1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dere kumu iyimi ,kötümü, Bence facia olabilir. Akvaryum kum değişimi. su dinlenmesi

Başlığı 'Forum Arşivi' kategorisinde baykalbul tarafından 5 Şubat 2011 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. baykalbul

baykalbul

İsim:
    baykal karasüleymanoğlu
    ikinci defa dere kumu yıkıyorum ama bu killi yerdenmiş iyice. yıkadım ama çamuru bitmedi. çamur mu yoksa normal su bulanıklığımı kumu karıştırınca anlamak için bulanıklığı bir kaba koyun ve 20 dakika falan bekleyin. dipte çamuru göreceksinizdir. hemen hafif dalgalanmada suyu geri bulandıracaktır.

normal çakılın karışması ile(midye kırığındada olabiliyor) suyun bulanmasında su o kadar çamurumsu değildir, kovada 5 te birde dolu olan dere kumunu görebilirsiniz.

bu dere kumunu akvaryuma koyarsanız tekrar boşaltmak zorunda kalırsınız. nette dere kumu deneyenler göreceksiniz. belki temiz dere kumu vardır. ama

1-2 saat kumu yıkayıp temizleyeme ihtimali var. ben akvaryumcuda gördüğüm bitki kumu (lav kırığı galiba) diye satılanı almaya karar verdim.

denememde başarısız oldum ama diyorum ilk yıkama deneyinde bu kadar kirli değildi. aldığımız derede zaten kumu bir yere toplamışlar dipteki kilide çıkarmışlardı. belki inşaat malzemesi satan (kum çeşitleri satan yerlerde var,

çeşit çeşit kumları yığmış oluyorlar. oralardan başka çeşit kumda bulabilirsiniz.) yerlerden temizini bulabilirsiniz. ama killi olup temizlenmemesinide göz önünde bulundurun.

ben bidaha dereden sadece büyük taş falan alırım :) artık. bir daha ilerde denerim az bir kumla. bence sizde öyle yapın. 1 kilo kum alın. yıkayın iyice. sonra bekletin. beklettikten sonra elinizi çalkalayın suda, suyu çevirin yani kovada.
    su tekrar kirleniyorsa dere kumu kullanmayın. kovanın 5 te biir kumu temizlemek çok zor. ben bide bu forumu yazacam, deneyim kazanacam diye heyecandan aklıma gelmedi :).

şu an almayı güşündüğüm bitki kumu kuru nohuttan biraz ufak gibi ,aynı gibi yuvarlak, kırmızımsı gibi. daha küçük e de bakabilirim.

akvaryum doluyken kum değişimi zor bir iş. içerinin ısısı akvaryum ısısında olmalı bir defa.
    dinlenmiş su olayı doğru ama evde 1-2 gün bekletmek akvaryum değişiminde pratik değil 70 cm lik 70 litrelik bir akvaryum için. nette bu kurala uymadığını söyleyen kişiler(5 yıldırda balıklar ölmüyormuş) var ama klor olayına dikkat ediyorlarmış tabiki. bencede mantıklı. yani işi zorlaştırmaya gerek yok bence ama

güneş enerjisinden su almak mantıklı. bunun için sabah saatlerinde akvaryumu doldurmalısınız. akvaryumun kumunu değiştirecekken suyuda değişmeli bence. hem midye kırığı varsa daha önce sudaki sertlikte gitmiş olur. yeni kum kendi

karakteri ile gelsin bence. balıkları derin olmayan bir kovaya alacaksanız ağzını kapatmalısınız. zıplarlar çünkü yer dar olunca. iki kova ,kum alacak kaba veya bir kova iki kum alacak kaba ihtiyacınız var. bide taşları alacak bir kap varsa.

bunu önceden düşünün kapları. yeni alacağınız kumu yıkayacağınız kova ; çıkaracağınız kumu koyacağınız kap, kova ; suyu çıkarıp ,suyu ekleyeceğiniz bir kova ; balıkları koyacağınız kova ,kap (çok da su doldurmayın, temiz su olsun, sonra bu kapdaki balıkları dökersiniz akvaryuma, agzını kapatmayı unutmayın derin değilse sıçramalar için, kovada olsa yukarı sıçrayabilirler, bence kapatın.

2 metre civarında (önceden iple ölçün) bir hortum(hortumu denemedim ,süngerle su almayı denedik ama) kalan suyu boşaltmanızda ve kalan kumu somurmada işe yarayabilir. bunu suyu biraz kalıncaya kadar yaptıktan sonra su ekleyerek yapabilirsiniz veya su yarıdan azken(ki balıkları

bu seviyede çıkarmak daha kolaydır bence)de yapabilirsiniz. veya büyük(iyi olur büyük olması) süngerle kalan dip suyunu alabilirsiniz. küçükse sünger emdirirsiniz

suyu tasa koyarsınız hemen, bunu seri yaparsınız olur(denenmiştir...). akvaryuma biraz su ekledikten sonra da kumu ekleyebilirsiniz.

su yarıdan aza indikten sonra ,balıkları aldıktan sonra, aksesuarları yavaşça alın. içlerinde altlarında saklanan(mesela makrakanta karışıklıktan dolayı buraya saklanacaktır) balıklar olabilir. iyice göz atın akvaryuma. sonra kumu

karıştırın pislikler suya karışsın ,suyla birlikte alın. bitkili akvaryumda kum değişimi yapmadım ,midye kırığında cılızlaşmış bir bitkim vardı ama ve diğer ölenlerin köklerini aradım ; su çok bulanmadı. su bulanırsa bunu yaparken, biraz

bekleyin sonra su alımına geçin, çünkü yarıdan aza indiğinde balıkları alırken iyi görebilirsiniz diye.
    midye kırığı su dolumalrında hareket ettiğinden suyu bulandırıyordu. şimdi midye kırıksız su doldurdum su cıncık gibi. bitki için kırmızımsı kumuilavkırığını daha sonra ekleyeceğim. kenardan başlarım çöpçüler ezilmesin diye.

yorumları ,eleştirisi olan arkadaşları beklerim, buraya yazdıktan sonra özeldende dikkatimi çekebilirler yazdım diye, ara sıra bakarım ama cevaplara inşallah.

2. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım
    Cevap: dere kumu iyimi ,kötümü, bence facia olabilir. akvaryum kum değişimi. su dinle

Bence güzel bir yol ama bazı anlam düşüklükleri olduğu için takip edemedim....em34:

3. baykalbul

baykalbul

İsim:
    baykal karasüleymanoğlu
    Cevap: dere kumu iyimi ,kötümü, bence facia olabilir. akvaryum kum değişimi. su dinle

ha bu arada konuya ek olarak, suyu boşaltmadan önce ısıtıcını özellikle fişini çekmeyi unutmayın ... balıkları koymadan öncede ısıtıcıyı çalıştırıp dereceyi uygun ısıya getirmeyi unutmayın... balıkları suyuyla beraber dökmek kolaylık olacaktır, su seviyesine dikkat edin.

4. baykalbul

baykalbul

İsim:
    baykal karasüleymanoğlu

Kumu yıkamaktan yorulmuştum, birde bilgileri paylaşım diye hızlıydım, ondan olmuş olabilir.Yorumlarınızı her zaman beklerim, eleştiriye çok açık biriyim :)

5. baykalbul

baykalbul

İsim:
    baykal karasüleymanoğlu

Birde, takip etmenin zorluğu yazılarımı, devamlı yeni konu eklemem. Parağraf atlamadan yeni bir konuya geçiyorum.sizde maşallah hızlı zevkle okuyorsunuzdur. İkisi birleşince olumsuzluk oluyor. yavaşca okursanız bu sorunun kalkacağına inanıyorum.

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Baykal bey ben bu yazıdan hiç bir şey anlamadım açıkcası, daldan dala atlanarak yazılmış yazı dizisi bile diyemeyeceğim.

Müsadeniz ile konuyu kilitleyip arşive taşıyorum.

Bu arada, dere kumu kullanan çok hobici var, yani hiç bir şekilde faciaya uğramamışlar.

volkantr34 bunu beğendi.
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş