1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Discus üretimi üzerine düşünceler platformu

Başlığı 'Discus Balıkları Forum' kategorisinde atlantisprensi tarafından 15 Aralık 2009 başlatılmıştır.

 1. atlantisprensi

  atlantisprensi

  Mesajlar:
  332
  İsim:
  Volkan ERİKÇİ
  Arkadaşlar discus üretimi hakkındaki düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

  Bakımı Malawi'lerden çok farklı mıdır?
  Yavru almak zor mudur?
  Büyütmek zor mudur?
  Sürekli bakım mı isterler?
  Satımı kolay mıdır, üretilen yavrular elde kalır mı?
  Yavruların satış boyu kaç cm'dir, o boydaki bir yavru kaç liradır? Üretim yapmak ciddi bir kâr mıdır?
  (Yeni sorular eklenebilir.)

  Düşünceleriniz nelerdir?
   
 2. lepistes

  lepistes

  Mesajlar:
  979
  İsim:
  Muhammed Ali Tavur
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Discus üretimi üzerine düşünceler platformu

  Volkan bey kendi dilimde biraz espirili anlatırım şimdiden idare edin. :) Discus balığının zorluğundan, narinliğinden, sıkıntısından, ihtiyaçlarından, fiyatlarından çeşitli şikayetler duyar ve ilerlemiş hobicilere tavsiye edildiğini görürüz. Doğru sayılabilecek yanı yeni başlayanlar için değilse bile akvaryum suyunu içmiş dostlar rahatlıkla besleyebilir. Akvarist besleyeceği balıkta üretme konusunu hep düşünmüştür. Üretemediği balığa mesafe ve kuşku ile yaklaşmıştır. Eğer yavru alınması hedeflenmiş ise, kurulumda, balık seçimnde bunları göz önüne almak lazım. Dikkat edilirse Discus balıkları genelde küçük, orta boy satılır ve genelde fiyatı yüzünden tercih de bu yönde olur. Oysa başarısızlık getirebilecek bir düşüncedir çünkü gerçekten tecrübeli ve bilinçli satın alma yapıldığında başarı getirebilir bence.

  Yavru boyda discuslar alarak ve büyülterek bir çift elde edilebilir elbette, ancak cinsiyet ayrımı yapmak kolay değildir. Bu açıdan bu yavrular içerisinden, yavruların cinsyeti tam anlaşılamayacağından dolayı, çift çıkmama ihtimalide vardır. Cinsiyetler arasında belirgin bir görünüş farkı olmadığından yanılma payı ve çift edinememe olasılığı yüksektir. Bu açıdan yavru almayı hedefleyen dostlar çift oluşturmuş balıklara yönelmelidir. Yavru balıklar alarak çift oluşturmak iteyen arkadaşlar ise, havanda su dövmek istemiyorsa bilindik ve üremiş kolonilerden yavru almalıdır. Yetişkin Discuslarda cinsiyeti anlamanın en kolayı ise, üreme dönemlerinde ortaya çıkan üreme tüplerini gözlemektir. Erkeğin sperm tüpü ince ve sivri uçlu, dişinin yumurtlama tüpü ise kalın ve yuvarlak uçludur.

  Üreme dönemine girmelerini beklersek yandık diyorsanız( ben olsam derim) o zaman erkeklerin kafa kısmındaki desenler ve yine yüzgeçlerindeki mavi desenler dişilere göre daha belirgindir. Sırt yüzgeçleri daha çıkıktır.

  [​IMG] [​IMG]
  Erkek: Dişi:

  Dişilerin sırt yüzgeçleri daha yuvarlak hatlı ve kuyruğu ile paralellik gösterir. Doğal ortamlarında yanaklarından kan damlayan bir balık akvaryumlarda sakin ve hareketsiz bulunuyor ve bazen bundan şikyet edildiğini duyuyoruz. Eğer akvaryumları iyi ve greksinimleri karşılanmış olarak kurulursa daha hareketli olacaklarına hiç şüphe yok. Adaptasyon dönemini iyi idare etmek, ışıklandırmayı bu dönemde çok iyi kullanmak, alınan esnafın akvaryumunun ph değerini bilerek, daha yüksek ph değerine adapte etmek, bunun yanında hep söylenen yem alma sorununu evinizde akıllıca taktiklerle aşmak kusura bakmayın akvaristin işidir. Aklınızdan eğer bilen var, bilmeyen var diye düşünüyorsanız, geçiriyorsanız , size bir balığı aldıktan sonra değil, almadan araştırmalıydınız cevabını veririm. Eğer bu türün kıskan bir tür olduğunu biri size söylerse çaktırmayın benden duyduğunuzu...yapılması gereken belli demek ki anlayacağı dilden konuşacağız. Adaptasyon döneminde, yeme alışması , yem alması gibi adaptasyonun ilk günlerini atlatmak için hızlı ve yeme istekli bir balık akvaryuma eklenmeliyiz, bunu yaparken yakın su değerlerinde ve birlikte tutulmaya uygun bir balık olmalı ve bu dönem aşıldığında çıkarılmalıdır. Akvaryum şartlarını sorarsanız, kurulum aşamasında dikkat edilmesi gereken en önemli unsur sudur. Eğer suyunuzu iyi hazırlarsanız, balıklarınızda yapmak istediğiniz üretime sizin tahmininizden daha iyi hazırlanacaktır. Değerlerini üzerinden okuyacağınız kaliteli bir damacana markasının suyu ile akvaryumunuzu kurmanızı öneririm. Tabana kum koyan var koymayan var, ben olması gerketiğini düşünsemde, filtrasyonu güçlü kurulmuş akvaryumlarde ve özellikle üretim tanklarında kum olmayışı avantaj oluyor. Akvaryumda biyolojik döngüyü beklerken suyu biraz asidik hale getirmek için salata yapraklarını akvaryuma bırakarak çürümesiyle birlikte , diyatom (kahve rengi yosun ) dömemini atlatmanız sizi başarıya biraz daha yaklaştıracaktır. Beslenecekleri akvaryum ışıklandırması adaptasyon döneminde düşük ayarlanmalıdır. Satın aldığınız esnafın akvaryumunun ph değerini bilerek, daha yüksek ph değerine adapte etmek, bunun yanında hep söylenen yem alma sorununu evinizde akıllıca taktiklerle ve kıskançlıklarından faydalanarak aşmak kolaydır. Balıkların aşırı yağlanmamasına özen göstermeli, bu gıdaların verilmesi ile oluşacak atık yükünü ortadan kaldırmak için su değişimlerini ihmal etmemek gerekir. Discuslardoğal ortamlarında diğer balık yavruları/larvaları, tatlı sukaridesleri, kabuklu su böcekleri sinek, böcek ve larvaları ilebeslenirler, menülerinde lif içeren farklı yosun ve alg çeşitleride mevcuttur, ağırlıklı olarak gereksinimleri protein içerenbesinlerdir.Yetişkin bir discusun her gün %40 protein alması,yavru/genç bir discusun ise %50-60 protein gereksinimi vardır.

  Discus üretim tablosu:

  [​IMG]

  Discusların yumurtalarını yapıştırmaları için plastik saksı kullanabilirsiniz. Buna benzer alanları yine tercih edebilirler.

  [​IMG]

  Yavru ve üreme tanklarında Pipo filre, şelale filtre ve dış filtre kullanılabilir. Önemli olan yavruları çekmeyecek zarar vermeyecek şekilde önlem almaktır. Su emiş borusuna bir iç filtre süngeri takabiliriz. Tabi bu filtrasyonun kullanımında şart olan gücü itibari ile su değişimlerinin önemi çok daha fazladır. Akvaryumun şartlarına göre günlük bile yapılabilir.

  Ee artık bu aşamaya geldiysek işimiz kolay Volkan bey. :) Nasıl olsa biz bakımı yapacağız geri kalanı onlar. Yumurtalar oluşup gelişince ilk iş annelerinin gövdesine yapışmak olacak. Ben Reverse Osmosis su Arıtma Cihazlarının, su içerisinde bulunan tüm eser elementleri alarak bize sıfır bir su bıraktığını düşünüyorum. Kullanılacaksa mutlaka bu denge korunmalı yani zaman zaman damacana su ile yine su değişimi yapmak gerekecektir. Doğada saf yağmur suyu ile beslenen ortamlarına , akar sular ile bu eser elementler girmektedir. Akvaryum ortamında beslenen balıklar doğadan yakalanmıyor, akvaryum ortamlarında üretiliyorlar. Bu açıdan bu konuyu da dikkatte almanızı öneririm. Evde, yüksek protein içeren dana yüreği ve karidesten kendi yaptığımızyemler çok önemlidir, bu yem balık adedine göre hesaplanarakyapılabilir, tek çeşitli besleme yapmak doğru değildir menüleri mümkünolduğunca geniş tutulmalıdır, diğer önereceğim yemlerde yetişkin donmuş artemia, canlı beyaz kurt(whıte worm), su piresi’dir, menülerinde farklı bits/granül yemler, krıll flake, artemia flake, çeşitlifirmaların FD(kurutulmuş dondurulmuş)gibi kuru yemlerde bulundurulabilir. Besleme sıklığı yetişkinlerde günde 2-3 kez , yavrularda 6-8 kez yapılabilir.


  Başka arzunuz ? :hasta:
   
 4. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.957
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  Discus üretimi üzerine düşünceler platformu

  Bana göre bakımı malawilerden zordur, yavru almakta zor sayılır, büyütmek için hep ev yapımı yemler vermem lazım vede tetra discus yemlerinden alman lazım, bakımı çok ister, satımı fiyatına göre değişir kimisi 5 cmsini 15 tlye satıyor kimisi 50 tl'ye satıyor, yavruların satış boyu en az 3 cm'dir, özellikle yavruları büyütmek için kesinlikle ev yapımı yemlerden vermeniz lazım.
   

Sayfayı Paylaş