1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Devam mı Tamam mı Deniz Kurulumu

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde kitpo tarafından 13 Nisan 2016 başlatılmıştır.

1. kitpo

kitpo

Öncelikle merhabalar,uzun zamandır sitenizi takip ediyordum üzerimde herkesin emeği var sizin sayenizde internetteki diğer bilgiler sayesinde bir akvaryum kurdum maalesef 2-3 ay sonra sistem komple çöktü beyaz beneğe kurban gittik :) Bende uzun bir ara verdim şimdi biraz daha tecrübeli halimle tekrar başlamak istiyorum.Yenilen pehlivan güreşe doymazmış :D

Bu süreçte hem sizlerle tanışmak hemde bu kurulumu beraber yapmak istiyorum şimdiden çok teşekkür ederim :)

Planımız "Az para (olabildiğince) çok iş" neden böyle çünkü ben ps,dalga motoru,akvaryum,canlı kaya aklınıza ne gelirse hepsini sakız parasına sattım:oops::oops:

Şu an elimde yağmur akvaryum markalı 50x23x35 ölçülerinde 40 litrelik bir akvaryum ve aydınlatma sistemi mevcut.Bu sistemi sadece şelale filtre,dalga motoru ve canlı kaya ekleyerek yürütmeyi planlıyorum.

Okuduklarım ve anladıklarım doğrultusunda bu işin can alıcı noktası bakteriler ve onların yaşam alanı.Bu yüzden kaliteli canlı kayalarla yavaş bir kurulum yapacağım ve haftalık su değişimleriyle işi götürmeye çalışacağım.Canlı olarak 3-4 çeşit soft mercan ve tabii percula düşünüyorum.

Sizce bu işin oluru var mı ? yoksa ben bu işe hiç girmeden fotoğraflarla yetinmeye devam edeyim mi ? :(

2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hoş geldiniz, olmaz diye bir durum yok. Tank küçük selale filtre ve su degişimi ile devam eder, kaya da dediğiniz gibi kaliteli kayalar seçilirse katkısı büyük olur. İki balık, karidesler, conchlar bir kaç parca zoa ve mushroom ile rengarenk bir tank olur.

burak ozu ve kitpo bunu beğendi.
  3. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Tekrar hoşgeldiniz.
    Tankın sınırlarını bilirseniz, ps olmadan da gayet sağlıklı bir tanka sahip olabilirsiniz.
    Benim tavsiyem, yapabilirseniz bir sump sistemi yapmanız. Girişe kuru kule sistemi uygularsınız,diy 10 tl maliyeti var, sumpa da biraz daha fazla kaya ve makro aletleri koyarsınız.
    Ekleyeceğiniz balık ve mercan sayısı ciddi anlamda artar böylece ;)

kitpo bunu beğendi.
  4. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Ben de sump kullanmanızı öneririm. Sump a koyacaginiz Kaya Siporax vb malzeme ile bakteri alanını ciddi şekilde artırabilirsiniz. Olmazsa olmaz değildir elbette, sadece küçük hacimde bakabileceğiniz canlı sayı ve büyüklüğü oldukça sınırlı olur.

seaman038, ka2n ve kitpo bunu beğendi.
  5. kitpo

kitpo

Hoşbulduk yorumlar için çok teşekkür ederim.

Açıkcası asıl amacım yeni bir akvaryum edinmek fakat evde 4 akvaryum beşinciyi alırsam büyük savaş çıkar :sopa:

En azından 5-6 ay bununla idare edip yeni bir akvaryuma yükseltme yapabilirim.Tuzlu su akvaryumu kurmak hep korkulu rüya haline gelmiş gerek maddi gerek bakım zorluğu ve açıkcası ben buna pek inanmıyorum bu yüzden en azından kendime bişeyleri ispatlayabilmek için düşük sistemle kurmayı planlıyorum.

Bir sorum olacaktı,soft mercanlar balıklar gibi canlı yükü olarak görülüyor mu? örneğin 6-7 tane mushroom fazla mı gelir ?

6. kitpo

kitpo

Şelale filitrenin içine eklesem bu malzemeleri işimizi görmez mi acaba ? Biyolojik sünger tuzlu su akvaryumunda işe yarar mı acaba ?

7. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Litrajda düşük kalacağından beklenen sonucu sağlayamaz muhtemelen. Sünger vb işlerine ise tuzlu suda yer yok diye bağlayabiliriz.

kitpo bunu beğendi.
  8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Ben tam bir bucuk sene su değisimini aksatmadan, iki palyaço bir damsel, bir fire goby bir kaç parca muhroom ve zoayı selale filtreye bir sey koymadan baktım 30 litrede. Ama dediğim gibi abartmadım su degişimini aksatmadım. Bu örnegin yanına bir karides bir kaç conch ilave edebilirsin. Bir yerden adımını at gerisi gelir. Selale filtren iyi olun ama yüksek debili, arada sırada elyaf koyup partikulleri toplatabilirsin.

BJK74 ve kitpo bunu beğendi.
  9. kitpo

kitpo

Bende sizin gibi düşünüyorum Veysel bey bu gün arka fon,tepe filtre ve kumu aldım yarın akvaryumu temizleyip kurmayı düşünüyorum 1 ay boş çalışsın.

40 litre için 800 L/H yeterli gelir sanırım.Tepe filitrenin kendi kafa motorunu dalga motoru yerine kullansam yeterli gelir mi yoksa ilave yapayım mı?

10. kitpo

kitpo

Herkese merhabalar son durumu güncelliyorum :):)

Akvaryum 50x25x35
    Tabanda 4 kilo ince mercan kırığı üstünede yarım kilo büyük taneli mercan kırığı kullandım.
    Filtre ve sirkülasyon olarak tepe filtre sistemini kurdum.
    Aydınlatmam gün ışığı ve mavi renkte sıradan bir t8 aydınlatma.
    Yarın tuz ve sonrasında canlı kaya girişini gerçekleştireceğim elimde birkaç parça ölmüş canlı kaya mevcut onlarıda kullanmayı düşünüyorum.

6 adet bioball ve elyaf var karbon eklememi önerir misiniz ?

YMR_AY, veysel, MESUT_KERİM ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hayırlı olsun bu akvaryum maya tutarda, elyaf ve karbon nereye eklenecek...;)

kitpo bunu beğendi.
  12. kitpo

kitpo

Teşekkür ederim :) Tepe filtreye ekleyeceğim elyafı ve karbonu ?

Alparslan bunu beğendi.
  13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Anladım tepe filtre varsa olur hemde güzel olur...:okey:

kitpo bunu beğendi.
  14. kitpo

kitpo

O zaman karbon ve elyaf ekliyorum önerebileceğiniz başka malzeme var mı ? Birde bişey sormak istiyorum 1 kg kadar kalsiyum karbonatlı kum eklememin bir faydası dokunur mu ?

15. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Zeolit de eklene bilir. Akvaryumunda yeterince kum var bence...:)

kitpo bunu beğendi.
  16. kitpo

kitpo

Hımmm yarın bir fiyat araştırması yapayım :) Bir de öğrenmek istediğim birşey var mercanlar canlı yüküne giriyor mu ? Elimde ölmüş bir mercan var dekorasyon olarak kullanmamın zararları olur mu ?

17. DeathAnqeLs

DeathAnqeLs

Yer:
    Aydın-Didim.
    İsim:
    Doğanay Öcal
    Takip ediyorum. Bende diğerleriyle anlaşamayan "Mazlum" isimli true perculamı küçük bir tankta iş yerimde beslemeyi düşünüyorum. Alındığı günden beri kayanın içinde kapatma gibi yaşayan yavruyu 150-250 lira civarı harcayarak büyütmeye çalışacağım. 30x30x30 akvaryumum var hali hazırda, suyu, tuzu vs zaten kurulu akvaryumum olduğu için hazır. uygun yollu ısıtıcı şelale filtre 2-3 litre kadar kum, 2 yumruk büyüklüğünde canlı kayaya ihtiyacım var diye hesaplıyorum. 1-2 tüp start up kültür alıp, suyuda kurulu akvaryumdan taşırsam ne kadar süre beklemeliyim Mazlum'u taşımak için ? Bu arada daha önce hiç şelale filtre görmediğim için, iç hacminin nasıl olduğunu bilmiyorum. Elimde seachem purigen, matrix, denitrat var bunlardan küçük poşetler halinde filtrenin içine koyabilir miyim, koymalı mıyım ?

18. kitpo

kitpo

Öncelikle hayırlısı olsun,keşke konu açarak sorunuzu dile getirseydiniz daha sağlıklı olurdu.Bahsettiğiniz şekilde kurabilirsiniz diye düşünüyorum şelale filtrelerin hacimleri boyutlarına göre değişiyor görerek alırsanız daha verimli olur.

DeathAnqeLs bunu beğendi.
  19. DeathAnqeLs

DeathAnqeLs

Yer:
    Aydın-Didim.
    İsim:
    Doğanay Öcal
    Biraz konuna salça olmuşum gibi oldu ama konu dağınıklığı olmaması açısından buraya yazdım. Üstadlar ikimize ayrı ayrı cevap vermeye uğraşmasınlar istedim, sonuçta hemen hemen aynı yoldayız.

20. kitpo

kitpo

Estağfurullah,forumun veritabanı ikimizede ayrı ayrı yeter diye düşünüyorum :)

Sayfayı Paylaş