1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dip çekimi şart'mı?.

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde yasemin elif tarafından 6 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif
    Ben dip çekimini oldum olası yapmadım. Ama zannetmeyin ona benzer bişey uyguluyordum. Anlatayım; Akvaryumdaki balıkları çıkarıyordum. Sonra akvaryumun 3/1'ini kepçekle boşaltıyordum. Sonra yeni suyu ekliyordum. Ardından tabi kumlar iri olduğu için havalanmıyordu. Ben de şılak diye suyu akvaryuma boşaltıyordum. Tüm pislikler havalanıyordu. Ben de çook küçük delikli bir süzgeçle (akvaryum süzgeci) tüm pislikleri hızla alıyordum. Sonra onu temizliyor ve içinde hiç pislik kalmayana kadar (3-4 kez) aynı işlemi tekrarlıyordum. Sonra balıkları geri koyuyordum. Aynısını yapsam dip çekimi olmadan sağlıklı bir akvaryum kurabilir miyim?

2. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN
    Yasemin;
    Bence ne yapılırsa yapılsın dip çekiminin yerini tutmayacaktır.
    Çünkü dipten sadece tortu ve pislikleri değil, mikropları da çekmek gerekir.
    Bu da ancak ordaki suyun çekilmesiyle olur.
    Yine en güzel cevabı bilgili arkadaşlardan alalım.
    Saygı ve sevgiler.

yasemin elif bunu beğendi.
  3. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Bencede kesinlikle gerekli.Burda dipteki pislikler gibi suda bulunan ağır maddeleride uzaklaştırmaktır, dip cekimindeki amaç.Dip çekimi ile hem suyun yenilenmiş olur hemde nitrat gibi ağır maddelerde uzaklaşmış olur kısacası kesinlikle bence gerekli..

4. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif
    Peki dip çekimini nasıl yaparız? Aparatının fiyatı ortalama ne kadardır? Peki borunun içindeki havayı nasıl çekeceez?

5. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Dip çekimi videoları diye google amcaya aratırsan bir çok video bulabilirisin.Görsel olarak senin açından nasıl yapıldığını daha sağlıklı anlayabilirsin.

6. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif
    Çok teşekkürler. :)

--- Ekleme; ---

Allah Allah neden aklıma gelmedi ki? Şu kafamdaki ampulü değiştireyim. :D

7. berkan

berkan

İsim:
    berkan yıldız
    Ortalama kaç lira?

8. SantiMunez

SantiMunez

Yer:
    Samsun
    İsim:
    MUSTAFA CAN ÖMEROĞLU
    5 lira hortum :) sifonlu hemde :) basınç sayesinde müthiş güçlü çekiyor :)

9. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif
    Peki ben videolardan gördüm. Kumu hafifçe alıp geri bırakıyor. Akvaryuma taşları yeni alacağım için şöyle düşündüm. Taşları fazla büyük alayım. Küp şeker kadar. Dip çekimi kolay ve hızlı olur. Doğru mu diüşünmüşüm?

10. kingsnake

kingsnake

İsim:
    sinan önal
    Arkadaşlar dip çekimindeki amaç dipteki tortular değildir. Suyun dibinde dışkılardan dolayı nitrat birikir amacımız bu nitratları temizleyip balıkların sağlıklı şartlar altında yaşamasını ve üremesini sağlamak.
    Yani gözle göremediğimiz zararlı şeyleri toplamakta diyebiliriz ki yukarıdaki arkadaşlarımın mikrop diyerek anlatmaya çalıştığıda belki buydu :helalolsun:

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Şöyle düzeltelim müsadenle. 'Nitratlar' derken Nitrat suda bulunan ama suyun genel yapısı içerisinde bulunan bir maddedir. Akvaryumdan su çekimi yapanlar diptende yapsa yüzeyden de yapsa aynı oranda Nitrat çeker.

Dipten Nitrat'ları değil de çok çok sirkilasyonu düşük akvaryumlarda dip çekimiyle ağır metalleri uzaklaştırabiliriz. Dip çekimi yapma zorunluluğu her akvaryumun yapısı içinde değişir. Çıok fazla katı atık bırakan türler mesela karideslerin çok olduğu akvaryumlar, dip balıklarının çok olduğu ve dip yemi kullanılan akvaryumlarda nitratı değil ama Nitrat'a dönüşecek olanları almak mümkündür. Bunun yanında az üzerinde duruluyor olsa da dip çekimi parazit kistlerinin toplanmasında da işe yarar.

yasemin elif ve hasanaytekin bunu beğendi.
  12. sansarim

sansarim

İsim:
    berat üstüner
    Yasemin başka bir konuda bir arkadaşımız dip çekimini daha pratik bir hale getirmek için bi proje yapmıştı. Hatta bende akvaryumu kurduğum zaman o arkadaşın yaptığı şekilde yapmayı düşünüyorum dip çekimlerini. Hemen anlatıyım nasıl bir aparat olduğunu şimdi pet şişei alıyordun 0,5 olanları varya en küçük olanları işte o pet şişenin altına küçük delikler açıyorsun bu delme işlerimi ocakta ısıttığın bir bıçağın ucuylada açabilirsin.Daha sonra bir bahçe hortumunu alıyorsun.Uzunluğu sana kalmış ama fazla kısa olmasın.Daha sonra elimizdeki pet şişenin kapağına hortumun gireceği kadar deik açıyoruz.Hortumu kapağın içinden geçirdikten sonra etrafını elektirik bandı ile iyice bantlıyorsun.Sonra pet şişenin kapağını kapatıyorsun ve pet şişeyi akvaryumun dibine kadar indiriyoruz.Hortumun diğer ucuyla içimize çekiyoruz.Sonra dipteki pislikler ve balıkların dışkıları pet şişenin altına açtığımız dedilkerden giriyor ve dışarı atmış oluyoruz.Bu çalışmayı bi arkadaşımız yapmıştı forumda gezinirken rastlamıştım ama eğer o konuyu bulabilirsem linkini vericem daha iyi anlamış olurdunda bulamadım o konuyu

yasemin elif ve mengi_man bunu beğendi.
  13. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif
    Çok teşekkürler. De ben bişeyi anlamadım. Şimdi illaki kumu havalandırmamız mı lazım yani şöyle söyleyeyim;

Bu resimdeki gibi;
    Havalandırmasam da alttaki resimdeki gibi büyük taşlar alsam da;
    Kum kaçaklarını önlesem, hem de kumların yerleri değişmez.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  14. sansarim

sansarim

İsim:
    berat üstüner
    Akvaryuma büyük taşlar almanın hiç luzumu yok bence. Dikkatli bir sekilde yaparsan yani fazla kuma yaklastırmadan yaparsan bi sorun olmaz diye düşünüyorum.

15. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif
    Olsun hızlıca çekerim, hem de gösterdiğim gibi küçük taşların arasında mikrop kalabilir. Böylesi daha iyi...

16. sansarim

sansarim

İsim:
    berat üstüner
    Tamam sana nasıl kolay geliyorsa o şekilde yap :ay:

17. gurkooo

gurkooo

İsim:
    hüseyin bıyık
    Cevap: Dip çekimi şart'mı?.

Balıkların pislikleri zamanla çürür nitrat artışı başlar sonra sonu ölüme gider.
    Dip çekimi yapılmalı ve balıklar asla akvaryumdan çıkartılmamalı

Sayfayı Paylaş