1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dip Çekimi Yapılması Farklı Söylemler

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde kingsnake tarafından 4 Şubat 2010 başlatılmıştır.

 1. kingsnake

  kingsnake

  Mesajlar:
  115
  İsim:
  sinan önal
  Dip çekimi konusunda çok farklı söylemler var dün en son duyduğum 3 günde bir olması birde %30 dinlenmiş su terimi ben hepsini dinlenmiş su koyuyorum yanlışmı yapıyorum acaba 150 lt akvaryum 15 prenses 4 yunus var içinde
   
 2. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  Dip çekimi

  Dip çekimi filtrasyon ve balık yüküne bağlı olarak ,haftada, on günde, 15 günde bir olmak üzere %30, %40, %50, su değişimi yapılabilir. Dinlenmiş su ile, yani sizin anladığınız gibi çektiğiniz su miktarının %30'u dinlenmiş su değil, çektiğiniz miktarın tamamı dinlenmiş su olması gerekir.
   
 3. Muzikopat

  Muzikopat

  Mesajlar:
  2.629
  İsim:
  Hüseyin ÇELİK
  Dip çekimi

  Valla ben şimdiye kadar malawilerimin suyunu değiştirirken dinlenmiş su koymadım. Gerek duymadım çünkü. Zaten dayanıklılıklarıyla bilinen canlılardır. Yalnız ısı farkına dikkat etmek lazım. Akvaryuma eklenecek suyun akvaryumdaki mevcut su ile ısı birliği önemli bir noktadır. Bu hususa dikkat edilirse su değişimlerinde sorun yaşanacağını zannetmiyorum.


  Kolay gelsin.
   
 4. taygun

  taygun Guest

  Dip çekimi

  Hüseyinin uyguladığı yöntemi bir çok çiklit yetiştiricisinden duydum. "Takoz gibi balık, birşey olmuyor" diyorlar. Doğrudur. Görünürde doğrudur yani. Balıklar ölmüyorlardır ama içten içe yıprandıklarını düşünüyorum. Bizler İstanbul'da bu havayı soluyarak yaşıyoruz. Görünürde birşey yok. Ama eminimki bu kirli hava ciğerlerimizi etkiliyordur. Ozcan arkadaşımızın Bolu'da teneffüs ettiği hava ile istanbuldaki bir mi? Ama ikimizde yaşıyoruz.

  Çiklit de olsa önceliğin dinlenmiş suda olduğunu düşünüyorum. Bu imkan yoksa ya da acil su değişimlerinde bu balıklar suyun dinlenmemiş olduğu gözardı edilebilir.
   
 5. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.090
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  Dip çekimi

  Tamer abi dediklerine kesinlikle katılıyorum.Eğer imkan yoksa suyu dinlerdirmek için hiç olmazsa eklenecek su 1 saat kadar hava motoru ile iyice havalandırıldıktan sonra suyu eklemek yerinde olur.
   
 6. golden

  golden

  Mesajlar:
  14
  Bu güne kadar dinlendirilmiş su kullanılması konusunda çok bildirimler okuduğum kadar,aynı zaman'da nedeni veya nedenlerine dayalı hiçbir bulgu,veri,bilgi v.s raslamadım.
  Bu noktaya paralel olarak şehir şebeke sularının derhal tanka boşaltılması noktasında canlılara olumsuzluk yaratabilecek etkiler nelerdir?
  Neden dinlendiriyoruz?
  Çeşitli markaların ürettikleri su hazırlıyıcıların bu hususta önemli kaynak olduklarına sıcak bakıyormusunuz?

  Şahsi görüşüm; Şehir şebeke suyunda klor olduğu,bunu berteraf edebilmenin en güzel yolunun ise suyu hareketlendirip,bir mühlet bekledikten sonra tanka boşaltılması.
  Bu sayede klor sudan uzaklaştırılmıştır.
  Bir diğer husus ise kloromin'dir.
  Yukarıda belirtttiğim hareketlerle bu maddenin sudan arındırılamaz olduğuna kanaat getirdiğim için Sera'nın Aguatan su düzenleyicisini reçete ölçülerinde kullanarak suyu hiç bekletmeye gerek duymadan tanka boşaltıyorum.
  Kaç yıl oldu ben hep bu biçimde dip çekimi ardından su kullanıyorum.
  Aguatan'ın içeriğinde (B) Vitamini ve "Aloe Vera" isimli,mukozaya kayganlık verici bir maddeninde katıldığını ve bu düzenleyicinin kalite çıtasını üst düzeye taşıdığını düşünüyorum.Dolayısı ile bu tür ürünlere sıcak baktığımı ifade etmeliyim.
   
 7. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Dip çekimi

  Cem Bey selamlar,

  Aslında bu konuyu platformda zaman zaman işledik ve bu konuda kafa karıştırıcı birçok bulgu bulunmaktadır. Şehir şebeke suları hakkında yazılır çizilir ve hatta belirttiğiniz gibi asıl nedenlerini kimse yazmaz çünkü bir anlamda yazamaz. Biraz keskin bir ifade olarak gelebilir size ama eğer siz şebeke suyuna sadece klor olarak bakarsanız zaten işin içinden çıkamayız. Silikat, fosfat ve ağır metaller en az klor kadar akvaryumlara zarar verebilecek maddelerdir.

  Su düzenleyiciler bu maddelerden ağır metal ve kloru bağladığını ifade eder. Oysa ben bunun ardından şu soruya cevap isterim; Bu maddeleri nereye bağlar ve bağladığı yerde ne kadar kalır ? Eğer gerçekler yazışılacak ise bunun cevabı verilmelidir. Mukozayı korur ve b vitamini içerir bunlara birşey diyemem ama bir gerçek var ki bu ürünler sudan zararlı maddeleri uzaklaştırmaz bir anlamda geçici olarak bertaraf edebilir.

  Gerçek su dinlendirilmesi ise asla bidonda bir köşeye koymakla olmaz. Dediğiniz gibi hareket kazandırmak yanında suyu oksijen ile şişirmekte gerekir. En sağlıklı olan ise bu dönemde suyu aktif karbondan da geçirmektir. Bu gün başarısız ve istenmeyen sonuçların alındığı akvaryumlarda tüm sorunlar su kaynaklıdır. Suyu akvaryuma dolduracak basit bir nesne olarak görmenin hatasını çeken hobici arkadaşlar bunu iyi bilmelidir.
   
 8. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.090
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  Dip çekimi

  Temel hocam gerekeni yazmış ilaveten Sera Aguatan (su düzenleyici) dinlemdirilmek için ayrılan suya konulduğunda akvaryuma eklenecek su minimun 24 saat geçmesi gerekmektedir.Zaten arka yüzünde bu madde'nin yazdığını görmüştüm.Ben herhafta dinlendirdiğim suyu tanka koymadan önce belli aralıklarda hava motoru ile havalandırmaktayım.
   
 9. taygun

  taygun Guest

  Dip çekimi

  Bugün Star Tv'de Dr Öz'ün programını seyrettim. Amerikadaki içme sularının halinden bahsediyordu. Amerikan İski'sinden haha: alınan su raporlarında nelerin dikkat edilmesini anlattı.

  En başta sudaki nitrata bakın diyor. Sonrasında kurşun, arsenik, siyanür ve bakteri ölçümleri

  http://www.iski.gov.tr/web/statik.aspx?KID=1000811

  Yukarıdaki adresten aralık/2009 pdf dosyasına göre bu ölçümler belirlenen standart değerlere uygun olduğunu görüyorum. Ama bildiğim kadarıyla aslında barajdan ya da arıtma ünitesinden çıkan suda sorun yok. Asıl kirlenme borularda oluyor. Özellikle borulardaki çinko.

  Bir de yukarıdaki adreste tablonun en altında bir dip not var. Dip not Serbest Klor hakkında. Tabloda görülen serbest klor değerinin tesis çıkış değeri olduğu ve son kullanıcıya klor değer çok az olarak geliyormuş. Sanırım sizlerin yaptığı havalandırma ile bu klor da uçuyordu. Ben havalandırma yapıyorum. Bekletmeyi tercih ediyorum. Yaklaşık bir yıldır da Aquatan kullanmıyorum, karides tankı hariç. em32.gif

  Bu arada Dr. Öz birşey daha söyledi. Amerikanın göl nehirlerindeki balıkların çoğunluğu dişiymiş. Söyle devam etti. ébalıklar cinsiyetsiz doğarlar ve bulundukları ortama göre cinsiyet kazanırlar. Ama sulardaki kirlilikten ötürü balıkların dişi olarak büyüdükleri görülmüştür" dedi. dön:gif
   
 10. golden

  golden

  Mesajlar:
  14
  Koliform,bromat,Trihalometan,Aluminyum,Arsenik,Baryum,Kadmiyum,
  Krom,Siyanür,Bromür,Kurşun,Cıva,NitratNo3,Selenyum,Gümüş,Antimun,
  Berilyum,GrossAlfa,GrossBeta,Klorür,Bakır,Mangan,Geosmır MIB,Sülfat,
  Çinko,Potasyum,Amonyum,Serbes Klor.

  Bunlar İstanbullu,kullanıcının musluğundan akan suyun içerisinde ki nesneler.
  ...ve varlığı yerel yönetim tarafından belirtilmiş.
  Ben yaptım oldu modelinden sıkılmak gerek diye düşünüyorum ve diyorum ki;
  Madem ki bu maddeler kullandığımız suda var oldukları kesin o halde bu
  maddeleri hangi ilaç,
  hangi kimyasal,hangi biyolojik müdahale ile yok edebiliriz?
  Türkiyede akvarist bölge bölge bir şablon çıkarabilmişmi ortaya?
  Kullandığı ilaçlar hakkında,alakalı markalar adına ne gibi bir araştırma yapmış?
  Balıkların metabolizmalarının,yukarıda ki bilhassa zararlı bakterilerin
  ne miktarda yarar,ne miktarda zarar verdiği konusu nerede işlenmiş?
  Sucul canlılar üzerine en önemli ve ilk adım olan akvaryumun suyu hakkında,
  akvariste ne biçimde bilimsel veya deneysel açıklama sunabilmiş?
  Balık metabolizmaları hangi bakteriye hangi ölçüye kadar zararsızdır?


  Bunları konuşmak lazım derim.Ondan sonra biotop. hehe.gif
   
 11. taygun

  taygun Guest

  Dip çekimi

  Cem Bey,

  Yukarıda bahsetikleriniz doğru olmakla birlikte size katılmadığımı belirtmek isterim. Yazınızda arka arkaya sıraladığınız soruların muhatapları akvaristler değildir. Çünkü bahsettiğiniz testleri yapmaya yaptırmaya kimsenin gücü yetmez. Onları olsa olsa Su Ürünleri Fakültesi yaptırabilir ki bence sorunun muhatabı da orası zaten.

  Ayrıca, yukarıda bahsettiğini bazıl kimyasal maddelere İSKİ raporundan baktığımda, mesela cıva, içme suyunda olmadığı raporlanmış. Kaldı ki her suda bulunan zararlı madde de gerek insan sağlığına ve gerekse balık sağlığına zararlı bir etki yapmamaktadır. Bilim otoriterileri insan ve diğer canlıların yapılarının dışarıdan gelen zararlı maddeleri belli bir miktara kadar tolere ettiğini söylemektedirler. En basit ve en bilinen haliyle, rontgen ışınlarının insan sağlığına olan zararları bilindiği halde rontgen çektirilirken alınan x ışını dozunun insan için zararlı olmadığı bilinmektedir.

  Sonuç olarak masumca kurulan bir akvaryuma konulacak 50 litre su için yukarıdaki araştırmalara, İski'nin raporunda belirtilen sonuçların gerek Türk, gerek Amerika ve gerek Avrupa standartları dahilinde olmasından hareketle, gerek olmadığı kanısındayım.

  Sizinle hem fikir olmamakla birlikte görüşlerinize de saygı duyudğumu belirtmek isterim.
   
 12. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Dip çekimi

  Dogru yerdesiniz. Arama cubuguna sehirlerdeki su degerleri yazarsaniz bu konuda vermek istedim mesaji ve belediyelerin guncel cesme sulari tahlillerine dikkat cekmeye calistigimi gorursunuz, israrla damacana suyuna yonlendirme yaptigim bircok mesajda alenen ortada. Fakat kac arkadas yasadigi sehrin su degerlerini benim sabit baslikla davet ettigim konuya ekledigini, kac arkadasimizin israrla su nasil hazirlanir onerilerine uydugunu, bunlarida gectim kac kisinin milyonlar vererek tuz ve icme suyuyla akvaryum kurmasina alternatif ureten bir kisinin Marmara suyunun elementlerine dikkat cekmesine ramen kim skala ile sahile inmis bunlara da bakmak lazim.


  Olacak olacak burasi dogru yer...
   
 13. hasanacar

  hasanacar

  Mesajlar:
  786
  İsim:
  Hasan Acar
  Dip çekimi

  Ben suyu bir hazneye dolduruyorum. Sonra içine metilen mavisi döküyorum. Sonra bu su kimi zaman iç filtre gibi bir araçla hareketlendirilip içine hava üfleniyor. Birkaç gün sonra kaya tuzu ekliyorum.Tekrar iki üç gün bekletiyorum. En son olarak da aktif karbon uygulaması var.

  Ne dersiniz, uygun mudur?
   
 14. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.090
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  Dip çekimi

  Hasan hoca aktif karbon uygulanması derken nasıl yapıyorsun.
   
 15. hasanacar

  hasanacar

  Mesajlar:
  786
  İsim:
  Hasan Acar
  Dip çekimi

  İçinde aktif karbon olan bir dış filtreden suyu geçirmeyi kastettim.
   
 16. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Dip çekimi

  Bence uygun degil Hasan. Hobinin her alaninin ortak noktasi sudur ve suyu iyi tanimaz isek sonuc sansa bagli basari veya basarisizliktir.

  Bu uygulama dogru degil derken acik kapi birakmak gerek cunku tecrubesel sonuc alinacak bir uygulamadir ve senin gozlemlerin sonucu once senin sonra sana inanalarin kabullenecegi bir uygulamadir.

  Ancak suyu dezenfekte adina atilan her madde ve bilesen kendi icinde tepkimeyle sekillenir ve suyu dogalliktan alarak bilinmezlikle bas basa birakir. Bir akvaryum suyunu platfomlarin nitrat'i ocu yapmasi yuzunden gereginden kisa zamanli degismek dahi sizin izin vermediginiz bir kendi kendini temizleme asamasi mahrumiyetidir. Eko sistemler bunyesine bosalan tum pisligi biyolik yasam ile temizler, bu yonde su aritma tesisleri dahi bulunur ama eger siz suyun olmasina izin vermezseniz disardan ayni patates gibi gorunen ama asla patates tadi vermeyen bir urun uretirsiniz. Icinizden birileri akvaryumdan elini ayagini her seye ramen ceksin ve sonucu 4-5 ay sonra bize yazin. Tabi yeterli filtrasyonu olan ve gerekli ekipmanlari olan standart akvaryumlar icin bu oneri.

  Portal burda ve insallah ben de burda olurum bu arkadaslar dusuncesini yazarken.


  Cep mesaj...
   
 17. T3kniker

  T3kniker

  Mesajlar:
  190
  İsim:
  Murat Demirel
  Dip çekimi

  5 Aralıktan bugüne bitkili tanklarımda dip çekimi yapmıyorum.Daha öncede bir çok forumda,sitede yazdım-söyledim.Bence bitkili tanklarda dip çekimi yapılmasa da olur.Doğal döngü bir şekilde bir düzen oturtuyor.
   
 18. taygun

  taygun Guest

  Ben de epey süreyle dip çekimi yapmıyorum. Ama sadece 300 litrelik bu tankımda. O tankın dün akşamki durumu da şu şekilde.

  Karides tekımda haftada bir, diğer tankta ise 15 günde bir yapıyorum. Hepsinde dış gfiltre bağlı. Fark ise bitki miktarında.


  ek bir açıklama yapmak istiyorum. Yukarıda yazdığım mesajda İski raporuna göre evimizde kullandığımız suçok iyidir demşyorum. Sadece rapora göre suyunevlerimize temiz olarak pompalandığını söylüyorum. Muhakkak ki yolda kirlilik arta,ıyordur. Ama bu kirlilik canlıların tolere edebileceği bir seviyedeyse biraz dinlendirme yada biraz havalandırma ile bence iş çözülür.
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 18 Mayıs 2015
 19. golden

  golden

  Mesajlar:
  14
  Sorulardan sıkılmanızı anlıyorum ancak bu sorular akvaryum denen olgunun.
  olmazsa olmazlarının tam tepesindedir.
  Lakin bir akvarist yarım kimyagerdir derler...
  Ben bunu düşündüm ve hakverdim bunu diyenlere.

  Su...Bir bardak su...
  Gözünüzden sakındığınız balıklarınız,geceler boyu başında beklediğiniz akvaryum portalları,

  Ve sıyrılıp gelen bir soru...
  Abii..Ben yeni başladım akvaryum suyumu cem abininde bahsini ettiği bunca olumsuz nesnelerden ne biçimde
  koruyabilirim.

  Arkadaşlar...Dünyada herşeyin bir maliyeti vardır,bu tür bilgileri portalların manşetlerine şablonlayabilmekde
  zahmet ister elbette.
  Ama çok basit istenmeyen...bu ağır materyalleri sudan nasıl arındırabilirimin açılımını akvariste açıklayabilmek.

  Ben şahsen bunun zor olduğuna,imkansız oluşuna itibar etmiyorum.  Yukarıda ki ağır metalleri suyundan nasıl uzaklaştırabileceği sorusuna cevap alamamış
  biri sağlıklı bir akvaryumsahibi olamaz.Bundan emin olunamaz.
  Üzgünüm. :uyari:
   
 20. golden

  golden

  Mesajlar:
  14
  Taygun bey akvaryumunuza harika,lakin rica etsem bir test edermisiniz suyunuzu'da burada bir bakalım göründüğü gibimi?
  tetra 6.in1 gibi bir strip olabilir yada elinizde ne varsa.

  Şimdiden Teşekkür ederim.
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 18 Mayıs 2015

Sayfayı Paylaş