1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Denizde Mercan Bakımı ve Üretimi

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde ozgun_cyprus tarafından 21 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Denizde mercan bakımı ve üretimi yapılması denize maya çalmak olur dedim kendi kendime ve paylaştım. Fiji de yok olmakta olan mercanları yeniden oluşturmak amacı ile yapılan bir çalışma. Önce yardıma ihtiyacı olan mercanları topluyorlar. Bazen de kalabalıktan dolayı sıkıştırılanları. Ardından fraglarına ayırıp üretim sehpalarına yerleştiriyorlar. 6 ayda videodaki boya ulaşıyorlar ve tekrar fraglanıp deniz mercanlarını resiflere yerleştiriliyorlar. Böylece ölmekte ve yok olmakta olan resifleri tekrar canlandırıyorlar.

Kızıldeniz Akvaryum, Erdem., cirol ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Denizde Mercan Bakımı ve Üretimi ilginç gerçekten.

Bizim Nasrettin hocayı yollayalım o iş tamamdır, maya çalmak onun işi. Biz Marmara'ya çaldık yoğurt oldumu bilmem ama ayran olduğu kesin.:)

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Denizde mercan bakımı ve üretimi işini ticari olarak mı yapıyorlar?

4. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Abi vallahi benim anladığım videodaki arkadaşlar bu işi resifleri canlandırmak için yapıyor. Ama bir yerde dolaylı olarak da olsa canlanan resiflerin yerel mercan toplayıcılar için ticari potansiyel oluşturacağından da bahsediyorlar. Ama asıl amaç resifleri ve doğal hayatı tekrar canlandırmak.

5. muzaffer6292

muzaffer6292

Yer:
    bursa
    İsim:
    muzaffer buldag
    Bunu Türkiye'de bu sığlıkta yaparsan sabaha hiç birşey bulamazsın :D

6. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Kesinlikle burada denizde mercan bakımı ve üretimi uygulansa talan olur gider...

7. ahmetzbfb

ahmetzbfb

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    ahmet UMUROĞLU
    Bir arkadaşımın böyle çılgınca bir fikri vardı (çiftlik kurmak) ama yaptığı araştırmalara göre sınırlı bir alan varmış, hava şartları su değerleri vs.

8. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Büyüme performansları çok etkileyici temo22

9. Özgün bey çok güzel bir paylaşım, izlerken bile insan muazzam etkileniyor. Birde zamanla uğraşlarının bu şekilde sonuçlandığını görmek.. :)

10. adasukran

adasukran

İsim:
    aydin dogan akkus
    Antalyada yapan vardı amatörce bi ara izledim.Kendine güzel gözlerden ırak bir bölge bulmuş deniz altına domates başta olmak üzere birçok mercan koymuştu etrafınıda çevirmiş.Hiç üşenmemiş. bildiğimiz 1 parmak geçen tellerle yukarıdan direk dalıyor ne lazımsa alıyordu.

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş