1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Discus Akvaryumu İçin Su Dinlendirme Tankı

Başlığı 'Discus Balıkları Forum' kategorisinde james_34 tarafından 15 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Selamlar,

Bitkili akvaryumdan discusa geçiş yaptım.Akvaryumun ebatları 120 60h 50...

Her gün 2 damacana ( 38lt ) su değişimi yapıyorum ancak bu biraz zor geldiği için farklı şeyler düşünmeye başladım. Akvaryumun dolabı 2 kısımdan oluşuyor. Ancak bir sürü de malzemeler var. Bir kısımda dış filtre var , diğer kısımda ise malzemeler. Malzeme kısmını iptal edip cama cam su dinlendirme tankı düşüncem var, eğer böyle yaparsam 50*40*40 ebatlarında cama cam akvaryum yaptırabilirim. Ancak malzemeler evde dağınık halde duracak ister istemez... Kutu vs ye koysanda. Dış filtrenin olduğu bölüme ; dış filtrenin yanına yaparsam da 20*40*53h ebatlarında cama cam akvaryum yaptırabilirim. Ancak bu şekilde pek de yaptırmanın yararı olmuyor. 100ltlik depo da almayı düşündüm , internet ortamında 40lira gibi bir ücreti mevcut ama o da görüntü kirliliği yapacak. Bu yüzden kararsız kaldım. Her 3 durumda da suyu kafa motoru ile basacağım.

Sizlerin görüşünü almak istiyorum.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Discus Akvaryumu İçin Su Dinlendirme Tankı

Bence su dinlendirme tankı günlük su değişimi yapılan akvaryumda hem sağlıklı hem de çok pratik olur. Malzemelerin nerde duracağının bir önemi yok bence ve cama cam bir hazne yap derim Can. Değişim için ekleyeceğin suya orada hafif oksijen verir bekletirsen çok daha temiz bir sistem olur bana göre.

3. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Bu 3.discus denemem olacak :) Bu sefer de olumsuzluklar yaşarsam bir daha discus yapmam :)

Yaklaşık 1 haftadır bendeler , durumlarıda gayet iyi durumda. Gerçekten hırs yapmış durumdayım discus konusunda :) 7 adet var şuan ancak 10 adet daha ekleme yapmayı düşünüyorum. Ana akvaryumuda cama cam hale getirdim. Dolabıda boşalttım , en verimlisi 50*40*40 olacak. Yarın camcıya siparişi veririm.

Bitki kumu olduğu için tankta , balıkları ufak akvaryuma koydum. Ana akvaryumdaki kumlarıda boşalttım. Su 2 gün dinlendikten sonra azar azar ufak akvaryumdan , ana akvaryuma aşılama yapacağım.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kolay gelsin sana. İşlem sırasını ve işler bitik halini esirgemezsin umarım bizden.

5. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Suyum hazır olsun , her şeyi paylaşacağım merak etme :) İlk kez akvaryum ve balık sahibi olmuş gibi heyecanlıyım valla :) Hayatım o kadar balıklarla beraber geçmesine rağmen :D

Hafta içi inşallah kurulumun ve canlıların resimlerini paylaşırım. İnşallah nazar değmez , şimdiden söyleyim de :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Merak etme Can abi bir :nazar: boncuğu konduruveririz hiçbişey olmaz. :D

Şimdiden Allah nazarlardan saklasın... :D

7. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Akvaryum dolabı içine 40*40*50h ebatlarında cama cam dinlendirme tankı siparişini camcıya verdim. Pazartesi gibi inşallah yapılmış olacak.Pipo filtre de ana akvaryuma ekleyeceğim.

Yem olarak da ;

Tropical Allio Discus
    Nls Discus Formula
    Tetra discus
    Sera Discus Color Red
    Tetra Fresh Delica ( Canlı yem olarak )
    Artemia olacak.

Şuan elimde 7 adet 5-6cm , 5 adet 7-8cm arası discus var. Daha ekleme yapmayı düşünüyorum. Mümkün oldukça farklı türlerden ilave yapmayı düşünüyorum.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bu hareketler doğru hareketler Can. Meraklanmaya başladık bile.

9. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Ayrıca nitrat açısından da akvaryuma 2 adet bambu ekledim.

Balıkları ana akvaryuma aktardıktan sonra kurulum ve diğer şeyleri resimleyeceğim ;)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  10. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Discusların içine kiraz karides atsam , kirazlar burada ürerken ; karides popilasyonunu discuslar biraz eritse discuslara bir zararı olur mu ?

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Faydası olur niye zararı olsun diye düşünüyorum. Karides üremesi besin fabrikasına benzer ve larvaları güzel toplarlar, tabii yakaladıkları veya gördükleri sürece.

12. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Abi , biliyorsun kirazlar hızlı ürüyor. Ee yavrularıda löp et kıvamında :) Zaten ev yapımı yemde karides de kullanılıyor. En azından doğal olur :)

13. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Bugün itibari ile ;

Tropical D-50 Plus 300ml
    Sera Discus Coral Red 100ml
    Nls Discus Formula 80Gr
    Tetra Discus 250Gr

Yemleri temin etmiş bulunuyorum. Zaten Tetra Fresh Delica'yı daha önce temin etmiştim.( Canlı yem olarak )

Camcıdan dinlendirme tankınıda aldım (50h*40*40) . İçine suyu doldurdum hem test ediyorum hem de silikon zehirini ortadan kaldırmak içinde tuz atmış bulunmaktayım. Bugün ana akvaryuma discusların bulunduğu tanktan su aşılaması yaptım. Dış filtreyi dün itibari ile temizleyip ekipmanlardan elyafı yeniledim. Dış filtre Eheim 2218...

Pipo filtre ve hava motorunu da temin etmiş durumdayım. Isıtıcıyı ve de pipo filtreyi yarın aktif hale getirmeyi düşünüyorum.

Görüş ve önerilenizi bekliyorum arkadaşlar. Kurulumu fotoğraflayıp burada paylaşacağım.

14. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Evet, adım adım kurulumu gerçekleştirdikten sonra artık ana tanka balıkları eklemenin zamanı geldi. Yavaş yavaş ana tankın suyuna alıştırmaya başlamış bulunuyorum. Tanka balıkları ekledikten sonra resimleri paylaşacağım.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  15. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Balıkları , tanka eklemiş bulunmaktayım. Yarın nalburdan strafor alıp , akvaryumun yan,üst ve arka kısmına koyacağım. Hem ısı kaybını engellemek hem de su buharlaşmasını engellemek adına. İyi kötü birkaç resim çektim , paylaşmak istedim.

[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kolay gelsin Can. İnşallah sağlıklı şekilde biter bu işler diyecektim fotoğraflar gelmiş. Maşallah maşallah.:nazar:

17. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Valla resimler kötü oldu , balıkları attıktan sonra çektim. Adaptasyonu atlatsınlar o zaman güzel kareler çıkar diye düşünüyorum. Su tankı daha tuzlu suda beklemede . O işi hallettikten sonra kurulumu da resimlerle anlatacağım.

18. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Su dinlendirme tankı yapımı sonrası sistemin işleyişi birkaç resim paylaşırsam...

akvaryumun içindeki hortum dip çekimi için , dış taraftaki sag kısımdaki vana da dip çekimi için.

ImageShack® - Online Photo and Video Hosting

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine sağlık Can. Yavaş yavaş çıkıyor ortaya anlaşılan. Güzel olacak gibi görünüyor. Teşekkürler fotoğraflar için.:)

20. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Evet, ev yapımı yemide hazırladım. Kullandığım malzemeler ;

- Dana yüreği 1 kg
    - 2 adet alabalık flatosu
    - 20 adet tablet spiruluna
    - Tropical Super forte
    -Tetra bits
    -Jbl novotab
    -Havuç
    -Bemiks kompoze vitamin ( 5 adet )
    -6 diş sarımsak
    -Ayrıca bir kısım yemi ayırdım onun içine de 2 adet flagly ekledim. İç parazit önlem amacıyla haftada birkez bu yemden vereceğim.

Yem 3 parçadan oluşuyor. 1- Normal 2- Havuçlu 3-Flagly'li...

Sayfayı Paylaş