1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Denize ilk adımda malzeme seçimi

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde ogeday_ylz tarafından 15 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. ogeday_ylz

ogeday_ylz

Yer:
    Karşıyaka / izmir
    İsim:
    Ogeday YALAZ
    Arkadaşlar 50x50x50 ölçülerindeki tankımın arkasına 20 cm lik ek yaptırdım. Bunu 2 ye bölerek tuzlusu tankımı hazırlattım. Ancak ps yi almadan düşünmeden iş yaptım ve arkada 18x18 lik iki bölmem var.
    Şimdi sizden ricam hangi malzemeleri alsam bu tankta sorunsuz bir kurulum yaparım?

Su ; ilk kurulum komple denizden alınacak ( izmir )

Kum ; midye kırığı

Kafa motoru ; new jet 600 mü yoksa eheim 1000 ( saatte 300 litre olanı) mi? Eheim enerji konusu da 0,5 watt

Dalga motoru ; hydor korelia 1 düşünüyordum ancak bir arkadaşım kafa motorunu eheim 1000 almam durumunda dalga motoruna gerek kalmayabilir dedi sizce?

Ps ; en kararsız kaldığım nokta burası. 18x18x18 e sığıdırabileceğim ps olarak bb magus qq yu buldum ancak yetmeyebilir dediler. Sizce ?

Kurulum ilk başta herkesin dediği gibi marine olacak diye düşünüyorum ancak herkesin bildiği gibi kesin biraz işi çözünce resife geçerim diye düşünüyorum

2. Erdal

Erdal

Bm qq yada nac 3.5 düşünbilirsiniz yemlemeyi fazla kaçırmaz rutin su değişimi yaparsanız yeterli gelecektir. Kafam motoru newjet 1000 düşünün 600 az kalır. Dalga motoru mutlaka olsun hatta bütçeniz varsa Rw4 almanızı tavsiye ederim. Hayırlı kurulumlar.

helios2007 ve ogeday_ylz bunu beğendi.
  3. ogeday_ylz

ogeday_ylz

Yer:
    Karşıyaka / izmir
    İsim:
    Ogeday YALAZ
    Erdal hocam teşekkür ederim. Benim sumpum dediğim gibi arkadan 1000 lik kafa motoru çok gelmez mi ? komple altını üstüne getirmesin akvaryumun?

4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Getirmez merak etmeyin, 600 az gelebilir. Hatta dönüş yüzeye verilirse önemli olan yüzey dalgalanması da bu şekil sağlanmış olur.

ogeday_ylz ve Erdal bunu beğendi.
  5. Erdal

Erdal

30x30x30 arkadan 10cm sumplu nanoda 650 lik yetmiyor yüzeyde yağlanma oluyordu 1000 lik uygundur ;)

ogeday_ylz ve veysel bunu beğendi.
  6. ogeday_ylz

ogeday_ylz

Yer:
    Karşıyaka / izmir
    İsim:
    Ogeday YALAZ
    Tamam hocam ozaman siz üstadları dinleyip kafa motoru newjet 1000 alıyorum. Peki akvaryumu ilk hazırlarken dediğim gibi deniz suyu kullanacağım ve 1-2 ay hem maddi hem manevi sadece döngüyü bekleyeceğim. Bu bekleyişte ps yi eklemesem de artık diatom süreci bitti dediğimiz yerde ps yi eklesem bir sıkıntı olur mu?

7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Malzemelerin tam olduğunda kuruluma başla yarım yamalak olmasın.

8. ogeday_ylz

ogeday_ylz

Yer:
    Karşıyaka / izmir
    İsim:
    Ogeday YALAZ
    Kum olarak midye kırığı aldım
    Kafa motoru newjet 1000 bulamadım , hydor 1150 aldım. Gerçekten çok sessiz ve küçücük bir motor , elektrik tüketimide 4.5 w gibi bişiy.
    Dalga motoru Rw4 gerçekten bütçeyi aşıyordu bu yüzden hydor korolia 1 aldım . Güçlü mıknatıslı vantuzu ve sessiz çalışması gerçekten hoşuma gitti.
    Tuz ölçmek için şimdilik hydrometre aldım.
    Şuan tek eksiğim kayalar ve ps kaldı. Ps hala bulamadım. Kaya konusundada forumda üstadların yaptğı dıy çalışmaları gördüm gerçekten güzel olmuş öyle bir şey yapabilirim.

veysel bunu beğendi.
  9. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Dıy kaya yapmak kolay olabilir hatta o şekil görünebilir ama onları kürleyip kullanışlı ve yararlı hale getirmek önemli. Bu da uzun zaman gerektirir.

ogeday_ylz bunu beğendi.
  10. helios2007

helios2007

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Güneş Erol
    Forumda satilan 2 el urunlerden ps bulabilirsiniz...Erdal'in soyledigi ps ler tankiniza cok uygun.Benzer olcude(40x40x40) nac qq kullaniyorum ve memnunum(6 balik var)

ogeday_ylz bunu beğendi.
  11. ogeday_ylz

ogeday_ylz

Yer:
    Karşıyaka / izmir
    İsim:
    Ogeday YALAZ
    Veysel hocam sizin sözünüzü dinleyerek canlı kaya arayışına girmiştim. Dıy kayanın gelişimi uzun sürebilir diye. Bir hobici abimiz akvaryumunu bozuyormuş , bende hemen kayalarını aldım. Apar topar denizden suyuda çektim. Tuzluluk ölçümünü yaptım 1024 çıktı hiç tuz eklemeden 2 gün akvaryum çalıştı , ısıyı 26 ya sabitleyip dalga motorunu da çalıştırdım. Dün kayaları yerleştirdim ve dizaynımıda yaptım. Forumda üstadların dediği gibi kayalar ile camın arasında boşluk bırakarak. Bir tek ps m eksik kaldı biliyorum hepsi tam olsun öyle kur dediniz ancak canlı kayaları bulunca gözüm döndü temo26

YMR_AY ve veysel bunu beğendi.
  12. ogeday_ylz

ogeday_ylz

Yer:
    Karşıyaka / izmir
    İsim:
    Ogeday YALAZ
    Forumda çok aradım ancak nac qq bulamadım. Dediğiniz gibi halen araştırıyorum. Nac qq alacağım .

13. ogeday_ylz

ogeday_ylz

Yer:
    Karşıyaka / izmir
    İsim:
    Ogeday YALAZ
  14. ogeday_ylz

ogeday_ylz

Yer:
    Karşıyaka / izmir
    İsim:
    Ogeday YALAZ
    Son resimdeki arkadaki canlının forum sayesinde aiptasia diye zararlı bir anemon olduğunu öğrendim ve taşı bir kap içinde sudan çıkardım arkadaş amacımı anlamadan dışarıda onu cımbız yardımı ile parçaladım , kesin temizlendiğini görünce taşı tekrar koydum şuan o arkadaş yok temo11
    Sizlerin sayesinde bir zararlı daha kurulumu bitmemiş akvaryumdan uzaklaştırdım. :kucaklıyorum::portaliseviyoruz:

15. Erdal

Erdal

Aipsata başedilmesi öyle kolay bir canlı değildir myhakkak tekrar büyüyecektir ben o kayaları bol sirkeli suda bekletip öldürün , kurutun tanka geri koyun derim taktir sizin ;)

Gmsy bunu beğendi.
  16. ogeday_ylz

ogeday_ylz

Yer:
    Karşıyaka / izmir
    İsim:
    Ogeday YALAZ
    Erdal hocam aiptasia sadece öndeki o küçük kayada vardı 1 adt. Diğerlerini gözlemlediğim kadarı ile yoktu. Kayayı öldürme fikrini düşündüm ancak üzerindeki minik deniz yıldızları yüzünden kıyamadım . Çok hoş görünüyorlar . :bilmem::(

17. Erdal

Erdal

al yıldızı orada dokun düşşün akvaryumun içine

18. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Deniz suyu kullanıyorsun ps kuvvetli olması lazım bir an evvel edinmeye bak bir adet.

19. ogeday_ylz

ogeday_ylz

Yer:
    Karşıyaka / izmir
    İsim:
    Ogeday YALAZ
    Ben zarar görür diye kıyamamıştım ellemeye akşam öyle yapayım o zaman teşekkür ederim. Erdal hocam.

20. ogeday_ylz

ogeday_ylz

Yer:
    Karşıyaka / izmir
    İsim:
    Ogeday YALAZ
    Veysel hocam yok mu tanıdık kiralayım bari alana kadar. temo26 Sıfırına para bayılmak istemiyorum. Biliyorum ki aldığım gün ilanlar bölümüne 3-5 tane düşecek :eek:

Sayfayı Paylaş