1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dip çekimi nedemektir??

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde rebel_one tarafından 7 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. rebel_one

rebel_one

Ben akvaryuma yeni merak sardım,bu yüzden çok bilgim yok .DİP ÇEKİMİ nedemektir bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim..

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Dip çekimi nedemektir??

Merhabalar,hobiye ve aramıza hoşgeldiniz demek isterim ilk önce. :cicek:

Akvaryumlarda balık yüküne göre az veya çok zamanla dipte atıklar birikmektedir. Bu atıklar attığımız yem yada balık dışkılarıdır. Ve bu atıklar akvaryumda uzun süre kalması halinde suda nitrat,amonyak vs patlamasına,ve bu suretlede balıkların hastalanmasına ve ölümüne neden olur.

Akvaryumlarda haftalık su değişimleri yaparız. Bu su değişimlerini yaparken akvaryumdan alınan suyu bir hortum yardımı ile akvaryumun tabanından alır ve aynı zamandada dipte biriken bu pislikleri çekeriz. Bu işlemin adı dip çekimidir. burda:gif

3. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    Dip çekimi nedemektir??

Öncelikle rebel_one nickli arkadaşım,profil bilgilerinizi eksik girmezseniz size hitap etmekte zorlanmayız :)Ayrıca bir forum sakini olarak size Türkçe yazım ve imla kurallarını düzgün kullanmanızı öneriyorum burda:gif Gelelim dip çekimine..Akvaryumlarda belirli aralıklarla uygulanan dip çekimleri(Genelde haftalık % 30 su değişimiyle beraber yapılır.) akvaryumunuzda biriken nitrat gibi balıklarınıza zarar vercek bileşiklerin su tabanında tortulaşmaması ve balıklarınıza zarar vermemesi için yapılır :) Ayrıca düzenli yapacağınız dip çekimleri akvaryumunuzun su kalitesini düzenleyecektir :) Unutmayın ne kadar kaliteli su, o kadar sağlıklı balık burda:gif Bildiğim kadarıyla bunlar,Bilgi eklemesi yapacak olan varsa buyursun saygılar:gif

4. rebel_one

rebel_one

Dip çekimi nedemektir??

Teşekkür ederim Olcay abi...

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Dip çekimi nedemektir??

Rica ederim.

Yardımcı olabildikse ne mutlu bize. :hepiniziseviyorum:

6. figenc

figenc

Bu konunun tartışıldığını anımsıyorum. En son nasul bir karar çıkmıştı?

7. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Dip çekimi nedemektir??

Dip çekimi gerekli mi diye tartışıldığını hatırlıyorum ben de Figen hanım. Sanırsam gereklidir , yapılmalı diye sonuçlanmıştı. ( Hafızam beni yanıltmıyor ise...)

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Dip çekimi nedemektir??

Figen hanım,dip çekimini,akvaryum taban malzemesinin kalınlığına göre (dsb)çokta sık olmasada,zaman zaman yapmak gerekir. Konudada dip çekiminin gerekli olduğu hemfikrine varmıştık. ;)

Sayfayı Paylaş