1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dino ya da Diatom zehirli midir?

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde basma tulumba tarafından 26 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Selamlar,

Bugün tankıma eklediğim temizlik ekibi, muhtemelen diatom ya da dino ları temizlemeye çalışırken telef oldular. Tüm olaylar 2 saat içerisinde gerçekleşti. Bir buçuk saat kadar suya alıştırdıktan sonra tanka ekledim, bunlar artık her neyse diatom ya da dinoların tatlarına baktılar ve sırayla ölmeye başladılar. Kaybım ve acım büyük.

Onca tecrübeden sonra yeni tecrübeler yaşamak çok pis canımı sıktı.

Bir fikri olan?

2. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Mevcut oluşumun fotoğrafı var mı?
    Fikrim yok zaten ama bi gardimizi alalım. Bir de temizlik ekibi nelerden oluşuyordu. Zafiyet geçirmiş olabilirler mi?

basma tulumba bunu beğendi.
  3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Acayip iş Burhan senin dıy yaptığın kayanın üstünde oluşan yosun veya diyatom benzeri oluşumların zehirli olacağını düşünmüyorum. Temizlik ekibini nereden aldın, genel olmasa da ithal conchlarda bu tip ölümler bazen yaşanıyor. Mesela seninle beraber aldığımız ithal conchlar bende teker teker ölmüştü, yerli olan conchlar hala yaşıyorlar.

4. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Cyano ve Dino zehirlidir. Bunları tüketmeye kalkan canlılar ölür.

5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Yakından gördüm Fatih Burhan'ın tankını hiç dino ve cyanoya benzemiyor.
    Burhan cyano veya dino olduğunu düşünüyorsan, o aydınlatmanın yerine bir flo tak tamamen ne olduğu anlaşılır bir kaç güne.

6. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Herkese verdiği fikirlerden dolayı teşekkür ederim.
    Temizlik ekibi karideslerden oluşuyordu. Tankta da halihazırda anemon karidesi vardı. İşte o bulaşıp bulaşmadığı, bir şey yeyip içiyor mu bilemediğim için yeni gelenlerin yediği içtiğinden şüphelendim. Bir sürü karides öldü ve manasız geldi bana.
    İllaki vardır bir hikmeti diyorum yalnız Veysel abinin de dediği gibi dino ya benzemiyor, cyano olmadığından eminim.
    Diatom ise bu, zaten karidesin işi de bir nevi bunları da yemek değil mi? Vallahi çözemedim.
    Takdir ilahi.

7. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Geçmiş olsun diyelim o zaman.
    1.5 saat alıştırma yapmışsın tuzluluktan olacağını sanmıyorum ama bizim akvaryumcunun başına gelen bir olayı anlatayım.
    Dr karideslerin geldiği denizde tuzluluk 1030muş. Bunun akvaryumlarda ise o sırada beyaz benek olduğundan tuzluluk 1015 seviyelerine kadar düşmüş. 1-1,5 saat alıştırma yapmasına rağmen 6tane karides yan yana yatıyorlardı. Sebep bu olabilir mi? Senin akvaryumdaki tuzluluk şuan kaç? Aldığın yerdeki kaçtı? Özellikle karides alırken soruyorum ben bu soruyu?

8. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Usta benim tanktaki tuzluluk 1025, akvaryumcunun suyunu ölçtüm o da 1025.
    Alışılagelmiş bir sorun gibi durmuyor ama ölen öldü zaten. Sorunu çözmek için elden bir şey de gelmiyor.

9. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Fotoğraf olmadan bu tür konuların pek bir çözümü olamıyor, tankta dino varsa öncelikle onu çözmeden canlı girmemek iyi olabirmiş. Yeni ithalatsa stres yüksek ihtimal, tabi bunları halen yaşayan karides kaldığını varsayarak söylüyorum.

Özelden de yazdığım gibi dino yosun vs. yemezler. Amonyak ve Nitrit bakmanı tavsiye ederim.

10. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Yiyecek arayıp yemeğe başlayan hayvanvanda stres kalmamıştır, yani tuzluluk vb bir neden olacağını sanmam.Tankta diatomun başlamış olması amonyak çıkmayacağı anlamı taşımaz.Amonyak ölçmeden canlı girmek risk almaktır, bence büyük olasılıkla sudaki amonyak neden olmuş olabilir.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Temizlik ekibi olarak görülen canch veya karides türleri bu gibi nedenlerden yani diatom, cyano ve dino tüketimi ile ölmez. Zaten karideslerin cyano tükettiğini görmen de imkansızdır, conch yer ve o da severek yer. Diatom ise birçok tang balığının kayalarda otlanırken tükettiği veya kayalardan temizlediği alg başlangıcıdır.

12. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için çokça teşekkürler yeniden.
    Tank 2 aylık, yeni kurulum değil. İçeride tang, seksi karides, conch falan var. Tatildeyken yaşadığım badire dışında hiçbir sorun olmadı.
    Nitrat 10 civarı, amonyak 0, tuzluluk 1025.
    Alıştırma periyodunu 1,5 saat tuttum. Ki normalde bu kadar da yapmazdım, malum para yok, gelen canlıyı da zayi etmemek için elimden geldiğince özendim.
    Canlılar ithalat değil, akvaryumcunun tankında olan hayvanlar. Yani özetle, her şey her zamanki tecrübem ve özverim doğrultusunda gerçekleşti.
    Sadece sonuç farklı olunca, sizlere danışmak istedim. Bu şekilde bir netice almamın zor olduğunu biliyorum ancak cidden anlaşılmaz bir şeyler oldu gibi geliyor bana.
    Öte yandan akvaryumcuyu arayıp durumu izah ettim, suya alıştırmanın kimi zaman böyle sıkıntılar yaratabileceğini söyledi ve sağolsun kayıplarımı telafi etmeyi teklif etti.
    Ne var ki, sistem bu haldeyken yeni karides girmek istemiyorum. Ciddi manada gözüm korktu.
    Kayalarda gördüğüm zımbırtıların diatom olduğu da kesinleşti, bugün düne nazaran azalmışlar.
    Dünü atlatmayı başaran 2 adet karides, hala hayatta...

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Karidesler su değişimine çok hasas olur ve kayıp yaşanabilir ama genelde de yeni suya eklenen karidesler hemen kabuk değiştirir ve tıpkı ölü karides gibi görünür. Bu aşamada karides çok iyi gizlenir ve yeni hobiciler öldüklerini sanır. Sağa sola iyi bak ve ölü varsa da ve özellikle su değerlerinden eminsen kendini üzme.

14. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Temel abi leşleri sabah çıkarıp attım tanktan. Hatta dediğin gibi, içlerinden 2 tanesi kabuk değiştirirken ölmüş.
    Artık bundan sonrasına bakacağız. Bundan sonra 6 saat tutacağım suya alıştırma periyodunu.
    Bana ilginç gelen ise, hobiye ilk başladığım zamanlarda yapmadığım kayıpları şu anda yapıyor olmam.
    Sanki ben tecrübe kazandıkça ve özverimi de arttırdıkça, sürpriz yaşama oranım artmış gibime geliyor.
    Herkese tekrar teşekkürler.
    Sağlıcakla...

veysel bunu beğendi.
  15. Glsn

Glsn

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gülsün Odabaşoğlu
    Akvaryumumda bulunan karidesin yanına ikinci karides almalarımla 2-3 karides de öldü. Son aldığımı gece boyunca alıştırın dediler. O yaşıyor.

Sayfayı Paylaş