1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Denizden Gelen Denize Gider

Başlığı 'Genel Balık Konuları' kategorisinde Oceanic tarafından 28 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Oceanic

Oceanic

Herkese selamlar;

Eminim daha önce bir çok kişinin aklına gelen ve ''Bizim tanklarımızda yerel deniz balıkları beslenebilir mi?'' sorusuyla başlayan ve sonuçta halen çok acemi olmama rağmen deniz akvaryumlarına büyük bir tutkuyla bağlanmama sebep olan balıklarıma artık veda etme zamanı geldi sanırım. :)

Bu soruyu sorduğumda protein skimmer diye bir aletin varlığından bile haberim yoktu. :) Biraz araştırma ve forumumuzun çok büyük katkısı ile balıklara olabildiğince iyi şartlar sunmaya çalıştım. Yaklaşık 10 aylık süreçte hiç balık kaybı olmaması da en büyük mutluluğum oldu. Belki de hiçbir zaman elimden yem alan istavritten, 2 kez yumurta döken ve yavruları çıkan yerel gobylerden, sert bir balık gibi görünmesine rağmen son derece meraklı hanilerden aldığım keyfi başka balıklardan alamayacağım. :) Son derece keyifli bir süreç olmasına rağmen, ne kadar iyi şartlarda beslenirse beslensinler istavrit,hani gibi balıkların gerçek yerinin denizlerimiz olduğunu düşünüyorum. Artık tankımın misafirlerinin hava şartlarının birazda düzelmesiyle birlikte yuvalarına dönme zamanları geldi. Birgün tankımdan aldığım balıkları bir kova içerisinde deniz suyuna alıştıracağım hiç aklıma gelmezdi. :) Damlama sistemi mi kullansam acaba. :) Birkaç tanede hatıra fotoğraflarını paylaşmak istiyorum.

Not: Bu tankın kurulmasında ve sonlandırılmasında hiç bir deniz canlısına zarar verilmemiştir. temo4

026.JPG 034.JPG 035.JPG 036.JPG 20121109075308.jpg 024.JPG 025.JPG 027.JPG 029.JPG 033.JPG

MESUT_KERİM, DaPhNe, Montimahir ve diğer 10 kişi bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bence büyük bir güzelliğe imza attın Özgür. Geri bırakma kararı elbette sana ait ama mecbur olmadığını bilmen lâzım. Tabii senin için artık vizyonu tamamlanmış ise başka. Tebrikler gönülden, bunda az da olsa payımız olduğunu düşünüyorsan ne mutlu bize.

İzlemekten inanılmaz keyif aldığımız görüntülere şahit olduk, teşekkürler.:)

3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Özgür abi tam benim kafadansın bayıldım valla...:)

4. Oceanic

Oceanic

Temel Abi çok teşekkür ederim.

İnanın forumdaki değerli arkadaşların, sizin destekleriniz olmasaydı bu bu kadar keyifli bir süreç olmazdı kesinlikle. Balıkçıların kovalarından ricayla alınmış, ağızları yaralı balıkları iyileşmiş ve sağlıklı bir şekilde tekrar denize bırakmakta benim mutluluğum oldu. :) Önümüzdeki birkaç aylık süreçte taşınma ve tayin durumlarım olacak o yüzden forumdan kopmasam da projelere bir süre ara vermek durumunda kaldım. Küçük bir tatlı su tankıyla devam etmek istiyorum bu aralar. İnşallah çok kısa zamanda keyifli projeleri gerçekleştireceğim tekrar.

Okurt, Alparslan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  5. veligören

veligören

Yer:
    niğde
    İsim:
    veli gören
    Çok Güzel paylaşm teşekür ederim

6. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Özgür az ama altın değerinde konular, deneyimler paylaştın bizlerle. Teşekkür ederiz.

7. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Gönülden tebrikler...Harika kareler:nazar:

8. Oceanic

Oceanic

Beğendiğiniz ve değerli yardımlarınız için asıl ben teşekkür ederim.

Yeni kurulumda yerel balıklar olmasa bile teke olarak bilinen palaemon serratus'ları mutlaka eklemek istiyorum. Canlı protein skimmerlar gibi kıyıda köşede kalan ne var ne yoksa temizliyorlar. Görüntülerinin güzelliği yanında nitratı engellemede PS e büyük yardımları olduğunu düşünüyorum. İnanılmaz hareketli ve çalışkanlar :) Tek sorun olası parazitleri engellemek için bir süre karantina tankında tutulmaları gerekir sanırım.

Elmaslar bunu beğendi.
  9. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Tebrikler bence büyük başarı.Maşallah canlılara :nazar::nazar::nazar:

10. Oceanic

Oceanic

Geçtiğimiz cumartesi tüm balıkları kova içerisinde tekrar marmara suyuna alıştırarak denize bıraktım. :) hanilerin bir süre etrafı meraklı meraklı izlemesi, istavritin direk uzamasını izlemek keyifliydi. Elimde olta yokken deniz kenarında bi kova dolusu balıkla beklememde dikkatleri çekmedi değil.:)

11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Güzel hareket abi,bende Karadeniz den topladığım gobileri ve tekeleri Marmara ya bırakmıştım,bir nevi aşı oldu...:)

12. Oceanic

Oceanic

Belki değişik türler çıkar ortaya :) Şuan tekeler piyasada görünmüyor. Yeni bir nano kurulumu yapmayı planlıyorum. İlk eklemeyi düşündüğüm canlılar teke olacak. Bu kadar hareketli temizlik hastası canlı görmedim.

Alparslan bunu beğendi.
  13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Özgür seni takip etmek zevkli, nano, pico, kocaman vb. fark etmez.:)

14. Oceanic

Oceanic

Teşekkür ederim Temel Abi. Tam ucuna geldik derken tayin durumları planları değiştirdi. Şimdi hedefim 50 litrelik sumplı, az balık ve mercan yükü olan taşıması kolay bir nano kurmak. Tunze 9004ü bekliyorum belki onun performansına göre sumpa da gerek kalmaz. Yakında inşallah yeni kurulumla desteğinizi ve fikirlerinizi alırım abi.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Biz mi senden fikir alırız, sen mi bizden alırsın tartışılır ama güzel bir harmanlama olacağı kesin.:)

16. Oceanic

Oceanic

Yolun çok başındayım Temel Abi :) Bu defa sizin ve forumumuzun desteğiyle hiç bir ayrıntıyı atlamadan dikkatli bir kurulum yapmak istiyorum.Hatta kurulum konusuna başlamak için kendimi zor tutuyorum:)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  17. nemesistr

nemesistr

Yer:
    sakarya/istanbul
    İsim:
    eyup yayla
    Çok güzel bir davranış ama ben olsam hepsini ızgara yapar yerdim.. Sanırım bu yüzden deniz akvaryumu kurmaya çekiniyorum :D

Sayfayı Paylaş