1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dip Çekimle Gelen Su

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde taygun tarafından 19 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. taygun

taygun Guest

Herkese Merhaba,

Size iki ayrı tanktan çektiğim suyu göstermek istiyorum. Biri karides akvaryumundan yapılmış tip çekimle alınan su.

Bu da platy akvaryumunda dip çekimle alınan su.

Her ikisi de kumun içinden yapılan dip çekimle geldi. Karides akvaryumundaki su bir haftada bu hale geliyor. Platy akvaryumundaki su 15 günde.

İnanılacak gibi değil. Bu karidesler suyu nasıl kirletiyor şaşıyorum. Sanırım karidesler devamlı şekilde yedikleri için ve kabuk değiştirdikleri için çürümeler ve dışkılar suyu bu hale getiriyor. Siyahlık kumun renk vermesinden değil çünkü suyun rengi olması gerektiği gibi.

Fikirleriniz?

2. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Dip Çekimle Gelen Su

Tamer abi teşekkürler. Demeki dip çekimi iyi değil diyenler bunu görmeli diye düşünüyorum. Malawi tankindan bu kadar kirli çikarmi acaba :D

3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Dip Çekimle Gelen Su

Tamer abi resimleri şu an göremiyorum ama, demekki ben tankıma kirazları eklemem ile çoğalmaları bir olduğu için, nitratı düşüremiyorum, buna karidesler etken oyuyor diyebilirmiyiz?

4. taygun

taygun Guest

Dip Çekimle Gelen Su

Merhaba Murat. Yürüttüğün mantık doğru olabilir. Yani karidesler tankı bu kadar kirletiyorlarsa nitrata da sebep oluyorlar diyorsun değil mi? Tartışmak lazım.

Fakat senin tankınla benim tankı karşılaştırmanın doğru olduğu kanısında değilim. Çünkü benim karides tankı sanırım 60 litre ya da biraz daha azıdır. Akvaryumda 40 kiraz karidesi olsa bu da her 1,5 litre bir karides demektir. Diğer bir ifade ile her karides için ayrılmış 1,5 litre su var demektir. Taban da ona göre ufak.

Fakat senin kiraz sayın sanırım daha az fakat tank hacmin daha fazla. Bu da her karides için çok daha fazla su demektir. Üstelik de akvaryum tabanın daha büyük.

Yarın kısmet olursa bir nitrat ölçümü yapayaım bakalım be çıkacak.

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Dip Çekimle Gelen Su

Abi karidesleri aldığımda sekiz büyük yaklaşık 30-40 yavru vardı sanırım şimdi 100'ün üzerindeler, her taraf kıp kırmızı ve yavruları çok görüyorum.....

Lakin karideslerden önce, her pazar %50 su değişiminden sonra nitratım, oturmuş bir tankta bulunması gereken miktar 3 ppm, di. Tankıma her hangi bir canlı eklemedim son bir aydan beri, su değişiminden sonraki tankımda bulunan nitrat 20 ppm. çok fark var biliyorum, evvelki hafta pazartesi hariç nitrat vermedim, cumartesi ölçümümde ise nitrat 60 ppm şaka gibi. Tankımda pazar günü komple peysaj yapmaya hazırlanıyorum......

Bende buna yordum ne dersin abi?

6. taygun

taygun Guest

Dip Çekimle Gelen Su

O zaman haklısın Murat. Karideslerden başka bir değişiklik yoksa suçlu karideslerdir.

Bu canlıların büyük bir özelliği var. Mütemadiyen yiyorlar ve bir uçtan yiyip, diğer uçtan kirletiyorlar. Bu durumu küçümsememek lazım. Ciddi bir kirlilik yaratıyorlar.

Bir diğer konu ise kabuk değiştirmeleri. Kimileri, "kabuklarını yiyorlar" diyor ama inanma. Sadece tırtıklıyorlar. Kabuklar yemeleri için sert. Sonuçta bu kabuklar su içinde çürüyor ve suyu bozuyor.

7. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Dip Çekimle Gelen Su

Merhabalar Tamer Hocam...Kabukları hakkında fikrim yok ama dışkılarının hatırı sayılır derecede olduğunu söyleyebilirim. Vaktiyle siyah olan tabanda yer yer toplanmış pislikler görmüşlüğüm vardır.
    İnsan onları görünce bir düşünüyor bunlar karideslerin eseri mi diye...

Eminim ki benim nano da bu halde şuan. Ve yaklaşık 2 aydır sadece eksilen suyu tamamlıyorum ama karides sayısında inanılmaz bir artış var bir avuç suda...

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Dip Çekimle Gelen Su

Kabuk değişimlerini Amano'larda çok görüyorum abi ben, onlarda sanırım nitrata çok hassaslar, tahmin ediyorum çoğu öldüler.

9. taygun

taygun Guest

Dip Çekimle Gelen Su

Peki sen dip çekimi benimki gibi yapmıyorsundur, değil mi? Yani kumun içinden çekmiyorsun?

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dip Çekimle Gelen Su

Pırıl pırıl içinde birkaç neon olan bir bitkili akvaryumunda kum içinden dip çekimi yapın bence o kadar olmasa da aynı görüntü çıkar. saat:gif Tortu tabana çöktüğünde ve dip çekimiyle alındığında aksi bir görüntü olması zaten tuhaf olurdu. Karidesler suyu kirletir bu doğrudur ancak ben bir tezat görüyorum su farkı olsa da.

Tuzlu su akvaryumlarına karidesler temizlik elemanı olarak ekleniyor burda ise kirletme uzmanı olarak karşımıza çıkıyor. Bu tezatlık sayılarından gelmiyor bence çünkü 4 adet ve üzerinde besleyenler var. Benimde 4 adet beslediğim dönemler olmuştu.

Acaba Tamer abi gereğinden fazla besliyor olabilir misin ?

Dip çekimi iyi değil demek bence düşünmeden yorum yapmak demektir. Üstelik dip çekimi hiç yapmayan biriyim ama gerçek her zaman gerçekdir. Canlılarını iyi besleyen bir hobici ve dip balığı ağırlıklı akvaryumu olan bir hobicinin çok fazla seçeneği yoktur. Dipten suyu çekmek sadece tortu pislik almak değildir. Sudan ağır olan tüm metaller tabana çöker, parazitlerin kistleri oradadır ve buna bir de kalıntılar eklenince tatlı su akvaryumunda dip çekimi öne çıkar.

Tuzlu su bu konuda biraz derin ama sonuç olarak bir temizlik elemanı ama diğer yandan kirletme uzmanı olmalarının sırrı ?

11. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Dip Çekimle Gelen Su

Ben sadece mantık yürüttüm Temel. Bendeki karides 100 den fazladır, hadi 150 de toplasan bir avuç dolusu yapmazlar, 420 litre net 350 litrede devede kulak. Gel gelelim nitrat neden tırmanıyor. anlamış değilim.

Her hangi canlı yüklemesi yapmadım, artı Abdullahın verdiği bitkiler, Najas minörler ve Hetarantheralar var ağaç oldular........

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dip Çekimle Gelen Su

:F 100. den fazladır hadi toplasan 150 yapmaz bir avuç. :F Murat ne olursa olsun sayı fazla olunca hiçbir şekilde artıklar ile beslenmelerini bekleyemezsin doğal olarak. Tabi o kadar karidesi beslemek adına nasıl gıdalar veriyorsun bilemiyorum ama sonuçta onlara özel yemleme yapıyorsundur. Ancak ben o sayıya ramen o denli bir bitkili akvaryumda nitrat artırması yapacaklarına ihtimal veremedim desem yalan olmaz. Tabi dediğim gibi nasıl bir beslenme periyodları var bilemem.

13. taygun

taygun Guest

Dip Çekimle Gelen Su

Peki iki suyun rengi için ne diyorsun Temel. Koyu olan bir hafta, açık renk olan iki hafta ara ile çekilmiş.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dip Çekimle Gelen Su

Karidesler yiyecekleri minik parçalar şeklinde keserek, parçalayarak ve kopararak yerler. Biliyoruz ki kardesler yediklerinden ortalığa bu yüzden çok saçarlar. Bunun bir yansıması olamaz mı ? Sen karidesleri iyi besliyorsun bildiğim kadarıyla.

15. taygun

taygun Guest

Dip Çekimle Gelen Su

Bence yiyeceklerden birşey kalmıyordur. Çünkü bu böcekler devamlı besleniyor. Suya bits yem atıyorum. her zaman aynı yere. Bu nedenle yem dağılmadığı için tamamını gözlemliyorum. Karidesler geliyor, yemin kendisini ve sağa sola saçılar kırıntlarını yiyorlar. Sonra dip temizlendiğinde ise bu sefer camlara ve mossların üzerine gidip yemeye devam ediyorlar. Hiç durmuyorlar. Bu nedenle bu kirlilikte yenmemiş yemin payının ihmal edilebilecek düzeyde olduğuna inanıyorum

16. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Dip Çekimle Gelen Su

Valla karideslere özel bir beslenme uygulamıyorum, dört ayrı yemim var, 1 portalın hediye ettiği, 2 Tamer abinin hediye ettiği, 3 uzakdoğu pul yem, 4 tetra bits, her gün bir çeşit ve bir öğün, sadece sabahları veriyorum.

Tamer abi kumun içinden çekmiyorum dibi, kumun üzerinden çekiyorum. Kumun içinden çekmek kumu havalandırıp çekiyorsun sanırım, ben kuma kesinlikle dokunmuyorum. Yanlışmı yapıyorum?

17. taygun

taygun Guest

Dip Çekimle Gelen Su

Bence yanlış yapmıyorsın. Çünkü senin tankında çok bitki var ve bitkiler kumun dibindeki birikintilere ihtiyacı var gübre olarak.

benim karides akvaryumumda ise sadece iki tür bitki var. Bunlardan biri dikili. Diğer ise kütüğe sarılı. Dolayısıyla ben dibin düzenini bozsam da sorun olmuyor. Belki biraz havalandırmanın da faydası vardır.

Son bir şey, benim sana verdiğim yem Tetra Bits. Dolayısıyla sende 3 çeşit yem olmalı.

18. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Dip Çekimle Gelen Su

Abi onun üzerinde kaplunbağa yemi yazıyor, bende onu farklı yem olarak görüyorum. haha:

19. taygun

taygun Guest

Dip Çekimle Gelen Su

Evet ama kutu başka içi başka. Eminönü'ne gittiğimde bazen akvaryumculardan boş kutu istiyorum. Açık aldığım yemleri koyuyorum. Bu da o durum işte. Kaplumbağa yemi bildiğim kadarıyla yeşil oluyor. Sana verdiğin halis mulis Tetra Bits. :)

20. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Dip Çekimle Gelen Su

Heee desene abi yaa, yuh bana, hiç aklıma gelmedi açık yem olduğu... :F :F :F

Sayfayı Paylaş