1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Difüzör konusunda yardım.

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde expe tarafından 12 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Selam arkadaşlar bitkili akvaryum da difüzör olayında bir türlü karar veremedim.
    Acaba akvaryumda bulunan Resun marka akıntı motoruna maya sisteminden gelen hortumu bağlama gibi bir imkan yaratırsam.Akıntı sayesinde karbondioksidi suya daha çok nufus etmesini sağlarmıyım.
    Bu arada daha sistemi kurmadım ama bayram tatilinde kurucam ama şimdiden kafamda sistemi oturtmaya calışıyorum.
    Bu sayede suda bir vortex reaktörü etkisi yapmış olurmuyum.
    Bu konuda fikir ve düşüncelerinizi bekliyorum.

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Vortex Co2'yi %99 oranlarda çözer, sizin söylemiş olduğunuz gibi kafa motorunda bu oranlara ulaşamazsınız.

Ancak elinizdeki kafa motorunu, vortex yapabilirsiniz. Bunun için Ömer arkadaşamızın yapmış olduğu vortex reaktöre göz atın isterseniz.
    http://www.akvaryumportali.com/threads/7471-Dekoratif-Dıy-Vortex-Reaktör

Son olarak, mayalı sistemlerde diffüzör kullanamazsınız.

volkantr34 bunu beğendi.
  3. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Bahsettiğiniz şekilde bir vortex etkisi yaratamazsınız ne yazık ki.. Çıkan co2 baloncukları o dalganın etkisiyle sadece savrulur ve ondan sonra su yüzeyine çıkıp havaya karışır.. Vortex reaktör yapımı ile ilgili anlatımları araştırabilirsiniz.Krema pompasından yapılmış son derece işlevsel reaktör anlatımları mevcut araştırmanızı tavsiye ederim..

4. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Aslında vortex olayını sadece akvaryuma bişey daha sokmak istemediğim için düşündüm.Ben galiba bu maya lı sistemi kuramıyacağım.Akvaryumda görüntüsünüde bozmak istemiyorum.Mayalı sistemlerde kullanmak için diffüzör yokmudur acaba!
    Birde forumda baktım ama bir türlü kafamda kuramadım sistemi.Pet şişeyi,maya şeker v.s .sine kadar anlıyorum.İkinci şiyeye kadar herşey tamam.Ama bir türlü sayaç ve ondan sonra akvaryuma eklenmesini, akvaryumun içine takıcağım aparatı.(akvaryumda görseli bozmıyacak şekilde) saate kaç kabarcık olması gerektiği konusunu çözemedim.Açıkcası kafam basmadı bir türlü.bunları benim gibi kafası:an: basmıyanlarında anlıyacağı bir şekilde anlatırsanız çok sevinirim.
    Rica ediyorum yanlız beni başkaların yaptıklarına yönlendirmeyim.Sabahten beri internette bakmadığım yer kalmadı.Hep aşağı yukarı aynı anlatım.Anlamadım bir türlü

5. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Buda benim akvaryum

Dostların buda akvaryumun son halleri.Belki bitkiler hakkında bir bilginiz olur.Sağ tarafta derecenin ordada anubias var.Vantuz ile tutturdum.En azında co2 kullanmalımıyım diye fikirde verebilirsiniz.

Ekli Dosyalar:

6. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Valla ben mayali sisteme kullanıyorum difüzor ancak tam selalenın akışına göre yerleştirdim ona göre dağılıyor diye düşünüyorum ancak Murat abi ne düşünüyor bu konuda dinlemek lazım :)

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Akvaryumunuza ilede Co2 vereceksiniz diye bir kaide yok, kaldiki bitkileriniz bunu tolere eder,(Gereksimleri az olan bitkileriniz mevcut) ama veririsenizde fena olmaz ve daha sağlıklı bir yapıda olurlar, sonuçta Co2'de bir besin kaynağıdır, bitkiler için.

Bitkili akvaryum portalında sabit bulunan Ömer hocanın süper bir anlatımı mevcut, rica etmişsiniz ama yönlendirme yapmayın diye, bu yazıyı hiç bir platformda, bu kadar düzgün ve akıcı olarak bulamazsınız. Genede göz atmanızda fayda var.

http://www.akvaryumportali.com/threads/8020-Fermante-CO2-üretimi

Şimdi kafanızı karıştıran, saniyede kaç damla olarak verilen Co2 oranı ise; Fermante Co2 yaptığınızda, bu baloncuk sayacını ayarlamanız imkansızdır, şişenin ağzını kapatamazsınız, kısamassınız, çünkü şişe patlar. Yapmış olduğunuz karışımdan çıkan Co2'yi gündüzleri akvaryuma vereceksiniz, geceleri çıkartacaksınız, manuel olarak.

Bana hiç bir zaman, mayalı Co2 mantıklı gelmemiştir, size bir örnekleme yapayım. Tabanınız sağlam, hatırı sayılır aydınlatmanızda mevcut, tanka düzenli gübrelemede yapıyorsunuz. Oldumu tankınız High-Tech, eeeee Co2'yi mayalı olarak veriyorsunuz, bu şimdi yüksek teknolojimi, yoksa ilkel teknolojimi?:D

Akvaryumunuzu High-Tech'e çevirecekseniz, bunlar ile uğraşmayıp, tüplü Co2 sistemi kuracaksınız, High-Tech bence budur.

Sevgiler......

8. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.Verdiğiniz linkten takrar bakıcam.Aslında bende tüplü sistem kurmak tan yana düşüncelerim var.Ama şu an için ona ayıracak param yok aslında.Bugun Eyüp teki otuz akvaryuma gittim bana maliyetini 500 tl dediler.Açıkcası cok geldi.Şöyle 2.ci el 150 tl gibi bir fiyata bulsam hemen kapatıcam ama malesef zor.:yazik:

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Kovalarsan, ikinci elini 150-160 TL ye bulursun, sıfırıda o paralar tutmuyor merak etme.

Sıfır olur ise ödeyeceğin tutar ise;

Regülatör, 50 TL Karaköyden alınacak.
    Selanoid valf, 25 TL Karaköy.
    Diffüzör 15 TL akvaryumcular.
    Tüp 100 TL Per-pa.

10. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Bayramdan sonra kovalıyım bakıyım.Baktım olmadı sıfırına el atarım hayırlısı ile.

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Bu akvaryum işi böyle birşey işte. akvaryumu kurarsın sonra bitkili olsun dersin sonra aydınlatmaydı tabandı tüptü derken bir Şahin araba parasını yatırırsın akvaryuma :) Benim akvaryumumda öyle 300 lira armatür 250 tl tüplü sistem kumdu şydu buydu 1000 liraya yakın tutuyor :) Murat abinin bu akvaryum kurmak hakkında bir sorusu vardı :) '' Akvaryum kuracağına, kumara alış '' diye :)

Neyse konumuza dönelim :) Mayalı sistem için difüzör mevcut. Dış filtre çıkışına bağlanıyordu yanılmıyorsam. Araştırırsanız ürüne ulaşabilirsiniz. Ama mayalı sistemi sevmiyorum ben. Çok kullanışsız. Geceleri ise ayrı bir problem. 2-3 haftada yada ayad 1 kere yenilemeniz gerekli sistemi. Murat abi zaten fiyatları vermiş. 190 TL civarı tutuyor. İkinci el ise geçenlerde gördüm 150 TL idi.

murer bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş