1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Denizden alınmış kaya

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde Bozkurtciklet tarafından 4 Nisan 2016 başlatılmıştır.

1. Bozkurtciklet

Bozkurtciklet

İsim:
    Uğur
    Selam aleykum arkadaşlar.
    1-)Bir haftaya mersine geçeceğim. Gelirken de cikletlerim için denizden temin edeceğim bir kayayı işlemden geçirip akvaryuma koymam uygun olur mu?
    2-)Günde iki saat akşam 8 ile 10 arası gibi ışık yakmam (mevcut ışık mavi renk) uygun mu?
    3-)Yeni bir akvaryum aldım.
    Eski akvaryumu su ilavesi için dolduracağım. Su takviyesi için kullanacağım tankta (yedek akvaryumda) ne gibi işlemler önerirsiniz?
    Şimdiden teşekkürler cevaplarınız için.
    Balıkları izledikçe imkanlarımı zorluyorum ☺ güzel bir akvaryum için.

2. Bozkurtciklet

Bozkurtciklet

İsim:
    Uğur
    Üstadlardan cevapları bekliyorum.

3. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Uğur Bey denizden alacağınız kayayı iyice temizleyin, daha sonra ise yarım tablet permasol atıp 30 dakika bekletin ve akvaryumunuza ekleyin.
    Akvaryumunuzdaki mavi ışık veren ampulü çıkartın yerine bir grolüx bir gün ışığı takın. Aydınlatma sürenizi en az 6 saate çıkartın.
    Eski akvaryumunuzu sadece su dinlendirmek amaçlı kullanmak istiyorsanız tamamen boşaltıp gerekli temizliği yapın, daha sonra içini su ile doldurun. Başka bir şey yapmanıza gerek yok.

4. Bozkurtciklet

Bozkurtciklet

İsim:
    Uğur
    Gün ışığı takınca yosun tutmazmı akvaryum. Cikletler için yosun iyi değil diye duymuştum.

5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Gün ışığı takmak istemiyorsanız bir grolüx bir de mavi olsun, grolüx cikletlerin rengini güzel ortaya çıkarır. Yosun sadece aydınlatma kaynaklı olmaz, fazla nitrat
    fazla fosfat ta buna sebep olur. Yemlemeyi de azar azar yapmak gerekir. Suyu sertleştiren mercan kırığı aragonit gibi kumları tercih edin kayaları da çok iyi temizleyin. Bol bol hava verin akvaryuma çikletler bol oksijenli suyu sevrer.

Bozkurtciklet bunu beğendi.
  6. Bozkurtciklet

Bozkurtciklet

İsim:
    Uğur
    Dediğiniz gralüx resimdeki mi?
    Bide ışığı 6saat günün hangi saatlerinde açmam gerekir bi aralığı var mı? Sürekli mi açık kalacak yoksa periyotlara mi yaymalıyım? images.jpg images.jpg

H.Kaya.Gemlik. ve veysel bunu beğendi.
  7. Bozkurtciklet

Bozkurtciklet

İsim:
    Uğur
    Gerekli temizliği yapıyorum haftada bir motor ve dip çekimiyle eş zamanlı %15 lik su değişimi.

veysel bunu beğendi.
  8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Aydınlatma saatini evde olduğununuz zamanlara ayarlayabilirsiniz. Benim tanktan örnek vereyim' öğleyin 13 gibi aydınlatma devreye girer aksam 23 te sönmüş olur.

9. Bozkurtciklet

Bozkurtciklet

İsim:
    Uğur
    Fosfatın sadece deniz akvaryumlarında arttığını duydum tatlı sular için nitratın artmasından bahsediliyordu sadece. Bide fosfat artmasımı oluyormuş ?

10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Olur, fazla balık sayısı fosfat iceren yemler özellikle pul yemler vs ile girer. Dogal suda( kirlenmemiş su) 1-2 mg fosfat olur akvaryum suyunda da bahsettiğimiz sebeblerden dolayı artış gösterir.

11. Bozkurtciklet

Bozkurtciklet

İsim:
    Uğur
    Fosfat gidermek için ne yapmam gerekli?

12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Dur bakalım daha bir sey yok ortada, rutin su değişimleri ile giden yürüyen bir ciklet tankı her daim sağlıklı yürür. Rutin su degışimleri aksatlmasın yeterli.

13. Bozkurtciklet

Bozkurtciklet

İsim:
    Uğur
    Çok teşekkürler. Öyle bi durumla karşılaşırsam tedbir amaçlı sordum.

veysel bunu beğendi.
  14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Su değışimleri aksatılmayan tankta balıklar cok sağliklı büyür, özellikle yavrular icin önemli. Yavrular mantar hastalığına kolay yakalanırlar. Tankın büyüklüğü nedir bu arada. Yeni tank yaptırılacaksa en az 200-250 litre ve üstü olmalı bu balıkların görselini yakalamak ve sağlıklı büyütmek için. Benim ciklet tankım 400 litre civarı idi.

15. Bozkurtciklet

Bozkurtciklet

İsim:
    Uğur
    Bugün inşallah yeni akvaryumum geliyor. Şuan mevcut akvaryum 72 litre civarı kapasitesi var. Mobilyalı 120 litre civarı akvaryum siparişi verdim. Balıklarım daha yavru 3 aylıklar 35 adet. Önümüzdeki ay bi akvaryum daha alıp prenseslerle, imparatorları ayrı ayrı beslemeyi düşünüyorum. 10 tane prenses (mavi,sarı eşit sayıda) 25 tanede imparator karışımı mevcut.

veysel bunu beğendi.
  16. Bozkurtciklet

Bozkurtciklet

İsim:
    Uğur
  17. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Merhaba çok uzun yıllar tatlı su balıkları ile ilgilendim, hemen her türü besledim. Ciklet olarak malawi, tanganyika, amarikan bir çok türe baktım. Haftada bir filtre temizliği yapıyorum demişsiniz. Umarım dış yada iç filtre her neyse içini çeşme suyuyla yıkamıyorsunuzdur. Filtrelerin içinde döngüyü sağlamak için milyonlarca yararlı bakteri oluşur. Bu nedenle sadece ve sadece akvaryumdan alınmış suyla yıkanıp temizlenmesi gerekir. Çeşme suyuyla yıkarsanız tüm yararlı bakteriler ölür. Bunun yanında cikletler yavru dahi olsa büyük ve geniş hacimli tankları severlar, küçük tanklarda yanık kalabilirler. 120 litre cikletler için gerçekten çok küçük, seni 3 metrekare bi odaya kapatsalar her gün yemek su verseler orda yaşar gidersin tabi buna yaşamak denirse... O yüzden lütfen akvaryum hacminize uygun balıklar besleyin, illa ciklet olacak derseniz akvaryumu büyütün. 250 litre bile cikletler için azdır, ha yaşarlar ama dediğim gibi yaşamak denirse. Ciklet icin 400-500 litre iyi olur, benim son ciklet tankım 700 litreydi.

18. Bozkurtciklet

Bozkurtciklet

İsim:
    Uğur
    Filtreyi akvaryum suyu ile temizliyorum. Daha önce japon türleri besledim. Nedeni renkli balıkları seviyorum. Geçtiğimiz aylarda misafirliğe gittiğim yerde renkli ve seri cikletlerle karşılaştım. Bu ana kadar ben cikletleri sadece siyah beyaz balıklar olarak biliyordum. Yani istediğim şey renkli ve seri balık cikletleri duydum. Yer sıkıntım olduğu için mecbur kalıyorum. Yoksa ilerde emekli olduğumda hayalim bir cafe tarzı işletme açıp camekanı akvaryum yapma niyetim var. O yüzden şuanda yapabileceğim akvaryumu ikiye bölüp odanın iki ayrı yerinde koyabileceğim bir alan mevcut.

19. Bozkurtciklet

Bozkurtciklet

İsim:
    Uğur
    Suan ufak oldukları için sıkıntı yok. 2tane 120 litre tank yapacağım 70lik tankıda yedek kullanacağım.

20. Bozkurtciklet

Bozkurtciklet

İsim:
    Uğur
    20160405_140656.jpg
    Bu motoru aldım dip çekim yapmaya gerek varmı?
    120 litrelik akvaryumuda aldım .
    Uygun mu bu 120litreye

Düzenleme: 5 Nisan 2016
    veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş