1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Devirdaim motorunun nitrat önemi

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde selcom2008 tarafından 28 Aralık 2011 başlatılmıştır.

 1. selcom2008

  selcom2008

  Mesajlar:
  690
  Yer:
  İSTANBUL Başakşehir/Gaziosmanpaşa
  İsim:
  Selim CÖMERT
  Selam arkadaşlar birkaç yerde okudum fakat kafama takıldı.
  Düşük güçteki devirdaim motoru nitrat oluşumunu tetikliyormuş şöyleki. Akvaryum içindeki suyun döngüsü ps gücünden fazla olursa ps performansı artacağı yönünde, devirdaim motoru az güçte ise ps toplama performansı azalacktır. Ps performansı azaldığında ise nitat oluşumunu yükseltecektir deniliyor. Peki akvaryumlarımızda kullandığımız canlı kayalar bu durumda işe yaramıyormu? Geri dönüş zayıf olupta akvaryum içindeki dalga motorları daha güçlü kullanılsa nasıl olur. Yüksek debili dalga motorları akvaryumun içinde çok fazla sirkülasyon yapıp canlıları rahatsız etmez mi?

  Sump sisteminde kullandığımız geri dönüş motorunun gücü ps motorunun gücünden ne kadar fazla olması gerkli? çok yüksek debili bir devirdaim motorunun akvaryum içindeki canlıları ne yönde etkileyeceği?

  Bu konudaki düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Devirdaim motorunun nitrat önemi

  Kendi fikrimi yazmam gerekirse (Sadece Ps performansı kısmını baz alarak) bu düşünce kimlere ait bilmiyorum ama tabanı yok. Yani eksik, yanlış ve belirgin değil.

  Düşük güçteki devridaim motoru olduğunda yüksek olana göre bence ps daha iyi toplayabilir bile. Denemesi bedava. Hatta geniş kare sump içerisinde ps nispeten geçiş noktasından uzağa daha sakin yere koyulur ki kendi halinde çalışsın. Akvaryum içi akıntının ise pek ps toplamasıyla ilgisi yok ama mantık olarak akıntı eğer çok düşüğe göre yorum yapıyorsak belki maddelerin ve alttan gelen temizlenmiş suyun akvaryuma eşit ve yine tam dağılmaması anlamına gelip küçük bir fark yaratabilir ama normal akıntıda değişen bir şey olmaz.

  Kim ve ne şekilde hesap yapılırsa yapılsın devridaim gücü ile ps motoru gücü orantısı kuramaz. Çünkü ps içinden geçen suyun ne derece farklı su, ne derece sump akıntısından dönüp gene aynı suyun bir miktarının ps içinden geçtiğini bilemez. Tamamen farklı bölmelerde olup su önce ps bölümünden geçse dahi bu sefer akvaryumdan dönüşün ne kadar ps gövdesinden çıkan su olduğu hesaplanamaz.

  Vel hasıl kafana takacağın bir durum yok, standart güçler yani olması gereken güç dengeleri yeterlidir.
   
  selcom2008 bunu beğendi.
 3. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Cevap: Devirdaim motorunun nitrat önemi

  Benim görüşüm Kafa motoru gücü mekanik temizleme için çok faydalı çünkü her yerde yazarlar ya sirkilasyon hacmin 10 katı olsun diye, işte bu on kat olayı tuzlu suyu ne kadar çok havalandırırsanız ve tanktaki suyu ne kadar çok mekanik temizleme yaparsan o kadar faydalı olur ve sudaki görünen iri atıklar bir an önce sistemin dışına atmış olursunuz.
   

Sayfayı Paylaş