1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dişi Kalvus (Calvus Balığı) Erkeğine şiddet Uyguluyor

Başlığı 'Tanganyika Balıkları Forum' kategorisinde mutlu06 tarafından 7 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. mutlu06

mutlu06

İsim:
    menderes çakır
    Arkadaşlar, yaklaşık 1 hafta önce bir çift calvus alarak frontosa larımın yanına koydum.475 lt lik bir akvaryum ve yeterli sayıda kabuk ve saklanabilecekleri dekor mevcut...ilk günlerde mutlu mesut bir aile portresi çizen calvus çiftinde son günlerde geçimsizlik başgösterdi..dişi kalvus erkeği sürekli hırpalıyor,zavallı erkek akvaryum yüzeyinde bir kenara sıkışıp kaldı.yem dahi yemiyor hatta sol gözünde küçük bir şişlik ve saydamlık dikkatimi çekti.sanırım dişi zarar vermiş..sizce sebebi nedir ve ne yapmalıyım..erkeği mor çatı sığınma evine mi aktarayım..bu işin sonu felaket olacak gibi görünüyor:( TECRÜBELİ ARKADAŞLARIN YARDIMINA İHTİYAÇIM VAR.....

(10 cm lik 8 adet frontosa ve 2 adet 12cm ve 15 cm lik black kamerun calvus,eheim pro dış filtre,3 adet aydınlatma,300 watt ısıtıcı,ağaç kütüğü,fıçı,kaya,3 adet deniz kabuğu,midye kırığı kum ve 133*74*52 akvaryum....)

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Dişi Kalvus (Calvus Balığı) Erkeğine şiddet Uyguluyor

Merhaba Menderes,

Bu turu Leleupiler ile birlikte uretip ilk tuzlu su malzemelerimi almıstım o yuzden cok severim. Ben onlara yakısıklı degil ama karizmatik derim.

Oncelikle cıft olduklarına eminsen bu nereden kaynaklanıyor? Tarifin cift kavramına uymuyor pek, disi ile erkek arasındaki boyut durumu nedir?

Calvus disisinin erkek balıga agresıf davranmasi genelde yumurtalari yeme hamlelerinden kaynaklanir ama senin tarifinde bu surece gelinememis anladigim kadariyla.

Cep mesaj...

mutlu06 bunu beğendi.
  3. mutlu06

mutlu06

İsim:
    menderes çakır
    Teşekkür ederim Temel bey,
    Gerçekten bende şaşkınım..Aldığım arkadaş bu çiftten yavru aldığını söylemişti.Dişi 12 cm,erkek daha büyük sanırım 15 cm var.Sağ gözündeki problemi ben mi alırken farketmedim yoksa son 2 gündeki çatışmalardan mı kaynaklanıyor,anlıyabilmiş değilim..ne varki anormal bir düşmanlık sözkonusu,dişi calvus erkeğini öldürmeyi kafasına koymuş..Zavallı erkek akvaryum yüzeyinde sığıntı gibi durmasına rağmen yinede gidip vuruyor,kovalıyor. Şmdi erkeği yavru akvaryumuna koydum...Dişi biraz sakinleşmiş gibi duruyor.Sabah 10 cmlik frontosalarımdan birinide ölü buldum..belki onun katilide bu karadul olabilir diye düşünüyorum..ilk aldığımdaki mutlu zamanları ile şimdiki zamanlarını gösteren iki adet video eklemeye çalışacağım...

[video=youtube_share;DjxoqmPCXpU]http://youtu.be/DjxoqmPCXpU[/video]

İLK ALDIĞIM GÜNLERDE ÇEKİLMİŞ BİR VİDEO...(1 HAFTA ÖNCE)

[video=youtube_share;OyWDyS98yW0]http://youtu.be/OyWDyS98yW0[/video]

ERKEK KALVUS - YAVRU AKVARYUMUNA SIĞINMIŞ-TEK GÖZ HASARLI ŞİMDİKİ HALİ

[video=youtube_share;1JVQ-CfKQ-M]http://youtu.be/1JVQ-CfKQ-M[/video]

DİŞİ OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜM(??) KARADUL KALVUS..ŞİMDİKİ YALNIZ HALİ...

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Calvuslar güzelmiş gerçekten. Fakat daha önce çiftleşen balıklar arasında bu kadar düşmanlık bir anda çok ilginç. Kafa karıştırıcı bir durum, zira yuvaya yanaştırmayabilir erkeği, hafif üzerine gitme olur ama bu düşmanca bir tavır. Bu çiftin bu saatten sonra üremesi zayıf ihtimal gibi geliyor. Eğer üretimini hedef yaptıysan koloni şeklinde dengeli dişi erkek eklemen daha doğru olur. Tek kalan Calvus balığının yanına çiftleşecek diye başka ergen balıklar eklemekte risklidir.

mutlu06 bunu beğendi.
  5. mutlu06

mutlu06

İsim:
    menderes çakır

Dün Gece Erkek kalvus ve dişi yi tekrar büyük tanka koydum..ve bu ayrılığın iyi geleceğini düşündüm..üstelik gayet güzel beraber yüzmelerinin de verdiği rahatlıkla yattım..sabah 6 gibi sorun gözükmüyordu.Ne varki sabah 8 civarında baktığımda Dişi kalvus sonunda kafasına koyduğu işi bitirmiş,erkeğini öldürmüştü...Bu psikopat dişi yi anlayamıyorum..Niçin?..sorusuna herhangi bir cevap bulabilmişde değilim..aklıma gelen tek teori Lamark'ın doğal seleksiyon teoremi..Gözü sakatlanmış erkeğin,neslin sağlıklı devamı için dişi tarafından zayıf görülüp,yumurtalarını döllemesini engellemek için ortadan kaldırmış olabilir...yada paranoid şizofren dişi,erkeğinin kendisini frontosa ile aldattığını düşünmüşde olabilir..söylediğim gibi birkaç gün öncede 10 cmlik froıntosa yı ölü bulmuştum...Neticede beğenerek aldığım Kalvusumu şiddetli geçimsizlik sonucu cinnet geçiren karadul tarafından katledilmek suretiyle kaybettim. saat:gif

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Üzüldüm balığa güzeldi de. Ancak dayak yiyen balığı ayırıp bir süre sonra tekrar geri koymak balığın kalemini kırmaktır. Tersini yapsaydın daha farklı olabilir di bir ihtimal ama zaten bir arada olmaları ve üremeleri zordu tarifine göre.

Önümüze bakalım.

mutlu06 bunu beğendi.
  7. mutlu06

mutlu06

İsim:
    menderes çakır

Temel bey,zaten yukardaki videoları buraya yükledikten hemen sonra yanlış yaptığımı ve aslında masum balığı cezalandırdığımı düşünerek hemen erkeği büyük tanka koydum..ve dişiyi yavru akvaryumunda karantinaya aldım..ama neticede kafasına koymuştu..işin ilginci şu anda o kadar sakin ve sessiz ki,cinayet sonrası hiçbirşey olmamış gibi kafasını yastığa koyup uyuyan soğukkanlı bir katili andırıyor..Dediğiniz gibi önümüzdeki maçlara bakacaz artıkem34:buna adamakıllı eli sopalı bi koca bulabilirsem hemen alıcam..hayırlısı...

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş