1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dişi Balık Kuluçka Bölmesi

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde Ersin35 tarafından 26 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. Ersin35

Ersin35

İsim:
    ersin güler
    Dişi balığın ağzı dolu ve kuluçka bölmesi yapmak istedim. Sormak istediğim soru forumda bulunan pleksi yavruluktan yaptım. Dişiyi akvaryum içerisinde bu yavruluğa koysam veya akvaryumu bölsem ve bölmede tek bıraksam sorun olur mu? Stres yapar mı? Kuluçka süresini rahatsız edilmeden geçirmesini istediğim ve yavrularda kayıp yaşamamak için ayırmak istiyorum.

Cevaplarınızı bekliyorum...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Dişi Balık Kuluçka Bölmesi

Pleksi yavruluğun boyutları önemli, eğer genişçe yapılırsa ve su akışı yavruların geçemeyeceği deliklerle yeterince sağlanırsa sorun olmaz. Akvaryumu pratik ve geçici bölmek daha temiz bir yöntem balık açısından elbette. Fakat dişi balığı bu bölmeye ayırmak için kuluçka süresinin üzerinden 10-11 gün geçmesi iyi olur. Fakat balık ağzı dolu iken erkekler tarafından fazla kovalanıyorsa erken aktarılabilir. Biraz süre geçmesinin sebebi yeni ve ilk kez yumurta tutuşu ise stresten yumurtaları atma ihtimali olmasındandır. Fakat ayrı bölme her koşulda dişi balık için rahatlık olacaktır.

Hacim nedir, pleksi yavruluk ölçüleri nedir?

3. Ersin35

Ersin35

İsim:
    ersin güler

45-25-30 Su akış aralığınıda spiral taşla ince şekilde yapıcam.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bence çok ideal ölçüler. O bölmede ben de kuluçkaya yatarım. Aynen devam.:)

5. Ersin35

Ersin35

İsim:
    ersin güler

İlginden dolayı teşekkürederim Temel Abi.

6. Ersin35

Ersin35

İsim:
    ersin güler

Ben bu bölmenin kenarlarına alüminyum çerçeve yaptım. Acaba alüminyum tatlı suda problem yaratırmı?

Sayfayı Paylaş