuvarlak diskle bağlıdır> eğer bu disk vücutta kalır da sadece kol ayrılırsa bu kol yaşamaz ve ölür. Vücutta kalan disk ise yeni bir kol meydana getirir. Eğer disk koparılan kol üzerinde ise bu kol diğer dört kolu da meydana getirerek yeni bir denizyıldızı teşekkül eder. Bu hadise bilinmeden önce İtalya’da balıklara ve balıkçılığa büyük zararlar veren denizyıldızları ağlarla toplanmış ve neslini azaltmak için hepsini kollarından parçalamışlar ve tekrar parçaları denize atmışlardır, ertesi sene ise çok daha fazla denizyıldızı denizi işgal edince hakikat anlaşılmıştır. Çünkü parçalanan denizyıldızlarının her bir kolu yeni denizyıldızları meydana getirmiş ve fevkalade bir şekilde çoğalmışlardır.
    Kaynak:Sızıntı

İbrahim sen o diski de koparmışsın demek ki

Sayfayı Paylaş