1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Discus İçin Refugium Filtre

Başlığı 'Discus Balıkları Forum' kategorisinde LostRua tarafından 1 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Öncelikle refugium nedir?

Temel Abinin tuzlu su için paylaştığı bir yazı.

Refugium Kulumu | Akvaryum Bilgi Portalı ve Forumu

Arkadaşlar discus besleyenler yada beslemiş olanlar bilir, yavru yetiştirirken çektikleri sıkıntıyı bir tek onlar bilir su çekmek, su değişimi su bekletmek su taşımak o kadar zor bir hal alır ki bir kaç çift discus olacak diye bel ağrısı, sırt ağrısı baş gösterir. Oda olmadı filtreler ekstra ısıtıcılar bekletme akvaryumları yada kapları ile ekstra maliyete yol açabilir. Benimde akvaryumum için hangi balık olması sorusuna verdiğim bir cevap olan discus için nasıl kolay yaşayabilir sorusuna verdiğim cevap oldu refugium filtre. Tuzlu suda kullanımına şahit olduğum bir filtre tabi tuzlu su nitrat yine önemli konu ve tatlı sudaki gibi kolayda değil su değişimi, peki discus besleyenler içinde kolay değil bu sistem tatlı suda iş görmez mi? İhtiyacımız olan şey sadece bir sump değil mi? Peki discuslar için önemli olan sadece nitratı uzaklaştırmak mı yoksa başka işe yarıyor mu su değişimi. Eğer bu sorunun net cevabı nitrat ise cüzi bir elektirik fiyat artışı ile discus rahatlıkla yetiştirilebilecek.

Örnek bir resim vermek isterim,

Tuzlu suda da kullanılabilecek güzel bir sistem. Ve bence discus için mükemmel olur orta bölümde refugium için bir alan var. Bu alana yüksek hızda nitrat, fosfat vb organik maddeleri tüketebilecek yosun türlerini koyuyoruz, zaten akvaryumdan gelen su filtre torbaları ile filtreleniyor, katı pislikleri su çekimiyle almamıza da gerek kalmaz orta bölümde ki ışıklarıda çalıştırıyoruz, son bölümdede su tekrar akvaryuma geri dönecek, bu sayede su değişimleri en aza düşürülecek, nitrat nedeniyle korktuğumuz su değişimlerinin belimizi büktüğü yükten kurtulacağız, beslenme tarzımıza göre sadece dipte kalan pislikleri ve artıkları günlük almamız yeterli gelecektir. Hatta akvaryum kurulumunda güzel bir düzenekle dip çekimi yapabilecek çekilde sumpa su gönderebilirsek ona bile gerek kalmayacaktır. Bu benim tarafımdan denenmiş bir sistem değildir, sadece beyin fırtınası oluşturabilmek için açılmıştır evet düşünceleri görelim. Eğer buradan mantıklı bir sonuca ulaşabilirsek diğer yıl kurmayı düşündüğüm tatlı su akvaryumumda hangi balık olursa olsun bu sistemi kuracağım.

TencoMelih bunu beğendi.
  2. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Filtrasyon istediği kadar sağlam olsun su değişimi olmadan mükemmel formda diskuslar yetiştiremezsiniz. Ne kadar taze su okadar fazla büyüme,birde danayüreği yem ile beslerseniz oluşacak atık yükünü hiç bir filtrasyon tolere edemeyecektir o yüzden değişim şart.

3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Ben su değişimini kaldırmak istediğimi söylemedim. Sadece nitrat yüzünden her gün değiştirmeyecegiz. Bence konu tam o değil. Bu sistem nitratı sudan daha hızlı tüketecektir. Hem daha denenmemiş bir sistem yani ben bulamadım. Yabancı kaynaklarda da olabileceğine dikkat cekilmiş denenmesi gerektiği söylemiş ama deneyen olmamiş denemek bizim portala yakışır diye düşünüyorum. Tuzlu suda dahi yosun filtresi psyi bile kapatmayı sağlayacak anlara geldi.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Buyrun arkadaşlar tatlı su refugium hakkında birkaç örnek.

TencoMelih bunu beğendi.
  5. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Doğuş bey direk çeşmeden akan suyun nitrat değeride yüksek çıkıyor ben bir anlam veremedim büyümeyle alakası bilimsel olarak kanıtlanmışmı acaba böyle bir bilgiyede raslamadım. Valide hanım 40 litre bir akvaryumda lepistes besliyor geceleri ses yapıyormuş diye hava motoru filtre herşeyini kapatır su değişimi yapmaz sadece buharlaşanı doldurur akvaryumun heryanı yosun içinde gözgözü görmüyor emin olun hergün su değişimi yaptığım en iyi yemleri kullandığım tam donanımlı akvaryumlarda kendisi kadar hızlı ve sağlıklı yavru büyütemiyorum ee bu pislik içindeki akvaryumun nitratı düşükte benim üstüne titrediğim bolbol değişim yaptığım akvaryumun nitratımı yüksek nasıl oluyor sizce.=) Aynı şekilde beslemeye kalksam eminim 1 hafta yaşatamam .

6. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Yukardaki resimlerde aslında o ağaç gibi akvaryumun dışına çıkan bölüm filtre öndeki akvaryumların filtresi onlar oluyor. Biz suyumuzu neden değiştirme gereği duyuyoruz ilk başta o temel konuya inelim, bitkili bir akvaryumdan bahsetmiyorum şu anda. Balıklarımızın bulunduğu akvaryumlarda, hastalık sırasında, amonyak, nitrat, nitrit gibi zehirlenmelere yol açabilecek organik maddelerin uzaklaştırılmasında. İstemsiz bir kimyasal olduğundan örnek vermek gerekirse yanlışlıkla akvaryumumuza birşey döktüğümüzde. Yüksek oranlarda su değişimi yaparız. Ben discustan gelmiştim bu konuya, yavru iken yetiştirmek zor çünkü nitrattan hemen etkileniyorlar 20 ppm gibi bir değer onlar için büyük risk 0-1 arasında tutmaya çalışıyoruz, genellikle aşırı derecede beslenme ev yapımı yemler ile onunda parçalanması ile akvaryumda nitrat artışı görülüyor. Aslında ilk artan nitratta değil amonyok. O biyolojik filtrelerimiz sayesinde nitrata kadar inecek. Sonra annenizin akvaryumunda bulunan yosunlar bunu bir güzel tüketecek. Bizde bu yosunları akvaryumumuzda değil de sump kısmına koyacağız, mesela java moss, java fern, bamboo, onlarda yetmedi su üstü bitkileride koyabiliriz onlarda nitratı su gibi içerler. Bahsettiğiniz gibi içme sularında da nitrat, demir gibi maddeler bulunabiliyor. Ama bu bölgeden bölgeye farklılık göstermesine rağmen akvaryumda önemsenmeyecek bir değere tekabül ediyor genelde. Mesela İzmir Alaçatı da Kasım ayında 1 ppm ölçülmüş nitrat bu zarar vermeyecek kadar az. Ama benim iddiam eğer yosun filtresine sumpımızda yer verirsek su değişimlerine gerek kalmaz, nitrat 0-2 arasından yukarı çıkmaz. Tabi bunu sağlayabilmek için güçlü bir biyolojik filtrasyonda yapılması lazım.

İnternette bunu deneyen ve paylaşanların dikkat çekmeye çalıştığı bazı noktalar olmuş.
    Bunlar,
    1- Akvaryumdaki su diğer filtrasyonlara nazaran daha berraklaşmış.

2- Nitrat oranı en fazla 2 ppm civarına yükselmiş.

3- Refugium bölümündeki yosunların yanına karides ilavesinde bulunan olmuş. Onlarda çok hızlı üremişler yosunların içinde canlı yem olarak karides kullanmaya başlamışlar.

4- Bu sistemi yosunlar ile değilde bitkisel planktonlar ile deneme çalışan olmuş, bizim bildiğimiz yeşil su, onların yanına sumpa su piresi ilave etmişler, besin olarak onları kullanmışlar, suya fazladan oksijen ilave etmişler ( çünkü yeşil su ile adlandırdığımız canlı sabah oksijen miktarını arttırdığı gibi akşamda co2 miktarını arttırmaktadır. )

Bunlar onların söyledikleri benim gördüğüm kadarı ile bu sistemin bir hobiciye kazandıracakları bence şunlar olacaktır,

Su değişimlerini büyük oranda azaltacaktır. Genelde bu tarz konularda ben hep doğaya bakmayı ileri sürerim, ama bana gelen genel yanıtta doğadaki su kütlesi ile akvaryumumuzdaki kapalı sistem içerisinde bulunan su kütlesi arasındaki fark. Ama biz bunu yadırgayamayız, doğal filtre sistemleri yapaylara göre kat kat daha fazla iş yapacaktır. Denenebilecek bir sistem sadece discus için değil, sumpı olan herkes deneyebilir.

Yukarıdaki resimlerde de görüldüğü gibi buda bir refugium örneği.

Alparslan ve TencoMelih bunu beğendi.
  7. TencoMelih

TencoMelih

Yer:
    Karabük
    İsim:
    Melih
    Süper gerçektende ilerde bende yapmaya çalışıcam

Sayfayı Paylaş