1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dip Çekimi Nasıl Yapılmalıdır?

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Erman Pehlivan tarafından 12 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Selamlar akvaryum portalı ailesi.

Ben şimdi dip çekimi yapacağım zaman (3 haftada yada 15 gnde bir) bütün kayalarımı çıkarıyorum, dip çekimimi yapıyorum ve dinlenmiş suyumu ekliyorum. Bu dip çekimleri benim hep kafamı kurcalıyor. Kayaları çıkarmazsam, filtre balık dışkılarını arka cama sürüklediği için, mecburen kayaların arkasın gidiyor pislikler. Bende çıkarmak zorunda kalıyorum kayalarımı. Bu da ne kadar eski dizaynı tutturmaya çalışsam da, olmuyor doğal olarak. Neredeyse benziyor ama, canlılarım bu dekor değişikliklerinden çok aşırı etkileniyorlar. Bunu hareketlerinden anlayabiliyorum.

Yanlız şimdi şöyle bir durum da var, acaba dip çekimini biliyormuyum diye aklımdan geçirmeye başladım..

Dip çekimi, kumun yüzeyine en yakın yerden su çekerek mi yapılıyor? Yoksa kumlar havalandırarak mı?

Ben, bildiğimiz 0.5 lik pet su şişesinin dip tarafını kestim, kapak tarafından bir hortum takıyorum ve sifonlayarak kumları havakandırıyorum. Havalanan kumlar arasından balık pislikleri vs. yabancı maddeler sifonlanıyor su ile birlikte. Az biraz kum da kaçıyor ama, o kadar sorun yok.

Dip Çeikim.JPG

Örnek verecek olursam, en son bu pazar 10.10.2010 tarihinde yaptım dip çekimini. Şu anda balıklarım ürkek. Ama ondan önec normaldi gayet davranışları. Dip çekimi esnasında çok aşırı strese giriyorlar ama geçici bir süre. Kayaları oturttuktan ve müdahaleyi bıraktıktan sonra, cam yüzeyinde yukarı aşağı yüzme (stres belirtisi) göstermiyorlar.

Yanlış yaptığım birşeyler var mı? Hep birlikte bir beyin fırtınası yapalım istedim.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kumun hafif havalanması normaldir yani daha iyi bir dip çekimi demektir. Her ne kadar kumla oynamak pek iyi değilse de silis kum tarzındaki kum yapısının yüzeyi tabanın alt kısımlarına göre biyolojik yapıdan daha zayıftır. Fakat silis kum ince yapyısıyla da pek arasına pislik alacak bir kum da değiidir. Kayaları her seferinde dışarı almak doğru değil ama yılda bir monotonluktan kurtulmaları ve yeni balık eklemelerinde yapılabilir. Sık dekor değişimi her seferinde bölge mücadelesine maruz bırakman anlamına gelir ve hiyerarşi dengesi sürekli sarsılır.

3. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Aynı şeyden bahsediyoruz Temel abi. Bunu önlemek istiyorum bende. Kayaları almazsam pislikler kalıyor bu kez. Anubias ekleyecektim, kış gelsin havalar serinlesi diyordum. Anubias eklesem, dip çekimi içinde kayaları kaldırmasam, dip çekimini bu şekilde yapsam? Dengeyi sağlamış olurmuyum?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Olursun elbette kayaların arkasına biriken tortudan korkmak yerine iç su hareketini oluşturmaya yönlenirsen sorun kalmaz. Su hareketi bu birikmeleri engeller, hatta iyi dengelersen dış filtre pis su çekiş borusunun dibine toplanırlar.

5. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    O da geldi aklıma da abi, sarfiyat sıkıntı oluyor bu kez. :) iki akvaryum var. İki ısıtıcı, iki dış motor, vs. vs. derken ay sonu gözler şaşı olmasın sonra :F

Sayfayı Paylaş