1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Denizler Tükenmesin

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 10 Ekim 2010 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Portal sülalesi merhaba,

  Bir kelime. İhtiyoloji. Sorulsa insanlara bilen sayısı çok çok az olur. Başka bir kelime. Gastronomi. Bileni çoktur. Gusto ve gurme kelimeleriyle ilişkilendirenler de çıkacaktır. Bir atasözü. "Devletin malı deniz, yemeyen domuz." Neye yorulmalı bu söz, devleti kendi cebi bilmek dışında. Denizlerin tükenmeyeceğine mi ? Denizlerde yaşayanların ? Toparlayalım. İhtiyoloji balık bilimi demektir. İhtiyolog da balak bilimci. O sürekli övünülen üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede bu bilim dalını ve bu bilim insanını bilen insan sayısının belki de üç yüz küsür olmasını neye yormalıyız ?

  Belki de balığa sadece yiyecek olarak bakmamıza, canlı türü olarak görmediğimize. İşte belki de bu yüzden ihtiyoloji kelimesini bilmezken gastronomiyi sular denizler gibi bilmemiz. Bilinen öyküdür hayatın suda başladığı. Balık da işte hayatın suda başladığı bir canlı türü. Milyonlarca yıldır, hem de 450 milyon yıldır orada. Suyun içinde. Belki de bu yüzden, yani hayatın kaynağında bulundukları için, doğada omurgalı hayvanlar arasında tür sayısı bakımından en kalabalık grubu balıklar oluşturuyor. Dünyamızda yaklaşık 28 bin balık türü yaşıyor. Dünyamızda omurgalıların toplam tür sayısının yaklaşık 48 bin olduğu dikkate alınırsa neredeyse her iki canlı türünden biri suyun içinde yaşıyor. Peki, biz ne biliyoruz üç tarafı denizlerle çevrili ülkemiz balıkları hakkında ?

  İşe gastronomik açıdan bakarsak en fazla 10 balık türü sayarız heralde. On lezzetli balık türünü. Yemekten hoşlandığımız. Hobi olarak amatör balıkçılıkla uğraşanların da oltalarına gelen balıkların türünün ne olduğu, daldıkların da zıpkınlarının kadranının gösterdiği balıkların türünün ne olduğu konusunda ciddi sıkıntılar var. Çünkü çoğu balık yerel adlarla biliniyor, tanınıyor ülkemizde. Bu koudaki neşriyat da maalesef, çoğu konuda olduğu gibi çok az ve kısmen de yetersiz. Oysaki Türkiye, neredeyse 100 yıl önce, döneminin bilimsel kitaplarıyla kıyaslandığında, sadece burada değil, Avrupa'da da ses getiren bir balık kitabının yayınladığı bir ülkeyiz. Bu balık kitabının adı Türkiye'de Balık ve Balıkçılık' tı. Yazarının ismi de Karekin Deveciyan.

  Oysa genel olarak kültürümüzün bu kadar köklü olmasına rağmen çevre kirliliği ve aşırı avlanma yüzünden balık türlerinin tehtid altında olması bizi ' rasgele ' sözünü balıklar için söylemeye itiyor. Ama balıkların Akvaryum portalı bunun için var.

  Bir de, balık türlerini yok etmek balık hafızasına sahip olanın aslında insan evladı olduğu ortaya çıkmıyor mu ?

  Akvaryum portalı, insan hafızasının aslında ne olması gerektiği için var.

  www.akvaryumportali.com

  Sevgiler...
   
  reis ve murer bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş