1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

diatom sürecinde yemleme yapmak şartmıdır

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde MUSTAFA DAĞLI tarafından 7 Ağustos 2017 başlatılmıştır.

1. MUSTAFA DAĞLI

MUSTAFA DAĞLI

İsim:
    mustafa daglı
    yaklaşık bir senedir bilgileri okuduğum 4 aydan bu yana da malzemeleri almaya başladığım akvaryumu nihayet kurmak istiyorum. temo19bugün su arıtma işini de hallettim ama şöyle bir sorun oldu,
    ayın 1 i ile 18 si arası şehir dışında olacağımdan diatom süreci ben evde değilken sorunsuz işler mi. yem atılmasa olur mu. temo20
    bu süreçte aklımdaki plan şöyle, bu ayın 15 inde mercan kırığı kumumu serip arıtmadan suyla tamamen akvaryumu doldurup kafa motoru ,dalga motoru ve ps yi çalıştırıp tamamen dolduktan sonra akvaryumdan su alarak tuzu azar azar alıp karıştırıp tekrar akvaryuma döküp tuzu karıştırmayı planlıyorum. tuz üç gün boyunca çalıştıktan sonra ayın 18 i cansız kayaları alıp sonrada başka akvaryumdan su ve canlı kaya ekleyip ışıkları da yakmayı ve beklemeyi düşünüyorum..
    asıl sorunda burada başlıyor ki diğer ayın biri ile 18 i arası il dışına çıkacağım geldiğimde de akvaryum hazır olursa canlı eklemeyi düşünüyorum. bu sırada yemleme yapamayacağım ama her gün ışık 9 saat çalışacak ve kafa motoru ps hepsi devrede olacak. bu şekilde sorun yaşar mıyım yoksa geldikten sonra mı başlamalıyım.
    aslında ben evde yokken boş akvaryum kendi kendine yetecekse işime gelecek ve gelir gelmez canlı ekleyeceğimtemo4..
    tecrübeli arkadaşların vereceği cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

2. Merhaba,

Öncelikle uğraşınızda başarı ve kolaylık dilerim. Şu anlattıklarınızda tek eksik nokta su tamamlama olarak göründü bana. Su tamamlama olmadan tankı Eylül'de bu kadar süre kendi başına bırakamazsınız :)

Diatom sırasında yem atmak şart değil. Aslında yem atmanın diatom ile ilgisi de yok. Bakteriler için karbon kaynağı olması için yem atılıyor. Diatomun kendisi bir anlamda yem. Diatom geldiğinde tanka diatomu yemesi için snail, conch girişi yapmanız yerinde olacaktır. Kurulumu Ağustos 15 günü yaptığınızı ve 1-18 Eylül tarihleri arasında tatilde olacağınızı varsayarak bence bir şey yapmanıza gerek yok. Tankı kurun akabinde çıkıp tatilinizi yapın, döndüğünüzde muhtemelen tankta diatom göreceksiniz. O zaman temizlik ekibi girersiniz.

Saygılarımla..

YMR_AY ve MUSTAFA DAĞLI bunu beğendi.
  3. MUSTAFA DAĞLI

MUSTAFA DAĞLI

İsim:
    mustafa daglı
    Öncelikle ilginiz icin tesekkür ederim,
    Evet gercektende su tamamlama unitesini hç aklima getirmemistim, bu bir aylik sürecteki buharlasma su degerlerini degistirecektir. Aslinda sumpumda su tamamlama bölmeside hazır ama boluda su tamamlama düzenegini yetistiremeye bilirim ama burada akvaryumcu yapan akvaryumcum dıy sistemden bahsetmisti yapabilirsem cok iyi olacak ve geldigimde direk temizlik ekibini girmis olurum.
    Su tamamlamayı en maliyetsiz ve en cabuk nasil hallederim arastiracagm, cok tesekkr ederim yeniden:);)

4. Mustafa Bey,

Şöyle bir Youtube videosu buldum. Çok inceleyemedim ama bir bakın.

MUSTAFA DAĞLI bunu beğendi.
  5. MUSTAFA DAĞLI

MUSTAFA DAĞLI

İsim:
    mustafa daglı
    Evet böyle bir sistem yapabilirsem bu ay kurmaya kararliyim degilse dönünce artik. hayaller biraz daha ertelenecek. :(

6. Aslında Eylül'de tatil dönüşü kurmanız daha iyi olur. Hem sıcaklar biraz çekilmiş olur hem tatiliniz bitmiş olur. Eylül ortası kurulum yapmak için iyi bir zaman :)

7. MUSTAFA DAĞLI

MUSTAFA DAĞLI

İsim:
    mustafa daglı
    Öyle olacak galiba çünkü boluda adaptörle çalısan kafa motoru bulmak cok zor voltajı yüksek motorlarla yapılacak olan dıy su tamamlama ise cok riskli olacak ama en nihayetinde su tamamlama yapmakta sart gibi geliyor... Belki ilerki asamalarda paraya kıyıp almak en iyisi

8. Mustafa Bey,

Size yolladığım videoda kullanılan ekipmanı satın alabileceğiniz linkler de vardı. Bolu'da bu hobiyi yürütmek istiyorsanız internetten alışveriş yapmak zorundasınız. Her şeyi gidip mağazadan alayım derseniz işin içinden çıkamazsınız. Ben İstanbul'da pek çok şeyi internetten alıyorum. Hem en uygun fiyatı bulmak mümkün oluyor, hem her satıcıda bulunmayan ürünlere erişebiliyorum hem de gidip alamayacağım lokasyonlardan ürün alabilmiş oluyorum. İnternetten alışveriş olmadan zorlanırsınız çok.

Saygılarımla..

9. MUSTAFA DAĞLI

MUSTAFA DAĞLI

İsim:
    mustafa daglı
    Evet haklisiniz zaten su asamaya gelene kadar hep internetten aldm fakat o motoru ben internettede göremedim yada aramasini bilemedim. Linkte bir numarada var ve hazir yapilmiş sekilde gayet uygun fiyata veriyor tüm malzemeyi, iletisime gectim insallah oradan alıp sistemi tamamlamak istiyorum

cystein bunu beğendi.
  10. MUSTAFA DAĞLI

MUSTAFA DAĞLI

İsim:
    mustafa daglı
    Bu arada yardımınız icin cok tesekkür ederim, biz acemiler isi ögrenene kadar sizi cok yoracaz galiba. ama iyi ki böyle bir ortamada bilgi alısverisi imkanimiz var

11. Mustafa Bey,

Ben de acemiyim çok konuda. Bu su tamamlama sistemi konusunda DIY yapayım diye ben de çok uğraştım ama en sonunda hazır bir çözüme para verip almak zorunda kaldım. Yardımım dokundu ise ne mutlu. Hobiye internetin büyük katkısı var bunu yadsımamak lazım. 1990'larda tatlı su ile ilgilendiğim zamanlarda ne yol gösterecek birisi vardı ne de bu işin bilimi hakkında hiç kimsenin bir fikri. Piyasada bulabildiğimiz bir kaç kitaptan bir şeyler öğrenip akvaryum kuruyorduk. İnternetin nimetlerinden faydalanmak lazım neticede :)

Saygılarımla..

12. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Kararınız hayırlı olsun Mustafa bey.Su tamamlama işini halledip ışıklarıda 5-6 saat yanacak gibi ayarlarsanız gönül rahatlığıyla tatilinize gidersiniz.Canlılar eklenmeye başladıktan sonra ışıkları 30 dk lık zaman dilimleriyle arttırırsınız.Aniden arttırma yapmayın.

MUSTAFA DAĞLI ve cystein bunu beğendi.
  13. MUSTAFA DAĞLI

MUSTAFA DAĞLI

İsim:
    mustafa daglı
    Yardımınız dokundu desem cok mütavazi bir cümle olur direk sorunum cözüldü ve cumartesi su tamamlama kargoya verilecek insallahtemo4
    Internetten bilgi paylasımı ve bize yardımcı olacak arkadaslarımızın ilgisi olmasaydı bu ise kalkisamazdık
    Yagmur hanim size de cok tesekkur ederim ben en bastan 9 saat yakmayı planlıyordum ama sizin tarifinize gore yapacagim
    Insallah canlilarida ekledikten sonra bu ortamda fotoları paylasmak nasip olur :)

cystein bunu beğendi.
  14. MUSTAFA DAĞLI

MUSTAFA DAĞLI

İsim:
    mustafa daglı
    Simdi tek eksigim ps geciktirici. önemi cok ama suan onu alamaya maddi imkanım kalmadi. uzun vadede onuda halledersem tamamdir

15. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    Elektirik malzemeleri satılan bir yapı markete gidip zaman rolesi istediginizi söylerseniz uygun fiyata ps geciktirici dediginiz aletin işini ucuz yollu halletmiş olursunuz. 60 sn yelik bir zaman rolesi fazlasıyla işinizi görür. youtube ta baglantıların nasıl yapıldıgı anlatılıyor. 30 liradan başlıyor 60 80 liraya kadar kalitesine göre ürünler mevcut alabilirsiniz.
    forumdada bu ürünle yapılmış DIY ps geciktirici calışmaları mevcut.

MUSTAFA DAĞLI ve cystein bunu beğendi.
  16. Bu işler bana göre değil, uğraşmak zor gelir derseniz 85 TL civarına kendi imalatları olan bir ürünü satan Ankara merkezli bir KOBİ var. Ben geçen günlerde sipariş ettim, henüz elime ulaşmadı. Aceleniz yok nasıl olsa, ürün elime geçtiğinde kalitesi ve işlevselliği üzerine yorum yaparım. Dilerseniz o üründen satın alırsınız.

Saygılarımla..

17. MUSTAFA DAĞLI

MUSTAFA DAĞLI

İsim:
    mustafa daglı
    Ps geciktiriciyi biraz arastirip yapabilirsem kendim yapmak istiyorum. hem akvaryumumda kendi el emegim olmasi cok guzel olur. Ama bir yandanda altindan kalkamayacagm birseyse hazir alinacaksa sizin aldiginiz yerden almak isterim Siz kullanip banada bilgi verirseniz bu benim icin cok iyi olur

18. Mustafa Bey,

Atla deve değil, çok basit bir devre aslında. Burada sorun endüstriyel tasarım. Çalışan bir cihaz yaparsınız ama bunun bir de tasarımının güzel ve işlevsel olması lazım. Ben derli toplu olsun diye hazır bir ürün aldım, yoksa Ufuk’un dediği gibi röle piyasada var. Ufuk demiş iken @Ufuk_Arslan in elektrik panosuna bir bak. Nano Arslan konusu.

Saygılarımla..

19. MUSTAFA DAĞLI

MUSTAFA DAĞLI

İsim:
    mustafa daglı
    Ufuk beyin bu elektirik panosu gercekten cok güzel ve usta isi olmus böyle birsey cok guzel olurdu

Ufuk_Arslan bunu beğendi.
  20. MUSTAFA DAĞLI

MUSTAFA DAĞLI

İsim:
    mustafa daglı
    Peki kesintisiz güç kaynagi diye birsey varmis onu kullanan varmi acaba. elektirikler kesildigi zaman saniyeden daha kisa bir sürede devreye girip kalitesine göre 2 saat 4 saat 12 saat boyunca elektirikler gelene kadar akvaryumu idare edebiliyormus. burada tavuk ciftliginde muhendis olan bi abimin tavsiyesi. Onlar kumesin aydinlatmasi icin kullaniyorlarmis

Sayfayı Paylaş