1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dev Akvaryum

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde methapor tarafından 26 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. methapor

methapor

İsim:
    Polat
    Akvaryum yaptırcamda akvaryum devasa bişey olcak 200*70*50 olcak kum falan ne kadar lazım olur Aşağıya sorularımı sıraladım

1-Akvaryumun 700 lt olcak ne kadar kum almalıyım?
    2-Karma bir akvaryum planlıyorum hangi tür tavsiye edersiniz?
    3-Hangi dış filtre veya şelale filtre vb şeylerden hangilerini tavsiye edersiniz?
    4-Nasıl bir dekarasyon yapmalıyım(Fazla bitki olmucak ama illa olcak)?
    5-Su değişimi yaptığımda ne kadar yapmalıyım?
    Aklınıza gelen şeyleride ekleyebilirsiniz!

2. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL
    Cevap: Dev Akvaryum

Kararınız hayırlı olsun Polat Bey;

Ben 1,25 Akvaryumumda 30 Kg Kum kullandım. Sizde 60-70 Kg arası kullanabilirsiniz.
    Tür arayışına girmeden önce akvaryumu sağ sağlim kurmayı düşünmelisiniz, (Besleyeceğiniz tür bence mutlaka Tropheus olmalı çok uygun bir ortam olur)
    Dış Filtre yerine akvaryumunuza mutlaka sump sistemini entegre etmeyi düşünmelisiniz. Filtre opsiyonel olarak düşünülmeli,
    Dekorasyon olarak Tamburlanmış kayalar, Fosil kayalar (imkan varsa tercih edilmeli) ve falze kaya türleri olabilir. Bitki ise besleyeceğiniz tür seçimine göre yapılmalıdır.
    Su değişimi hafta en az %20-30 seviyelerinde olmalı.
    Yükseklik olarak 70 cm düşünüyorsanız temizleme sıkıntısına karşılık 200*60*60 gibi düşüne bilirsiniz. (bir tavsiye)
    Cam kalınlığınız en az 15 mm olmalı
    gerçi bunlar zaten hesaplanmıştır.

Saygılarımla;

3. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Cam kalınlığı 17mm dir Dış filre derken örnek olarak vermiştim yinede teşekkür ederim.Fosil kayamda depoda gerektiğinden fazlaca var
    Bide cam boyunu 60 cm demişsiniz ben bunukatlanabilir camlar var ama katlanılan boyu fazla geşmediği taktirde az boşaltım sonucunda olabiliyor

4. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Polat Bey;

Yanlış anlamayın ama o kadar devrik cümle kurmuşsunuzki anlayamadı. Kusuruma bakmayın lütfen. Ben yazdığınız sorulara cevap vermeye çalıştım. katlanan cam kullanıldığını ilk defa ziden duyuyorum. Öyle görünüyorki sorduğunuz soruların cevaplarını zaten biliyorsunuz. Kendi adıma sorduğunuz soruda örnek gösterdiğinizi anlayamadım. Siz Filtre olarak ne kullanayım dış mı şelalemi yazmışsınız, ben se sump sistemi olsun dış filtre opsiyonel olsun dedim. elinizde hangi kayadan ne kadar var bilemem o sebeple bir kaç çeşit yazdım. ama siz nasıl cevaplar istiyorsunuz bilemiyorum. Belki daha spesifik sorular sormayı deneyebilirsiniz. bizlerde ( kendi adıma ) sizi daha tatmin edici cevaplar vermeye çalışırız.

Saygılarımla;

METİN SUVAR bunu beğendi.
  5. methapor

methapor

İsim:
    Polat

3-Hangi dış filtre veya şelale filtre vb şeylerden hangilerini tavsiye edersiniz?
    fark ettiyseniz dış filtre şelale filtre VB şeyler yazmışım ama yinede çok sağolun

6. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Konu uzar gider Polat Bey Bende illa dış filtre alcaksınız gibi bir msj yazmamış dış filtre yerine demişim ki ( bu diğer filtrelerinde yerine manasında kullanıldı ). Umarım istediğiniz gibi bir akvaryum olur.

methapor bunu beğendi.
  7. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Konuda bir fikrim yok fakat, bir şeye deyinmek istiyorum.Geçenlerde bununla ilgili bir konu açılmıştı.300lt üstü akvaryumlar duvara sabitlenmelidir diye. Bence bütün akvaryumlar sabitlenmeli tabi fanus kadar olanlarda değil.Böyle büyük bir hacimle ilgili hiç deneyimim olmadığı için bir şey söyleyemiyeceğim size fakat akvaryumu duvara sabitlemeyi düşündünüz mü ?

8. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Duvara değil yere sabitlencek şekilde yapmıştım. Teşekkür ederim.

9. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Ozaman sorun yok. :)

10. shadow39

shadow39

İsim:
    Murat Ozsoy

Tam bir ruya akvaryum olucak desene

11. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    Avusturya-Klagenfurt(Orta Avrupa:))
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki

Bu büyüklükteki bir akvaryuma kesinlikle sump sistemi yaptırmalısınız.Hem çok rahat edersiniz hem de şu ana kadarki en gelişmiş sistemi kullanarak akvaryumunuzu tertemiz yapabilirsiniz...

Sağlıklı Balıklar...

The_ReligiouS bunu beğendi.
  12. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Merhaba Polat Bey.Akvaryumunuzu kurabildiniz mi?Şayet kurduysanız resim ekleyebilirmisiniz?Çok merak ediyorum nasıl bir güzellik ortaya çıktı diye?

Sayfayı Paylaş