1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Denizatı akvaryumu

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde mmmura01 tarafından 12 Haziran 2015 başlatılmıştır.

1. mmmura01

mmmura01

Yer:
    Adana
    İsim:
    Murat oz
    40cm lik clear camlı küp akvaryum.10cm arkadan sumplu ve ekipmanlar ise
    Buble magus qq ps
    Eheim jager ısıtıcı 50w
    Eheim compact kafa motoru 300
    Kum ve canlı kaya
    Böyle bir akvaryum projem var.Bu ölçüde bir akvaryum ve bu ekipmanlar ile 2 tane deniz atı beslemek mümkünmüdür?
    Canlı yem bulma biraz sıkıntı peki dondurulmus yeme alışmış ithal denizatı bulunabilirmi?
    Görüşlerinizi almak isterim

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun kurgu güzel görünüyor. Özellikle kafa motoru debisi iyi düşünülmüş, su hareketi oldukça nazik olmalı, dekor olarak canlı kaya düşünülmüş ama bence konu denizatı olunca yayık kaya yerine dallı Fiji kayası türü eklemek tipik kuyruk tutunma hareketi için çok daha ideal ve yine yüzme, yem yakalama konusunda çok daha ferah olur.

Canlı yem konusunda sıkıntı ülkemizde var denilebilir evet ama çözümler yok değil. Artemia naupli çıkarılıp rahatlıkla verilebilir. Copepod kültürü kurulup basit 5 litrede bakılabilir. Ben şahsen denizatı bakımında tankında genel sağlığı ve temiz görünümünün devamı için böylesine narin, ağır ve yavaş yem alan tür için hiçbir koşulda canlı olmayan, donmuş veya kuru yemleri tercih etmezdim. Sistemin kapatılması veya hatta sistem kapatılmadan da su kolonunda canlı yemler çok daha uzun kalacak ve denizatlarına suda gezdikleri sürece çok daha fazla oranda yem olacaklardır. Rotifer canlı yem desteği de verebiliriz artemia alternatifi olarak.

mmmura01 bunu beğendi.
  3. mmmura01

mmmura01

Yer:
    Adana
    İsim:
    Murat oz
    Teşekkürler öneriniz için
    Peki Fiji kayası kaç kg almalıyım?
    Akvaryumun içine canlı olarak bitki, mercan vs almalımıym?
    Ben de aslında caulerpa alıp ona tutunabilir diye düşünmüstüm ama fiji kayası daha iyi fikir.
    Canlı yem konusunu dediğiniz gibi yapıp evde üretmeye çalışırım.

4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Akvaryumda canlıların rahat edebileceği miktar ve dizayn yeterli gelir. Mercan albilirsiniz akvaryuma. Hayırlı olsun.

mmmura01 bunu beğendi.
  5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    İlave olarak girilen youn ve alge türleri için sık su değisimi veya katkı girisi gerekebilir.

mmmura01 bunu beğendi.
  6. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Öncelikle kurulumunuz hayırlı olsun.
    Bende deniz atlarını seviyorum ve başta refi diye kurduğum sonra sistemden ayırdığım tankta beslemeye çalışıyorum.
    Bu hayvanlar için bencede birinci öncelik canlı yem.Rotifer ile ilgilenmiyorlar en azından ben şahit olmadım, naupli de eh işte keçinin olmadığı yerde abdurrahman çelebi hesabı.
    Ancak büyük artemialar onlar için ziyafet demek, peşlerinden koştuklarını bile görüyorsunuz.
    Benim sistemde hava motoru dahil hiç bir şey yok, sadece yüzey yağlanmasını engellemek için ufak eheim ın bir motoru var.Arada ana tanktan su değişimi yapıyorum o kadar.Hayvanlar için tutunacak alanlar oluşturmak önemli çünkü günün büyük çoğunluğunu bir yerlere asılı geçiriyorlar.

mmmura01 bunu beğendi.
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Fiji kayası bazı esnaflarda satılıyor şuan bilemiyorum araştırmak lazım. Biraz pahalıdır ama denizatı akvaryumu içinde sanırım 6-7 kg yeterli gelir.

fuji- fiji kayası.jpg

mmmura01 bunu beğendi.
  8. mmmura01

mmmura01

Yer:
    Adana
    İsim:
    Murat oz
    Ne kadar mercan yosun vs girersem akvaryumun degerleri ile uğraşmak o kadar sıkıntılı olur diye düsünüyorum,belki de yanılıyorumdur bilemedim.
    Bu yüzden sadece akvaryumun icinde canlı olarak kayalar ve deniz atı yeterli diye düsünüyorum. Fiji kayaları hep aklımda ama fiyatları dediğiniz gibi biraz yüksek geldi70tl diye gördüm bakalım. Denizatlarının tunması için ayrıyetten mercan veya yosun türü önerirmisiniz yoksa fiji kayası daha saglikli mi olur?
    Canlı yem konusunda ise artemiaları 4 5 litrelik fanusta üretebilirmiyim? Bunun için ekipman olarak neler gereklidir?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tercih meselesi bunlar, elbette basit yapı ve daha az canlı az uğraş demektir. Yosun türlerinden özellikle uzun makro algler denizatları için güzel tutunma ve saklanma alanlarıdır ve güzel de görünür ama şart değil. Yosun olarak aşağıdaki linkte güzel örnekler var.

http://www.akvaryumportali.com/threads/deniz-akvaryumu-bitkileri.17679/

Artemia üretilebilir o şartlarda, en azından ikili haznede büyütülebilir ve dönüşümlü olarak verilebilir.

mmmura01 bunu beğendi.
  10. mmmura01

mmmura01

Yer:
    Adana
    İsim:
    Murat oz
    Aslında bu makro alglerdende akvaryuma eklenebilirmiş. Su değerlerini düzene soktuğu yazıyor.Ben su düzenini zorlaştırdığını düşünmüştüm. Bilgileriniz için teşekkürler.
    Peki bu artemiaları sürekli yumurtalarından çıkartıp mı vermeliyim? Yoksa büyütüp kendi içlerinde çoğaltabilirmiyim?
    Birde sizce yerli mi yabancı mı denizatı beslemeliyim?

11. canergkts

canergkts

İsim:
    Caner
    Denizatlarının Özellikleri Nelerdir?
    • Denizatları, gerek dış görünüşleri gerekse de genel özellikleri bakımından oldukça dikkat çekici hayvanladır. Turuncudan maviye kadar her renkte olabilen bu canlılar, deniz omurgalıları arasında tek dik şekilde duranıdır. Aynı zamanda erkeklerinin üreme yeteneğine sahip olması bakımından da bilim dünyasında en ilginç hayvanlar arasına adını yazdırmıştır.
    • Dünya üzerinde erkek hamileliği söz konusu olan tek canlı türü denizatlarıdır.
    • Ilıman ve tropikal deniz sularında yaşarlar. Bu nedenle akvaryum sularında çok uzun süre dayanamazlar.
    • Bazı türleri tamamen saydam yapıdadır. Bu nedenle de akvaryum içerisinde belli belirsizdirler ve fotoğraflarda görülmeme nedeni de budur.
    • Denizatları kafalarını sadece aşağıya ve yukarıya hareket ettirebilirler. Kafalarını sağa ve sola çeviremezler ama birbirinden ayrı hareket edebilen gözleri sayesinde her yeri rahatlıkla görebilirler.
    • Yapılan araştırmalar sonucunda görülmüştür ki denizatları çok sert bir deriye sahiptir. Bu sertliği nedeniyle ölmüş ve zamanla kurumuş bir denizatını elle kırmak imkansızdır.
    • Denizatı hızlı hareket eden gözlere sahiptir. Bunun yardımıyla da avlarını ve kendisini avlamak isteyenleri hareket etmeden izleyebilme yetisine sahiptirler.
    • Yaklaşık 4-5 yıl ömür sürelerine sahiptirler.
    • Uzmanlara göre hayata gelen binlerce denizatından sadece 2-3 tanesi hayatta kalmaktadır.
    • Bu canlıların 40 milyon yıldır varlıklarını sürdürdükleri bilinmektedir.
    • Astım, öksürük ve baş ağrısı gibi ilaçların yapımında kullanılan bu canlılar aynı zamanda afrodizyak etkileri sebebiyle de avlanmaktadırlar.
    • Bilinçsizce avlanılan denizatlarının nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Araştırmacılar yılda 26 milyon denizatının avlandığını ve önümüzdeki 50 yıl içerisinde nesillerinin tükeneceğini belirtmektedir.
    • Avlarını kolayca yutmalarını sağlayan uzun bir buruna sahiptirler.
    • 40 – 45 civarında, farklı denizlerde yaşayan türü bulunur. Hepsi de hippocampus cinsindendir.
    • 3 küçük yüzgece sahiptir. Sırtında bulunan yüzgeç hareket etmesi için gerekli olan enerjiyi sağlarken, solungaçların altında bulunan diğer iki yüzgeçler dengeyi ve yön bulmayı sağlamaktadır.
    • Bu canlılar kamuflaj yeteneklerini gizlenmenin dışında aşk yaşamında da kullanmaktadırlar. Erkek denizatı dişisine kur yaparken, neredeyse birebir aynı rengi alabiliyor. İki farklı cinsiyetteki canlı bir araya geldikten ve erkek denizatının karnında bulunan kuluçka kesesi kabardıktan bir süre sonra yeniden eski rengine dönüşebiliyor.
    • Denizatları tek eşililik konusunda örnek alınacak bir özelliğie sahip. Bilimsel araştırmalar bu canlıların neredeyse tüm yaşamlarını tek eşli olarak sürdürdüklerini, hatta bazılarının aşklarının ölümden sonra dahi devam ettiğini göstermektedir. Eşlerden birisi öldüğünde, hayatta kalanın yeniden bir çiftleşme yapabilmesi için günlerce hatta aylarca beklediği belirtilmektedir. Erkek ve dişi denizatlarının çiftleşmenin ideal saatlerini kaçırmamak içi tek eşli bir yaşam tercih ettiği, eşlerin birbirlerinin biyolojik saatlerini bilerek hareket ettiği ve türlerinin devamını tehlikeye atmadığı edindiğimiz bilgiler arasında yer almaktadır.
    • Çok sert bir yapıya sahip oldukları için genellikle diğer deniz canlıları tarafından tercih edilmezler. Yengeçlerin, penguenlerin ve orkinosların denizatları ile beslendikleri bilinmektedir.
    • Vücut yapıları itibarıyla yüzme konusunda çok başarılı değillerdir, bu nedenle fırtınalı havalarda genellikle hayatta kalmakta zorlanırlar.
    • Dişleri ve mideleri yoktur, yedikleri şeyler sindirim sisteminden hızlı bir şekilde geçmektedir.
    • İki tane gözü vardır ve bu gözler birbirinden bağımsız şekilde hareket edebilmektedirler.
    • İç iskelete sahip olduklarından omurgalılar sınıfında yer alırlar.
    • Kafalarında bulunan taca benzer çıkıntı tıpkı insanların parmak izi gibi her denizatında farklıdır.

Kaynak

Sayfayı Paylaş