1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dişi lepistesimde farklı davranışlar.

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde expe tarafından 24 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Selam arkadaşlar dişi lepistesime bişeyler oldu.Muhtemelen hastalık olarak düşünüyorum ama çözemedim.Kuyruğunu sanki büzmüş gibi bir o tarafa bir bu tarafa hızlı bir şekilde 2 gündür yüzüyo.Ama yem yemesinde bir sorun yok suyun üstüne de cıkmıyo bir kenardada durmuyo.Devamlı hareket halinde diğer balıklarda böyle bir sorun yok.Ben yinede karantina akvaryumuna aldım gerçi.Ama cok belirgin değil ama sanki yüzgeçlerinin ucu beyaz gibi ama cok belirsiz ve kuyruğuna doğru bir tarafı pullar kabarık gibi.Mantar ve beyaz benek demek için yetersiz geldi bana.Sizce sorun nedir.Resim eklemek isterdim ama yakalıyamıyorum cok hızlı hatun....

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Emre senin tankında bir sıkıntı söz konusu sanırım, bence bir dezenfekte et istersen hem balıkları, hemde tankı.

3. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Abi desenfekte et derken akvaryumumu boşaltıyım.

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Evet sıkıntı var akvaryumunda, bunun çaresinide bulamadığından dolayı, balıklarını karantina akvaryumunda bir hafta, on gün misafir edip, tekraradan kuruluma geçmek en güzeli.

5. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Tamam murat abi o zaman.yanlız bişey sorucam.Zaten akvaryumda magrov kökü ve bitkiler dışıda başka bişey yok .Birde hagen kum var.Desenfekte olayına gitmeden önce bişey sorucam.Akvaryumda 10 tane kiraz karides var eğer suda bir sorun olsa(nitrat v.s )gibi ilk önce bunların ölmesi gerekmiyomuydu.
    Ve bitkileri nasıl dezenfekte edicem.kumu kaya tuzu ile yıkayıp bitkileri nasıl temizliyeceğim.en büyük sorun ise karantina akvaryumun cok ufa 15 litre kadar.25-30 balık için daha biyük bir sorun olmaz mı.

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bitkili tank dediğinden sorunu aramada yarar var.

Aşırı nitrat artışı, tabiki zararlı olur.

Şunuda atlamamak gerekir, lepistes ve tetra grubu balıklar su değişimlerine aşırı hassas olurlar, su değişimlerinde ısı değerlerini iyi yakalaman gerekir, bu gibi durumlarda hastalığa neden olabilir, döngüsü oturmamış bir akvaryumda bunları yaşayabilirsin, sonradan akvaryuma eklediğin balıkve bitkiler ilede hastalığa sebebiyet verebilirsin.

Sağlıklı bir akvaryumun var diyelim, dışarıdan aldı her balığı, bitkiyi, dekor malzemesini dezenfekte etmeden tanka koymamalısın, dezenfekten olarakta, permasol kullanabilirsin.

Mangrow ve hagen kumdan sıkıntı yaşıyacağını düşünmüyorum.

Kurulumu ne zaman yapmıştın Emre?

7. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Murat abiçim kurum 2.5 ay oldu.haftalık su değişimimi yapıyorum.Yeni suyu eklerkende yedek ısıtıcı ile suyu 25 derece yapıyorum ve ekliyeceğim suyada tetranın Aqua safe ten ilave ediyorum.1 aydırda ne yeni balık nede bitki ekledim.
    Filitre mazemelerimde:ehaiım seramik,biolojik sünger,bioball,ehaim pro subrat ve en üste ise elyaf.
    birde akvaryumun içinde resun un en ufak dalga motoru var.

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Filtre malzemelerin çok iyi, haftalık düzenli su değişimlerinde mevcut, daha ne olsun her şey buraya kadar güzel.

Gübreleme yapmıyorsan eğer, su değişimlerini iki haftaya çıkartarak, akvaryum ısısını 27-28 derece çıkart. Şu an için başka hasta balık yok sanırım tankta.

Böyle devam edelim bir süre, harhangi bir balıkta hastalanma durumunda, yeniden kuruluma gidersin.

9. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Gübreleme derken burdan bi abinin ismini aklıma getiremedim, ondan misket gübre almıştım onu kullanıyorum birde potasyum ekliyorum.Başka hasta balık yok allaha şükür.Karantinaya ayırdığım balığı inceledim bu akşam sanki kabaran pullarda yok olmuş.Yüzgeçteki beyaz noktacıklarda.Ve son derece sağlıklı gözüküyo.Yinede suyun sıcaklığını yükseltiyim mi.

10. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım
    Önlem olsun diye 28 dereceye yükseltmeni tavsiye ederim.

11. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    27-28 derece olması gereken sıcaklıktır Emre, yükseltirsen iyi olur...

12. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Tamam abi, normalde ben 26 derecede sabitlerdim,şimdi 28 e çıkartayım o zaman.

murer bunu beğendi.
  13. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Valla sorun neydi anlamadım ama bir tane lepistes kaybettikten sonra 1 haftadır hiçbir sorun gözükmüyo.Kurtuldum diyebilirim artık lanetten.

14. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif
    Lepistesinizin ölmesine üzüldüm. Ama birden fazla ölmemiş. Buna da şükür. Konuyu biraz geç gördüm yardım etmek isterdim.

Sayfayı Paylaş