1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dere Kumu Hakkında

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde Portnoy tarafından 24 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. Portnoy

Portnoy

Merhabalar ,öncelikle herkese sağlıklı balıklar..Vakit kaybetmeden sorularıma direk geçeyim ;

1.Dere kumu bitkiler için uygunmudur?
    2.Akvaryumda sadece dere kumu kullanılabilirmi?
    3.80x30x30 akvaryumda 10 kg dere kumu (ince taneli 1-2mm) kaç cm yükseklik yapar ?
    4.Dere kumunu midye kırığıyla karıştırıp bitkileri diksem sorun teşkil edermi?

10 kg dere kumuna kargosu dahil 22 tl isteniyor uygunmudur? Not : İskenderundan gelicek.
    Başka öneriler varsa hepsine açığım..

2. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    1-Dere kumu bitkiler için uygundur
    2-Misket gübre takviyesi ile sadece dere kumu düşük destekli akvaryum için yeterlidir
    3-Litresi bir kilodan fazla olacaktır,bu durumda 2 cm falan anca
    4-Midye kırığı kesinlikle karıştırmayın
    5-Fiyat pahalı,Çanakkale de yaşıyorsanız,İstanbulun inşaat kumlarının çoğu,Trakya bölgesi derelerinden gelir,neden kendi bölgenizden almıyorsunuz?
    İnşaat kumu satan bir yere bakın,inşaat kumu dere kumudur.

3. Portnoy

Portnoy

Dere Kumu Hakkında

İnternette tek oradan bulabildim.Doğrusu Çanakkalede dere kumu satan biryer bulamadım çünkü burada kumları çaydan alıyorlar ve yıkıyorlar .1 Tane su arıtma sistemleri yapan birisini buldum ondada ne kuvars kum var ne lavtaşı kırığı var nede dere kumu var .

4. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    ''Çaydan alıyorlar'' dediğiniz kum sizin istediğiniz kum işte,sizde istediğiniz kadar alın ,eleyin yıkayın kullanın veya alanlardan satıyorlarsa temin edin.

5. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik
    Dere Kumu Hakkında

Bencede öyle yapın çünkü 22 tl pahalı gidin kendiniz alabiliyorsanız alın.. :) Midye k. karıştırmayın ama :)

6. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Dere Kumu Hakkında

Midye kırığının dere kumuyla beraber tavsiye edilmemesinin sebebi suyu sertleştirdiği midir acaba ?

7. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Dere Kumu Hakkında

Kum satan yerlerden alabilirsiniz. Farkli çeşitlerde kalinliklarda kumlar vardir. Ben geçenlerde almiştim sillis kumdan farksiz :D ve güzelce eleyip yıkayinca daha güzel olur. Evet midye kırıği suyu sertleş'tiriyor, genellikle malawi cichd'letlerinde kullanilmasi doğru olur. saygılar:gif

8. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Dere Kumu Hakkında

Midye kırığı kumdan da 10 kiloya bir kilo düşecek şekilde karıştırmanın ne gibi bir zararı olabilir ki ?

9. Portnoy

Portnoy

Dere Kumu Hakkında

Ozaman öyle yapayim kaç kilo almam gerekir?

10. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Dere Kumu Hakkında

Bence 15 kg dere kumu 3 kg de midye kırığı karıştırırsan güzel olur Oğuzhan. Karar senin...

11. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Dere Kumu Hakkında

Ben tavsiye etmem. Sanirim canli doğuran besliyosunuz suyu sertleştircekdir. Bide suyu yumuşatmaya çalişcaksiniz, Neden bu israr anlamadim? kariştirmayinca ne olcak dere kumunu koyun sadece. Tabi karar sizin saygılar:gif

12. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Dere Kumu Hakkında

Israr değil abi ya. Onca kumun arasında zaten o midye kırığının etkisi kalmayacaktır. Buradaki amacım maliyeti olabildiğince düşürmektir. Gerçi 3 kiloluk maliyet düşüreceğiz diye yazıyoruz bu kadar. Aslında buna bile gerek yok.

Sen en iyisi hepsini dere kumu yap kardeşim. Su sertleşmesin...

13. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Dere Kumu Hakkında

Hüseyin anladim kardeşim ama maliyet düşücek diye baliklarida tehlikeye atmamak lazim :) Zaten dere kumu inşaat kumu kumculardan bulunabilir .Okadarda çok pahali değil rica etseniz bedavayada verirler belki güzelce yıkayin eleyin akvaryuma koyun. saygılar:gif

14. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Dere Kumu Hakkında

Murat abi su sertleşince balıklar tehlikeye girmez. Yada şöyle söyleyeyim ölmezler. Dediğim gibi maksat maliyeti düşürmekti. Şehir merkezlerinde bol dere kumu bulunmayınca biz buralarda kendimize göre çözümler üretiyoruz. Olay bundan ibaret...

15. Portnoy

Portnoy

Dere Kumu Hakkında

Evet Hüseyin Abi öyle düşünüyoruz ama Murat Abininde dediğini gözden kaçırmamak lazım.Şimdi kesin olarak kaç kilo kum almalıyım ?

16. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Dere Kumu Hakkında

Balıklar ölmüyor da,soru bitkili akvaryum için sorulmuş ya,bitkiler istenildiği gibi beslenip gelişemiyor,çürümeler-erimeler olabiliyor.
    Midye kırığı nasıl dere kumundan daha kolay bulunuyor(internet hariç) ben de bu kısmı anlamadım doğrusu :)
    Diyarbakır'ı görmeyeli 10 seneden fazla oluyor ama gördüğümde bol bol inşaat vardı,inşaat kumu bulmak zor mu Hüseyin?
    Diyarbakır'a selam ve sevgiler.

17. Portnoy

Portnoy

Dere Kumu Hakkında

Şuanda kesin ve net olarak kaç kg kum almalıyım herkes 15 kg fazla diyor.

18. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Dere Kumu Hakkında

Oğuz' cuğum dere kumuna birde paramı vericeksin ? İnşaata git işçiden '' Abi biraz kum alabilirmiyim '' de. Kesin vericektrler zaten. 15-20 kg al. Ne kadar fazla olursa bitkileri tutturmak o kadar kolay olur.

10 kg dere kumuna kargosu dahil 22 tl isteniyor uygunmudur?

Uygun filan değildir. 10 kg dere kumu = 0 TL olur. Ben burada kilosu 2 liraya hagen kum buldum onu alamıyorum sen kilosu 2 liraya dere kumu alıcaksın ?

19. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Dere Kumu Hakkında

Oğuz kime rica etsen verir kardeşim. İnşaat halindeki yerlere bak yada kum ocaklarina.Farkli kalinliklarda bulabilirsin para istemezler bile rica etsen , he abi bizim burda yok bulamiyorum diyosan ben yolliyim sana kaç kilo istiyosan ama kargo çok para tutuyo, o parayla en kral kumu alirsin. saygılar:gif

Sayfayı Paylaş