1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dip Çekimi Yapmasak

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde Burak23 tarafından 26 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. Burak23

Burak23

İsim:
    Burak Özgür
    Ben kendimi bildim bileli hiç dip çekimi yapmadım....Ama akvaryumun dibinde pislik çok birikiyor acayip şekilde...Dış motorum da 1200 litre suyu temizliyormuş ama benim 350 litre tankı temizliyemedi, Dış motorun o pislikleri temizlemesi gerekmiyormu? Zaten pislik dış motorun hortumunun yanından geçse bile yine çekmiyor...Bildiğiniz kolay bir yol var mı?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dış filtrenin su emişini aşağıdaki gibi yapılacak bir taban filtresi tarzında alete bağlarsan ve kum yüzeyine yakın koyarsan dış filtre suyu tabanın birçok alanından çeker. Borulara birçok yerden delik açabilirsin. Fotoğrafta su çıkışına bağlanmak üzere tasarlanmış ama sen dış filtrenin su emişine bağlayabilirsin.

turqer bunu beğendi.
  3. Burak23

Burak23

İsim:
    Burak Özgür
    Nerden bulup yapabilirim ki ?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çok ilginç soruların var Burak. :F Nerden olacak borular bildiğin ev su tesisat borusu. Manav hariç yer yerde var. Nalbur, yapı market vb.

5. Burak23

Burak23

İsim:
    Burak Özgür
    Peki salyangoz, vatoz, çöpçü alsak temizler mi ?

6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Burak kardeş dip balıkları dipte gezer diye dipteki pislikleri temizleyecek diye bir şart yok.Hiçbir vatoz hiçbir çöpçü balığı pislik yiyerek hayatlarını idame ettirmezler.Onlarda diğer balıklar gibi yem yerler.Eğer dipte çok fazla atık birikiyor ise yemlemeyi azaltmanı tavsiye ederim.Dış filtrende yeterince çekmiyor ise filtrenin temizliğine dikkat etmeni ve debisini neyin düşürdüğünü bulmanı öneririm.Belki bir tıkanıklık vardır.Hiçbir dış filtre zaten sifon gibi tüm pislikleri çekmez.O vakumlama her daim akvaryumda olursa zaten hiçbir balık o güce karşı koyamazdı.Dış filtrenin amacı zaten kabapisliği denk gelirse almasıdır.Onun dışında asli görevisuyu filtre edip biyolojik döngünün devamlılığını sağlamaktır.Su tazelemesi yaparak dipte biriken pisliklerin zararlı etkilerini seyreltebilirsin.Fakat kötü görüntüyü ortadan kaldırmak için ya su emiş kısmına doğru bir akıntı sağlamalısın ki pislikler oraya doğru gidip emilsin yada dip çekimine devam. :)

YIKIKTEMO ve turqer bunu beğendi.
  7. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Burak,merhabalar.Ben 15 yıldır bu hobinin içindeyim.Hayatımda dip çekimi yapmadım.
    Doğada dip çeken bi unsur görmedim.
    Dış filtreler pislik çekmede başaralı değiller.Daha çok döngünün oluşmasını sağlarlar.Temel abi'nin verdiği dıy preje nekadar başarılı olur bilemem.Akvaryumunda büyük ihtimalle,canlı yükü fazla.
    Akvaryuma iç filtre alamanı tavsiye ederim

8. Burak23

Burak23

İsim:
    Burak Özgür
    İç filtre akvaryumun doğallığını bozuyor bence...Bakalım belki 2-3 haftada 1 dip çekimi yaparım...

9. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Burak kardeş akvaryum doğal bir ortam değil ki iç filtre doğallığını bozsun.. Doğal ortamlarda filtrasyon zaten doğal olarak yapılıyor.Bizler doğal ortamları taklit ettiğimiz için filtrasyonunuda taklit etmemiz gerekiyor.Buda mekanik şekilde olmak zorunda , ötesi yok.

10. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bende şunu anlayamıyorum mekanik filtrasyona ne gerek var ? Sadece gözümüze güzel gözükecek diye mekanik filtrasyon yapıyoruz. Balık sağlığı açısından etkilimi dip çekimi neden yapılır ?

Mekanik filtrasyon tamamiyle etkisizdir. Biyolojik döngüsü sağlam bir akvaryumda dışkıların üzerini bakterilerin kaplaması ve sonrada gözle görülürcesine bir parçalanma söz konusudur. Dip çekimini biz neden yapıyoruz kaba pislikler için mi sadece ? Ama o kadar bakteri diyoruz biyolojik döngü diyoruz onların yaptığı işi düşünmüyoruz. Nitratı nasıl çekmeyi düşünüyorsunuz. 15 yıldır hiç dip çekimi yapılmadan nitrat nasıl gitti ? Nitratın yoğunluğu sudan fazladır nitrat vb... türler suyun içerisinde dibe çökecektir. Dip balıkları o yüzden nitrattan erken etkilenir. Taban bitkileri o yüzden nitratı deli gibi yok eder. Çünkü tabanda bulabildikleri genellikle nitrat. Sirkülasyonum çok iyi deli gibi sirkülasyon yapıyorum desen bile bu yargının önüne geçemezsin. Dip çekimini mekanik filtrasyon yerine biyolojik filtrasyon sonucu artıkların değerlendirilmesi gibi düşünebilirsin. Yada kendine bir refigium sistem yaparsın. Eğer nitrat olmasa su değişimlerini yapmana mekanik filtrasyon yapmana gerek kalmaz. İyi bir biyolojik döngü haftada bir azda olsa su değişimi sağlıklı balıklar. Su değişiminden kaçıyorsunuzda biz ne yapalım. Hergün %20-%30 su değişimi yapıyoruz. Bunun sonucunda sürekli sağlıklı balıklarım var. Çok memnunum. Şimdiye kadar kaybettiğim tek canlı elma saylangozum. Onuda melek balıklarım avlamış. Zaten eğer biyolojik döngünüz iyise. Kumunuzda yaklaşık 3-4 cm bir alanda oksijen noktaları var ise anlayabilirsiniz. Eğer dsb olsaydı oradaki nokta şekilde hava kabarcıklarının tabana doğru nasıl ilerleyişini izleyebilirdiniz. Yapmanız gereken tek şey biyolojik filtrasyon.

11. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    İlla bişeyi yazarken uzun uzun açıklamamız mı gerekiyor anlayamıyorum.. İç filtrenin lazım olduğu akvaryumlar sence kaç lt'lik akvaryumlardır Doğuş ? Nitrat yok diye su değişimi yapmaya gerek kalmaz dersen çok büyük yanılgıya düşersin.. Biz su değişimini sadece aman nitrat gitsin diye yapmıyoruz ki zaten.. Su tazelensin diye yapıyoruz.. Test kiti olmadan tankımda nitrat yok demek bana göre işkembeden sallamaktan farklı değil.. Kimse kusura bakmasın. Yazdıklarının "Dip çekimi ... " vs kısmından sonrasını hiç anlamadım kusura bakma.. Kim su değişiminden kaçıyor kim hergün % 20 su değiştiriyor ? :) Kumda oksijen noktaları falan demişsin ?? Kumların cam kenarında olmayan kısımlarının 3-4 cm altını nasıl görebiliyoruz açıklarsan sevinirim.. Hava kabarcığının su üstüne değilde tabana indiğinden bahsetmişsin nasıl oluyor gerçekten merak ettim.. Hayır yani öyle bir yazmışsın ki görende biyolojik döngüye karşıyım mekaniği destekliyormuşum gibi zannedicek :) Benim orda mekanikten kastım iç filtrasyon değil filtre sistemleri olarak mekanik demek istemiştim.. Mekanik temizliğe kaymış istemeden..

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu konuya neresinden dahil olsam diye düşündüm çünkü birkaç konu bir arada işlenmiş gibi duruyor. İç filtreleri filtrasyon anlamında her zaman zayıf bulurum ama onlarsız olmayacak veya sadece kafa motoru olmadan olmayacak akvaryum sayısı tahmininizden çok fazladır. Dış filtrelerin belli hacimli akvaryumların gerekli su hareketini sağlaması imkansızdır. Bu sonuçla ortaya çıkanlar yüzey yağlanması, partüküllerin suyu bulanık göstermesidir çünkü tabana çökme konusu sanıldığı kadar basit olmayabilir.

Dip çekimi konusu yine çok hatalı yazılan bir konu. Neredeyse hobicilerin tamamına yakını sadece nitratı almak, tabandan pislik almak olarak görür. Oysa çok daha farklı amaçlara hizmet eder.

Tabana çöken ağır metalleri almanın veya birçok parazit türünün tabanda olan kistlerini toplamanın iyi bir yoludur.

Su değişimleri miktarı ise neredeyse tamamen mevcut akvaryumun genel yapısıyla alakalıdır. Canlı sayısı, onların beslenme biçimleri, akvaryumda bitki olup olmadığı, ekipmanların kalitesi, taban kumunun işlevi ve kalınlığına kadar uzanan bir konu. Eğer bir hobicinin çok iyi hazırlanmış bir su yedeği varsa ve nitrat oluşumuna açık bir canlı yükü varsa ve yine buna çözüm olacak sistemler kullanılmıyorsa su değişimi çok daha büyük boyutlara ulaşan balıklar demektir ve buna bağlı olarak çok daha uzun ömürlü balıklar demektir... Çünkü balık ömrü balığın boyutları ile yakından alakalıdır.

13. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Hocam aradan çektim aldım sözlerini bunlara cevap vermek isterim.
    1-İç filtrenin lazım olduğu akvaryumlar sence kaç lt'lik akvaryumlardır Doğuş ?

Dış filtrenin lazım olduğu noktalardan başlayarak iç filtrelere doğru ilerleyeceğim.
    Dış filtreler 100-120 litreden başlayarak kullanımı artan bir araçtır. Bildiğimiz üzere akvaryumumuzdaki amacımız canlı yükümüze göre biyolojik denge sağlayacak ve bir noktadan sonrada bizim hayatımızda olduğu gibi yok olan şeyleri yok etmeye dönüşecektir. Örnek olarak verirsek. Biz doğarız büyürüz bazı kanalizasyon sistemleri olarak bakterilerden yararlanırız. Bu bakteriler dışkı ile beslenir ve artık bırakmadan devam eder. Biz bunları özel olarak bir yerde toplayarak yaparız. Ama doğadada böyledir. Sonra yaşlanırız ölürüz. Toprağa düştüğümüz andan itibaren vücudumuzda bulunan kilolarca bakteri ve dış ortamda bulunan bakteriler ayrıştırıcılar tarafından şimdiye kadar yediğimiz besinler vb... dünyadan aldığımız tüm ögeler tekrar dünyaya geri verilir. Önemli olan bu ortamda bir dışkıyı alıp çöpe atmak değildir bu yine dünyada olacaktır. Önemli olan ayrıştırıcılar tarafından yok edilmesini sağlayıp bu düzeni tutturmaktır. Peki bunu iç filtre ile mi yapacağız iç filtrenin amacı nedir ? İç filtre 100 litreden aşağı akvaryumlar için kullanılan her ne olursa olsun mekanik ve biyolojik temizliktede işe yaramakta güçlük çeken. Sadece hiç olmamasından iyi diyebileceğimiz bir konudur. Çünkü biyolojik filtrasyonda sadece bir sünger yetmez bize. Bu sünger düzenli bir akımdanda yararlanılarak su yavaşlatılmalı. Ve bakterilerin oluşmasına izin verilmelidir. İç filtreler bu su akışını düşüremediği için bu olay daha güç olacaktır. Ama dış filtrelerde bu olay daha rahatlıkla sağlanılabilir. Eğer canlı yükü fazlaysa vede bu biyolojik ortamı yaratmak isteniyorsa o zaman dış filtre tercih edilmelidir. Eğer iç filtre tercih edilecekse. Süngerlerin orta noktasından su girişi olan iç filtreler tercih edilmelidir. İçten geçen su akışı ile birlikte süngerlerden geçen akım azaltılarak biyolojik döngüye katkı sağlanır. O yüzden filitrasyon sistemleri katı pislikleri tutmasına rağmen onları parçalayacak yine bakteriler ve ayrıştırıcılardır.

2-Kumların cam kenarında olmayan kısımlarının 3-4 cm altını nasıl görebiliyoruz açıklarsan sevinirim..

İlk başta bu olaya açıklık verilmeden anlatılmak istediğim olaya gelelim.Nasıl oluşuyor bu haca kabarcıkları ve bu dip çekimi konusunda ne işi var ? Biliyorsunuz bir bitkili akvaryum için yapılması gereken ilk şey 6-7 cm civarı bir tabandır. Bu taban bitki köklerini tutar. Bir bitkili akvaryumda bir başka şeyde akvaryum içerisinde oluşan akımın her yönden geçmesi ve sürekli su içerisinde sirkülasyon olmayan kör noktaların kalmamasıdır. Su yüzeyinden başlayan sirkülasyon kademe olarak ilerleyerek en son tabanı bir sabah meltemi edası ile yalayarak geçer. Yüzeyden dalgalanma düşünürsen cama çarpan hızlı akım çarpmanın etkisiyle ilk hareketini suyun üzerinden 270 derece bir hareketle su dibine doğru diğar hareketlerini ise sağ sol olarak geri gider bu yayılma her yöne eşit ilerler evinizde deneyebilirsiniz. Ve benim akvaryumda 3 adet iç filtre büyük iç filtre öncamdan arka cama iki küçük iç filtre ise yan camlardan bir akım oluşturur. Bu sayede zemin kumu üzerindede akım oluşmasına izin verilir. Akım olmazsa yosun oluşması kolaylaşacağı için bitkili akvaryumlarda bu kadar önemlidir. Bir üst filtrasyon kısmında anlattığım bakterilerin akımdan yararlanması konusuda olunca bize toprak üzerinde bakteri kolonilerinin oluşması örneği geliyor. Buyrun buda oluşum. Amonyak (NH3) -----> Nitrit (NO2) -----> Nitrat (NO3) Nitrat NO3 olarak dsb sistemlerinde oksijensiz bakteriler NO3 te bulunan oksijeni kullanarak nitratı akvaryumdan uzaklaştırır. Eğer dsb sisteminiz varsa en üst kademede oluşan nitratın oksijensiz bekterilere doğru hava kabarcığı ile geçtiğini görürsünüz. Bu cümlede anlatılmak istenen buydu. peki ben cam kenarı olmasa dahi nasıl görebiliyorum ? Tabanda misket gübre kullanılıyor ve 2 aya bir tazeleniyor. Misket gübre konuldugu yerler belli bir pet şişenin altını bir kürek gibi kullanarak misket gübreyi değıtmadan alıyorum. Eğer sizde böyle bir sistem kullansaydınız sizde şahit olurdunuz.

3-Kumda oksijen noktaları falan demişsin ?? Hava kabarcığının su üstüne değilde tabana indiğinden bahsetmişsin nasıl oluyor gerçekten merak ettim..

Bir üst konuda ayrıntılı olarak değindim. Umarım merakınızı gidermeye yardımcı olabilmişimdir.

14. ocum200

ocum200

İsim:
    ömür çiftci
    Bence dip çekimi önemli bir uygulamadır.

15. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Doğuş benim yazımdan alıntı yaparak birşeyler yazmışım.Senin yaşın 18 beni,m bu hobideki emğim 15 yıl.Yani senin yaşın kadar hobi ile uğraşmışım.Bi akvaryumda devamlı dip çekimi yapmak biyolojik döngüyü öldürmek demektir.

Çünkü amonyağın sorumlusu dışkılar değil.Önemli olan sudaki nitratı uzaklaştırmak,bunu da herhangi bir yerden su çekerek yapabilirsiniz.Dışkılar ise zamanla tortulaşarak farklı canlıların gelişimine zemin hazırlıyor.Ayrıca dışkılardan zamanla tannik asit salınıyor bir miktar ve bu asidin anti mantar özelliği var.Ayrıca bazı zararlı iyonları etkisizleştirme özelliği var.

Gelelim dışkılar neden amonyak kaynağı değildir sorusuna.Çünkü canlılar proteinlerin nerdeyse tamamını sindirirler.Balığın suya bıraktığı amonyağın %85 i solungaçları vasıtasıyla,%15 i kadarı üre şeklinde boşaltımla,%1-2 lik kısmı da sindirilmeyen kısım olarak dışkıyla suya verilir.Dışkıdaki azotu ise oraya yerleşen yararlı bakteriler ve ufak dönüştürücü canlılar kullanır.Bu diğer %98-99 luk miktar karşısında önemsenmeyecek düzeydedir.Amonyak dışkıda olsaydı eğer boşaltım denen bir mekanizmanın olmaması lazımdı.Ayrıca dışkıdan o kadar azotlu bileşik ayrılsa canlı yeterli kadar azot elde edemezdi.

Ayrı bi iddanı açıklayayım.Silis kum altına suyu bile alamıyor.Buna nasıl bir cevabın olacak?
    Doğuş senin iddana göre,doğada şuan canlı bir balık kalazmadı.Acaba doğada elinde hortumla dip çeken unsurlar varmı?

Cevaplarını bekleyeceğim.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    + Katılıyorum- Ancak !

Aslında balıkların sağlık durumları bunda etkili oluyor yani sindirim sistemi tam sağlıklı olmayınca yem içeriği tam olarak kullanılmıyor. Bir başka unsur ise kullanılan yemlerin içerik kalitesidir bazı yemlerin içeriğinde balıkların kullanmadığı maddeler olur ve bu sefer dışkıda amonyak oluşturacak madde oranı yükselir.

Bir diğeri ise ve aslında en önemlilerinden biri olan yemleme miktarı ve sıklığıdır. Düşünün balık metabolizması ye çıkar mantığına dayanır ve özellikle birçok tür yeni gördüğü yeme yer açmak için önce yediğini tam eritmeden çıkarır ve bu da dışkıdaki amonyak oluşturacak madde oranını artırır.

İşte bu yüzdendir ki bir forumlar safsatası olan ışıklar sönmeden en az birkaç saat önce yemleme yapılmalı ilkesi özellikle yavrularda hatadır. Bunu ilk yazdığımda biraz duraksama olmuş ama sonrasında hak verilmiştir. Çünkü hareketsiz olan balıklarda metabolizma gece yavaşlar ve yemi daha uzun süre tutarlar. Bu sayede verilen yemin içeriğindeki vitaminleri tam olarak kullanılır.

17. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Konuyu tam okumadım ama kendi açımdan birşeyler yazmak istiyorum.

Ülkemizde dip çekiminin amacı gördüğüm kadarıyla dışkıları çekip, artan nitrat seviyesinide azaltmak. Ama bu yanlış bir uygulama bence. Neden derseniz dipteki dışkılar çekilerek haliyle yararlı bakteri kolonilerinide uzaklaştırmış oluyoruz. Tabi tortulaşmada gidiyor. Nitrat derseniz Nitrat zaten homojen bir atık, suyun her tarafında dağılıyor. Dipte kalıyor gibi bir olay yok, olamaz. Dışkıları ellemeyerek, bakteri kolonileri tarafından tortulaşmasını sağlamalıyız. Özellikle bitkili akvaryumlarda, güney amerika, orta amerika cichldilerinde, tetra türlerinde kısacası tropikal türlerde tortu gerçekten çok önemlidir. Ama afrika cichlidlerinde malawi, tanganyika vs. tortulaşmaya dikkat etmeliyiz. Çünkü tortular asidiktir ve suyu yumuşatır. Haliye Afrika Cichlidleride sert su seven balıklar, ancak buffer gibi sertleştirici katkılar kullanıyorsak tortulaşmaya izin verebiliriz. Eğer kullanmıyorsak Malawi, Tanganyika akvaryumlarında dip çekmemiz problem olmaz. Ben şuana kadar hiç bir akvaryumumda dip çekmedim, hep üstten su değişimleri yaptım. Şuanki tanganyika akvaryumumda buffer vs. kullanarak suyu sertleştirip tortulaşmaya izin veriyorum ve üstten su değiştiriyorum.

Şunuda eklemliyimki, yemleme miktarına çok dikkat etmelisiniz. Kesinlikle dipte yem kalmamalı. Azar azar ama sık sık atmanız uygun olacaktır.

emmi_06 ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ben de dip çekimi yapmıyorum ama karşı değilim çünkü her bu konudaki mantıklı açıklamanın bir tersi mantıklı açıklama yapılacak bir konudur. Bunu izah etmek gerekirse.

Dip çekimi nitrat için değil ağır metaller için yani sudan ağır olup tabana çöken metaller için ve yine parazit yapısının kist evresinde oluşturulan kistlerin taban ve dekor aralarına dağılmış olmasından dolayı dip çekimi ağır metalleri, kistleri toplayabilir.

Dip çekimi ise bakterilere hiç bir zarar veremez. Çünkü bakteriler gözenekli yapının veya kum katmanının altında yerleşik yaşar. Kum yüzeyine tutulan hortuma bakterilerin gelme oranı tartışılır ancak üzerinde durulacak kadar olmayacaktır.

aqua_boy bunu beğendi.
  19. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Bitkili akvaryumlarda dip çekimi şart bence. Bitkili diyorum çünkü o tortular bitkilide oluyor. Köklerin, kayaların oralarda tortular birikiyor. Küçük tanecikli oldukları için, kumun hava almamasını ve dolaylı olarak bitkilerin köklerinin çürüyeceği kanaatindeyim. En azından gözle görülür tortuların dip süpürgesiyle alınmasından yanayım. saygılar:gif

Sayfayı Paylaş