1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Denizin Mavi Keyfi

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde zinedzal tarafından 26 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. zinedzal

zinedzal

İsim:
    Deniz Bekiroğlu
    Öncelikle merhaba.

İki haftadır tamamen tesadüf eseri bulduğum bu forumu ziyaretçi olarak takip etmekteydim.Açılan her konuya hassasiyetle yaklaşılması ve tamamen edinilen tecrübeler neticesinde yazılan mesajlar,heryerde rahatlıkla bulabileceğimiz alıntılarla kirletilmemesi ve elbette bu işe gönül veren insanların olması beni ziyaretçilikten üyeliğe taşıdı.Bu sebeple emek veren herkese gönülden teşekkür ederim.

5 yıllık tatlı su macerasından sonra daha fazla dayanamayıp akvaryumumu tuzlu suya çevirdim.Tatlı su elbette çok keyifli,özellikle baktığım her türden yavru aldığım için vazgeçmek çok zor oldu.Ancak ne yazık ki belli bir süre geçtikten sonra insan daha fazlasını istiyor.Fazla demekteki kastım daha büyük olanı değil,daha araştırma gerektireni,zorlayanı.

Tabi bu süreçte forumdan haberdar olmayışıma her yeni konu okuyuşumda daha fazla üzülmekteyim ama geri dönüşü ne yazık ki yok.Özellikle DIY başlığına baktığımda gurur duymamak imkansız.

Ne yazık ki en baştan araştırmak yerine karar verdikten sonra ya da belli sorunlar ortaya çıktığında telaşla çözüm bulmak için arayışlara giriyoruz.Ps ile ilgili sorunlar yaşadım ve yazılanları okuduğumda bunun tamamen bilgi eksikliğimden kaynaklandığını gördüm.Olsun,önemli olan telafisi olmayacak hatalar oluşmaması.

Çok uzattım :cekingen:

Akvaryumumun ölçüleri 75*70*65 cm.Sump ölçülerim ise 70*40*40 cm.Ps nin markası Aqua Macro 600 lt.Işıklandırma 4 adet T5, 2 mavi 2 beyaz.Akvaryum tabanım mercan kırığı.Suyum tamamen damacana suyu.Tuz oranım 1024 te sabit.Geçen hafta sonu nitrat ve pH testlerini yaptırdım.pH 8 çıktı.Nitratta sakıncalı bir değer çıkmadı.

Bu arada sistem çalışmaya başlayalı 5 hafta oldu.Belli bir süre canlı eklemeyi düşünmüyordum ama birbirinden ayrılmayan 2 tane percula bulunca aldım.Onlara ialve olarakta bir adet yellow watchman goby var.Bugün bir tane de henüz türünü bulamadığım doktor diye aldığım karides var.Bir adette tüp kurdu.

Şimdi... Resimleri ekleyeyim,sonra kafamda birkaç soru var,onları cevaplarsanız çok sevinirim.

[​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

Dalga motorunun yerini değiştirip sumptan gelen çıkış borusunun yanına başı aşağıya dönük olarak yerleştirecemki zemindeki tortuları sumpa giriş ızgaralarına yönlendirsin.İkinci olarak aydınlatmayı 3 mavi 1 beyaza çevirmeyi düşünüyorum.Ps den çok ses geliyor,çözümü bulamadım ne olabilir? Sanırım diatom sürecinde sistem.Bu sebeple kahverengileşme camlarda ve kayalarda yoğun,sadece camları temizledim bir kere.
    Canlı kaya takviyesi yapacam,baktığım kadarıyla kimsede bu büyüklükte kaya yok,kırmalı mıyım?

Gelelim diğer konuya.Goby aldığımda sapsarı iken şimdi resimde de görüldüğü üzere kafası bembeyaz.Kuyruğunda da tahribat var.Yakından bakınca üzerinde 2 tane minicik parazite benzer canlı gördüm.O yüzdende faydası olur diye doktor karides aldım.Goby nin yem yeme sorunu yok ama görüntüsünden bir sorun olduğu açık.Tatlı su banyosu çözüm olur mu ya da onu yakalayıp üzerinden elimle o paraziti almalı mıyım? Resim bulanık ne yazık ki,o yüzden özür dilerim.

Uzun oldu farkındayım ama son bir sorum var.Tüp kurdu kıvrık duruyor,bu olağan mı yoksa onu kuma mı gömmeliyim:smiley33:

Courageous ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Cevap: Deniz'in mavi keyfi

Deniz bey aramıza hoşgeldiniz.Çok fazla mavi'den anlamıyorum amam portalımızda tecrbeli üstadlar size yardımcı olacaktır.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hoşgeldiniz Deniz Bey;

Yorumlarınıza öncelikle teşekkür ederiz. Zaten tek amacımızda taktir ve beğeni görmesi bu yetiyor bize. Akvaryum yeni kurulmuş, sade hoş bir görüntüsü var. İlerde güzel bir akvaryum olacak bundan şüphem yok. Canlı kaya dediğiniz gibi az kalmış, zamanla çoğaltılırsa çok daha güzel olacak. Protein skimmeriniz şimdilik size yeter ama duruma göre yani ilerdeki canlı yükünüzün son şekillenmiş durumu eğer baya artarsa değişmesi gerekebilir. Tabi sonraki ihtimaller arasında bu. Gobi ilginç şekilde beyazlamış baş kısmından ve pek tanık olduğum bir durum değil ama parazite benzer oluşumları almanız mantıklı gibi duruyor olsa da ne olduğunu bilmeden müdahale yanlış olabilir de. Eğer yem almada vs sorun yoksa bir süre daha izlemekte fayda var bence. Daha sonra tatlı su banyosu yaptırılabilir. Akvaryum diyatom döneminde yani tam oturmamış durumda bu yüzden yemlemeleri dikkatli yapmak lazım az canlı olsa da.

Tüp kurdu ise gayet normal durumda, zaten durumu normal olmasaydı tüpünü terk etmişti şimdiye kadar. Kaya üzerinde kalması daha şık olacaktır. Aydınlatmanızı 3 mavi 1 beyaz yapmanız pek anormal değil ama ilerde mercanlar eklendikçe doğruluğu kendini gösterecektir. Şimdi anlamak zor çünkü hangi mercan türlerini seçeceğinizi belirlemiş değilsiniz. Yine de bu hali ile yetecektir size.

Protein skimmerden gelen ses hava sesi şeklinde bir ses mi ?

4. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Güzel bir çalışma olmuş.

zinedzal bunu beğendi.
  5. zinedzal

zinedzal

İsim:
    Deniz Bekiroğlu

İsmail kardeşim teşekkür ederim.

Temel Bey,inanın bütün güzel sözleri hakediyorsunuz.
    Evet akvaryum yeni kuruldu ve ben birden her bulduğumu alıp doldurmaya niyetli değilim.Süreci kendi akışına bırakıp zamanı geldikçe eklemeler yapacam ve bir süre sonra sağlıklı şekilde ve kayıpsız olarak sistemin oturması tek temennim.Elbette tuzlu su her zaman belli riskler içerir,bu kadar yeni oluşmuş bir akvaryumu paylaşma amacımda oluşabilecek riskleri en aza indirebilmek.Kayaların bu denli büyük almam tamamen bilgisizlikten.Bugün birkaç parça daha canlı kaya alıp sumpa yerleştirdim,bir süre sonra dizaynda değişiklikler illaki olacaktır.İnsan sizlerin tanklarını görünce mutlaka hevesleniyor ama bunun zaman aldığınında bilincindeyim.
    Mercan ağırlıklı bir akvaryum olması dileğimiz,araştırma aşamasındayız ve diyatom süreci bitene kadar karar vermek niyetindeyim.Tabi tuzlu su balığı ve mercan satan akvaryumcular konusunda sınırlı bilgim var,zaman içinde sizlerden öğrenirim elbette.
    Tamam,o zaman bir süre daha beklerim gobi için,karides belkide halleder paraziti,zaten karidesi koyduğumdan beri gobi sürekli onun yanında duruyor,adeta gel beni kurtar şu ızdıraptan diyor...
    Ps den gelen sesle ilgili sorum biraz tuhaf olmuş kusura bakmayın ne olur,resim koyup direkt sorun ne demek doğru değil pek:cekingen: Gelen ses fokurdama şeklinde ve evde ses olmadığında tahammülü zor oluyor.Kafa motorunda susturucu olmasına rağmen bu ses geliyor.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Protein skimmerin hava hortumu boşta mı yani motordan çıkan hortum bir odacığa giriyor mu yoksa ağzı açık mı ?

Kayaların büyük olmasını neden dert ediyorsun tam anlamadım ama bence gayet güzel. Kafa motoru derken akvaryuma su basan motor mu, markası nedir ?

Edit; Hava odası var hortum ucunda. O ps ses yapmamalı bence, başka bir şey var.

7. zinedzal

zinedzal

İsim:
    Deniz Bekiroğlu

Kafa motoru derken ps ye su basan motoru söylemek istedim.
    Başka birşey varsa bile ben onu bulamadım,bağlantıyı akvayumcu arkadaşlar yapmıştı,ses daha fazlaydı ama bioball koyup kısmen azalttım ancak hala fazlasıyla rahatsız ediyor.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Şimdi ps sesini ps gövdesi içine bioball koyarak değil de çıkış suyunu verdiğin kutuya eklemiş olabilirsin belki. Yahut aşağıda çizdiğim süngerler olan bölümün yani kulenin altına koymuş olabilirsin, hangisi ?

9. zinedzal

zinedzal

İsim:
    Deniz Bekiroğlu

Süngerlerin olduğu yere inen boru var ya onun içine koydum.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Su iniş sesi zaten kulede gerekli gereksiz malzemeler ile sessiz hale getirilmiş bence. Oraya yapılacak bir şey yok gibi görünüyor. Bu sesin zaten ps ile alakası yok. Tabi sesleri duymadığımız için yorumlar kifayetsiz kalıyor.

11. zinedzal

zinedzal

İsim:
    Deniz Bekiroğlu

Ps nin fişi çekildiğinde ses ortadan kalktığı için problemi ps de arıyorum.Haklısınız yorum yapmak zor,ben çare aramaya devam edecem tabi,sağolun yorumlar için.

12. okaraca

okaraca

Yer:
    istanbul
    İsim:
    okaraca

Hayırlı olsun Deniz bey forumdaki tecrübeleri takip ederseniz güzel bir akvaryum olacağa benziyor.nacizane sumpdaki fazla sünger ve seramikleri kurulumun başında çıkarsanız daha iyi olur diye düşünüyorum ileride yosun ve düşmeyen nitrat sorunuyla uğraşmazsınız..

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  13. zinedzal

zinedzal

İsim:
    Deniz Bekiroğlu

Çok teşekkür ederim.Evet hafta sonu sumptaki o kısmı temizleyip canlı kaya takviyesi yapacam.

Sayfayı Paylaş