1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Discus akvaryumu zemin bilgi...

Başlığı 'Discus Balıkları Forum' kategorisinde OLODesign tarafından 10 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Herkese iyi forumlar,
    elimde şuan ana tankım dışında bir adet daha tank var.Bunu Discus akvaryumu haline getirmek istiyorum.Ancak cama cam kullanmayacağım.Kafamda şey zemine kum mangrov redmoor kökleri ve belki ama belki 1-2 anubias yada amazon bitkisi.Bitkilerde henüz bir karara varmadım.Hayalimde ki kum beyaz, yani zemine bembeyaz ince taneli bir kum sermek istiyorum falat bu discuslar açısından ne kadar doğru? Geçen günlerde Can (James_34) ile bir yerde oturup konuşma fırsatımız oldu, o bana beyaz yerine siyah quartz kum kullan dedi, benim ısrarla kahverengi discus kumu kullanmak istememem üzerine. Şimdi sizlerinde fikirlerinizi bekliyorum.Bir de bana beyaz kum kullanırsam dez avantajlarını söyleyebilirmisiniz?

2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Beyaz kum olarak ince silis kum vardır. Discusların yaşadığı ortam itibari ile zaten bitki ölüleri ve humus ile kahverengi olan bir su var. Bu suyun asidik derecesinide etkiliyor humus olması. Doğal ortamları çamur dolu. Eğer çamur kumun içerisinde durursa belki görmüşsünüzdür bir şekilde katılaşır topaklaşır dibe çöktüğü zaman. Ama sizin amacınızın içerisinde bitkide olduğundan dolayı ince kumu elemeniz daha doğru olacaktır. Zaten bunu sizde biliyorsunuzdur. Ama bildiğim ve gördüğüm kadarı ile amerikan cichlidlerinin kumla pek alakası olmuyor. Onlar genelliklede derin bölümlerde kaldığı için suyunda onlara uyguladığı basıncıda hesaba katacak olursak derine inmeleri ve toprak ile yüz yüze gelmeleri olacak bir iş değil.

3. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Doğuş bey, söylemek istedikleriniz tam olarak anlayamadım.Söylemeye çalıştığınız kum yerine cama cam yada toprağa yakın bir zemin malzemesimi kullanmam?Eğer öyle ise başta da söylediğim gibi cama cam yapmıyacağım.Zemin olarak ya beyaz sili kum yada Can arkadaşımın tavsiyesi olan siyah quartz kum kullanıcam.Benim gönlüm beyaz silis kumdan yana.Öğrenmek istediğim beyaz silis kum ile siyah quartz kum arasıdna ne gibi avantaj ve dezavantaj olabilir?

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Discus'ta önemli olan loş ortamı sağlamaktır, buna en uygun olanıda tabiki Aquaclay'dir, mongrow vb. kütüklerde çok iyi uyum sağlamasıdır.

Işıklandırmada ise Tank hacminize göre, Aquastar/Aquarelle ve Grolüx kombinasyonu ile mükemmel loş sayılabilecek görüntü yakalayabilirsiniz. (Aslında loş değil göze öyle görünüyor) Ama siz kırmızı kum kullanmak istemediğiniz için, tabandaki beyaz kuma vuran ışık yansımasından dolayı, Discus'lar için daha parlak bir ortam yaratacaktır, buda Discus'ları rahatsız edecektir. İllede beyaz kum kullanacaksanız 2-3 mm Quartz kum kullanmanızı tavsiye ederim, Silis kum olmaz...

5. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Aslında tankta şuan aquaclay var ama dediğim gibi beyaz kum denemek istiyorum.Biliyorum kızılacak bir durum ama öyle bir fantazim var.

6. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Cama cam tank ya da siyah quartz kum . Akvaryum içinde de kütükler...

7. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Can gene çıkıp son lafı ederek hayallerime son noktayı koydun :( Tamam abi seni kırmicam siyah kum alıcam. :por: Güle güle beyaz kumlu hayaller....

8. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Herkese iyi forumlar,
    Bugün şöyle birşeye karar verdim.Kuracağım bu discus akvaryumunu elimdeki mevcut akvaryuma kurmayacağım.Cam kestirip kendim yapmak istiyorum.Kestireceğim ölçüler 6hx47x60(h) 183lt. .Cam kalınlığını 8mm düşünüyorum, sizce yeterlimidir? Ayrıca camın türü ne olmalı? Bir de cam fiyatları hakkında bilginiz varmı yada mecidiyeköy, beşiktaş,taksim civarı uygun fiyata kestirebileceğim bir yer varmı?Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.Şimdiden teşekkürler.

9. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    ufak bir düzeltme yapmak istiyorum; Doğuş arkadaş silis kum için beyaz var demiş. Silisin beyazı yoktur ki ? Silis kahverengi (açık sarı yada sarımtrak) bir kumdur. Bildiğimiz sanayi kumu renginde.

Saygılar.

İstanbullu değilim ancak Anadolu cam diye bir yer varmış istanbulda. Bildiğim tandığım üstadlar ordan yaptırırlar camları. SUMP sistemi düşünülüyorsa cama orda delik te açılabilir. 8 mm yeterli olacaktır o hacim için kanaatim ancak 10 mm derim ben yine. :) Sağlam oluyor. :D Ağır ama sağlam ;)

Not: 10 mm olması; slikonlar arasında hava kabarcığı riski doğuracaktırç. Gözdn kaçırılmaması gereken bir ayrıntı bence. İyi slikonlandığı zaman da; taş gibi sağlam olacaktır. saygılar:gif

10. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Verdiğiniz bilgilerden ötürü teşekkür ederim Erman bey, 8mm yapmayın diyorsunuz ve 10 mm yaptığım zaman bu kabarcık riskini minimuma nasıl indirebilirim? Bu arada sump düşünmüyorum bitki falan koymicam kum, kütükler vede discus.Dış filtre alıcam.

11. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    slikonlama esnasında hava kabarcığının kalıp kalmama riski, size bağlıdır. Slikonlanan iki cam arasında ban çekilmişse eğer, kullanmadığınız kredi kartı gibi sert ve hafif esnek bir karta falçata ile ovallik verip temizliğini yaparken dikkatli olmalısınız. Cümleyi nasıl toparlayacağımı şaşırdım :F umarım anlamışsınızdır demek istediğimi. Bu işlem esnasında kart benzeri slikon düzleştiriciyi tutma açısının ve slikonun ilk sıkılma işleminin önemli olduğunu düşünüyorum. Akvaryum yapma tecrübem yok ama; çok makale okurum. Okuduğum makalelerden edindiğim bilgiler bu şekilde.

12. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Doğru mu anladım yanlış mı anladım bilmiyorum.Ancak anladığım şu "silikonu sıktıktan sonra çok az kuruyunca el ile düzeltme işlemeni işi şekillendirilmiş bir aparatla yap" mı diyorsunuz?Eğer öyleyse bizim meslekte prototip yaparken kullandığımız maket killeri var.Bu kili şekillendirmemize yarayan bazı "clay tool" dediğimiz aletler var.Aşağıda resimlerini yayınlıyorum, sanırım bu aletler le yapabilirim.

13. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    :) Aynen bu şekilde. :) Takım taklavat tamdı sizde ben unuttum :D Slikon sıkarken; aşağıdaki resimdeki gibi slikonun az olmamasına da dikkat edin. ;) Hasan hocam'ın akvaryum slikonu. Slikon boldu aslında ancak, uygulanan basınç farkından ötürü sanıyorum; bu şekilde bir hal alıyor slikon yapışma esnasında.

Cam 10 mm olunca; yapışacak alan genişliyor tabi doğal olarak. Uygulanacak basınç (yapıştırırken) doğru ve dikkatli uygulanmaması durumunda sanıyorum o resimdeki gibi bir durum ortaya çıkıyor.

14. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Orda gördüğüm durum 10 mm'i taşmış mı? yoksa 10mm'nin sadece yarısını kaplamış?

15. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    yarısı kaplanmış.. yarısı boş.

16. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Ne demek istediğiniz şimdi daha iyi anlıyorum.Bir de kusura bakmayın taksit taksit soruyorum ama cam'ın türü ne olmalı?Tabi bide bu ölüce bir tanka kuşak(en üstteki birleştirici parça, umarım yanlış bilmiyorumdur ismini) koymasam olurmu?

17. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    benim akvaryumum 100 x 50 x 50. Camım 10 mm. kapasite su hacmi olarak 250 litre. Cam ağırlığı ile birlikte 310 - 320 arası bir ağırlığa sahip ve altta kuşak var. Üstte yok. Esneme 10 mm camlarda minimumdur. Ama dip kuşak basınç için gerekli olabilir diye düşünüyorum. Sonuçta kuşak dediğimiz; akvaryum uzunluğunda 6-7 cm genişliğinde bir cam parçası. Maliyet açısından bakmıyorsanız olaya, koymanızı tavsiye ederim. Akvaryumumda ortalama 240 litre doluluk olaranında bile esneme yoktu yan camlarımda (cama cam boş ve %90 - %95) dolu hali. İlk aldığım zaman doldurmuştum, merak etmiştim esnemesini. yan cama düz olduğunu bildiğim bir demir profil parçası vardı 1.20 uzunluğunda, onu camın üst kısmına uzunlamasına yerleştirmiştim, sonuçta esnerse; profil camın yüzeyine tam oturmayacaktı. Oysa kenarlarda 1 mm den daha az bir oturmama söz konusuydu. bu da 2 mm eder çift taraflı düşünürseniz. Bence o kadar da önemsenecek bir esneme değil. Bu esneme payı göz ile ölçüldü tabi ki muallak olabilir. Solid works kullanıyorsanız; basınç analizi yapabilirsiniz. ;)

cam türleri hakkında malesef bilgim yok. Üstadlar yardımcı olacaktır. :ay:

18. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    10 mm rodajlı cam kestirebilirsiniz, üste tarafa kuşak attırmanıza gerek olmayacaktır, taban camına 6 mm den kayıt atabilirsiniz.

Yeni yaptığım tankım 65*65*65 yukarıdaki cam kalınlıklarını kullandım, üste kuşak yerine üst köşe kenarlarına 5*5 6 mm camdan bayrak attım güvenlik açısından.

Benim camların fiyatı 120 TL gibi tuttu, sanırım sizinkide bu civarlarda tutacaktır, Anadolu cam.

Küçük bir not, akvaryum yapımını hiç tavsiye etmem, akvaryum imalatı yapanlardan fiyat almanız bence daha doğru olur.

İki tüpte Sista akvaryum silikonu gider, buda 20 TL.

19. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Teşekkür ederim bilgiler için.Solidworks kullanıyorum çizip bakıcam orda.

20. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Murat bey yanielde edeceğiniz kar tankınızı riske atmaya değmez diyorsunuz.

Sayfayı Paylaş