1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Discus Akvaryumum

Başlığı 'Discus Balıkları Forum' kategorisinde burberrysboy tarafından 31 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. burberrysboy

  burberrysboy

  Mesajlar:
  292
  İsim:
  umut sayın
  Merhabalar arkadaşlar uzun bir süreden sonra tekrar aranızdayım, canlı doğuran'dan, Malawi'ye, nano tuzlu sudan şimdide discus'a derken 32 yaşı da devirdik, nano tuzlu su akvaryum'umdan sonra en az tuzlu su canlıları kadar heybetli,gösterişli bir tür beslemek istiyordum ve discus'ta karar kıldım, kıldım kılmasına ama nano'yu bozmamda ki sebep dökme suyla değirmeni döndüremiyor olmamdı luzumunu hissettiğim her türlü araç gereci İstanbul'dan ya da Ankara'da ki firmalardan tedarik edebiliyordum hadi aracı-gereci geçtim canlı almak tam bir sorundu bütün bunlar bir yılda hobinin bu dalından beni ister istemez uzaklastırdı.
  Konuyu fazla dağıtmayayım bulunduğum ilçe de discus üreticisi yok, mecburen adres akvaryumcular, bir ahbabım var istek üzerine İzmir'den bir toptancı'dan getirttik lakin çok iyi durumda değiller 5-6 cm boylarında oldukça hırpalanmış gibi durmaktalar,şu an 7 tane discus 11 adet tetra türlerinden oluşan bir tankım var, benim elime geçtikten sonraki ikinci haftasındalar, tankım 100x45x70 ebadında dipte hagen siyah kum kullandım, dekor olarak bir kaç kök mangrow kökü var, henüz bitkilendirmedim, gelen balıkların her ne kadar durumunu beğenmemiş olsamda beni umutlandıran tek şey iştahları oldu diyetlerinde kullandığım hiç bir yemi reddetmediler, filtrasyon'da 1 tetratec-ex1200 dış motorum,tank içinde de bir pipo filtrem var, 200w eheim-jager ısıtıcım 31 derece sabit tutmaya yetiyor suyu, haftada 2 kez yüzde 25er oranında kombi çıkışına bağladığım 4'lü kartuşu olan filtreden aldığım 30 derecelik suyla değişimi yapıyorum, akvaryumda 1 adet 25 w daylight bir adette grolux floresan mevcut, beslenmelerine gelince ana yem dana yüreği maması, bunun yanında tetra ve seranın discus için özel yemleri ve gene bu firmaların tropikal balıklar için üretmiş oldukları pul ve granür yemlerini kullanıyorum, bunların dışında prodac'ın kurutulmuş tubifex'ini gene tetra'nın konserve-jel yemlerini kullanıyorum, akvaryumda kimyasallardan uzak dursam'da sera ve tetra'nın su hazırlayıcıları ve nitrat düşürücüleri ne olur ne olmaz elimin altında hazır duruyor dedikten sonra ilk geldikleri gün çektiğim fotoğraflarını ekliyeyim,fotoğrafları telefonumla çektiğim için pek net olmayabilirler affola. [​IMG] [​IMG]
   
  TencoMelih bunu beğendi.
 2. burberrysboy

  burberrysboy

  Mesajlar:
  292
  İsim:
  umut sayın
  Cevap: Discus Akvaryumum

  Bu fotoğrafları da bugün çektim...
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
  sanki kararmalarından kurtuluyor gibiler ya da bana öyle geliyor bilemiyorum,kuvvetli beslemeye,sürekli taze su idamesine devam edeceğim bakalım nasıl değişmeler olacak, saygılarımla.
   
  TencoMelih bunu beğendi.
 3. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  Cevap: Discus Akvaryumum

  Tekrar hoşgeldin.

  Hayırlı olsun, üzerlerindeki stresi henüz atamasalar da, Maşallah diyelim.
   
 4. MOVACIKLI

  MOVACIKLI

  Mesajlar:
  1.730
  İsim:
  Mustafa ovacıklı
  Cevap: Discus Akvaryumum

  Hayırlı olsun diyelim. Bende uzun yıllar Discus besledim ve sizin resimleri görünce birden eskiyi hatırladım. Snake Skinlerde biraz kararma var ama önemli değil stres kaynaklı olabilir. Discuslar kendi doğal ortamlarında PH ı düşük sularda yaşarlar. Bu yüzden Ehimenin içersine birazcık Zeolit taşları koymanızda yarar var. Ben bütün akvaryumun tabanını zeolit doldurmuştum, benim Ph asla 6 dan yukarı çıkmazdı. Bu arada Discuslarda canlı bitkiyi pek tavsiye etmiyorum, çünkü PH düşük olduğu için malum suyunuzda Asidik su oluyor bitkiler kısabir zaman sonra çürüme yapıyor ve akvaryumu batırıyor, bence bu hali ile güzel böyle kalmalı. Her hafta %10 su değişimi yapmaya devam unutmayın onlar çok nazlı balıklardır fakat çok da cana yakın olurlar yemlerken size sırtlarını sevdirirler. Bu arada diğer balıkları verir seniz iyi olur tetralar saldırgan balıklardır Discuslarla Bir arada bulundurulmamalıdır. Discusların derileri yoktur üzerleri renk pigmentleri ile dolu bir mukoza ile kaplıdır bu yüzden en küçük bir sataşma dizcusların yaralanmasına neden olabilir dikkat diyorum. Discus beslemeye karar verdiysenis başka hiç bir balığı o akvaryuma sokmayın hem parazit açısından hemde saldırganlık açısından.
   
 5. burberrysboy

  burberrysboy

  Mesajlar:
  292
  İsim:
  umut sayın
  Cevap: Discus Akvaryumum

  İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim Murat Bey ve Mustafa Bey, discus dışındaki canlılarımı bir arkadaşıma hediye vereceğim fakat akvaryumu kurma aşamasında olduğundan mecburen benim tankta kalmaktalar bu hafta sonu yeni yuvalarında olacaklar inşallah, yalnız forumumuzda kırmızı gözlü tetraların amazon kökenli ve uyumlu türler olduğunu görmüştüm, boyutları ufak olduğu için pek discuslara yaklaşmıyorlar onlarıda çıkarmamı mı tavsiye edersiniz?
   
 6. MOVACIKLI

  MOVACIKLI

  Mesajlar:
  1.730
  İsim:
  Mustafa ovacıklı
  Cevap: Discus Akvaryumum

  Ben riske atmayın derim. Discus lar ile besleye bileceğiniz bakteri barındırması yönünden discuslara en yakın balık Ramirezi dir. Bu balıkları besleye bilirsiniz güzel balıklardır. Ben sadece saldırganlık yönünden bahsetmiyorum yanlış anlaşılma olmasın sizin kırmızı göz tetranın bağışıklık kazanıp üzerinde barındırdığı bir bakteriye karşı discus bağışıklık kazanmamış olabilir, bunun sonucundada balıklarınız hastalanabilir. Bunu söylemek istedim. Discusların çöpçüleri bile farklıdır. Yinede tercih sizin.
   
 7. burberrysboy

  burberrysboy

  Mesajlar:
  292
  İsim:
  umut sayın
  Cevap: Discus Akvaryumum

  Şimdi daha iyi anladım Mustafa Bey, teşekkür ederim hafta sonu discus dışındaki tüm balıklarımı arkadaşıma hediye ediyorum o zaman ramirezilerde gayet güzel canlılar haklısınız ama alıp discus tankıma atamam belki bir başka tankta bi hafta kadar gözlemledikten sonra ilave edebilirim,önerileriniz için ayrıca teşekkür ederim.
   
 8. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Discus Akvaryumum

  Hoşgeldin Umut. Discus balıkların biraz keyifsiz görünüyor ama akvaryum suyu duru görünüyor.
   
 9. burberrysboy

  burberrysboy

  Mesajlar:
  292
  İsim:
  umut sayın
  Cevap: Discus Akvaryumum

  Temel Abicim hoşbulduk, şükür kavuşturana diyelim çok özledim gözümde tüttünüz vallahi, biraz önce test kitimle gene bi ölçüm yaptım su parametrelerimde bi anormallik yok nitrat <10 nitrit:0 ph:7 seviyesinde ama balıklarım hala kendilerine gelmiş değiller haklısın, elimden geleni yapmaya çalışıyorum 2 sene nanoyu idare ettikten sonra discusta başarısız olursam çok içerlenirim vallahi:(
   
 10. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Discus Akvaryumum

  Balık seçimi yaparken dikkatli olmak lazım bu tarz türlerde. Ne kadar oldu aklalı Discus balıklarını? Toparlama olur sende inşallah.
   
 11. burberrysboy

  burberrysboy

  Mesajlar:
  292
  İsim:
  umut sayın
  Cevap: Discus Akvaryumum

  Temel Abi bugün 9. güne girdik.
   
 12. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Discus Akvaryumum

  Hıım tahmin ettim gibi balıkların biraz keyifsiz görünümü geldikleri yerle ilgili, sabırlı olup beslenmelerine dikkat edersen toparlarlar inşallah.
   
 13. burberrysboy

  burberrysboy

  Mesajlar:
  292
  İsim:
  umut sayın
  Cevap: Discus Akvaryumum

  inşallah abi bende öyle umuyorum, beni umutlandıran şey her türlü yemi iştahla kabul etmeleri ve 1-2 gündür birbirleriyle oyunlar oynamaları.
   
 14. MOVACIKLI

  MOVACIKLI

  Mesajlar:
  1.730
  İsim:
  Mustafa ovacıklı
  Cevap: Discus Akvaryumum

  Umut balıkları alıp bir hafta gibi karantina tankında bekletme gibi bir imkanın varsa mükemmel derim.Bu yöntem en iyisi doğru yoldasın sen bu gidişle discuslardan yumurta bile alırsın devam et. Aslında sana bir önerim daha var hoşuna gitmeyen discusları takasta kullanıp yerine Red marlboro ve Red map türlerinden edinmeye bak şahane discuslardır. Ve asıl para eden nadide türler bunlardır üstelik seyir zevkleride mükemmel balıklardır.

  Not: Umut cum gece mutlaka akvaryumun içerisinde 4 adet mavi led yak ay ışığı görevi görsün. Çünkü discuslar çok narin balıklardır gece karanlıkta korkup mangurove kökünün kenarlarına temas edebilirler buda yaralanma ile sonuçlana bilir.
   
 15. burberrysboy

  burberrysboy

  Mesajlar:
  292
  İsim:
  umut sayın
  Cevap: Discus Akvaryumum

  Mustafa Bey, ayrıca küçük bir tankım,ısıtıcım,filtrem vs var yeni gelen balıkları 1 hafta o tankta karantinada tutabilirim sorun değil, yaptığım herşey 2 fincan kahvemi onları doyasıya seyredebilmek için benim için discuslardan yumurta almak ancak bir fantezi olabilir sanıyorum:),marlboro,redmap,bluediamond,alenquer,san merah,blue knight gibi türlerden bulabilsem asla kaçırmazdım ama herşey eldeki imkanlarla sınırlı yazık ki bir discus yetiştiricisi yok nazillide hangi kandan geldiğini bildiğim damızlığa yakın boyda 4 dicus alıp beslemeyi çok isterdim görünen o ki bunlarla yetinmek zorundayım şimdilik, aksam hafifte olsa bir ısık açmamamın nedeni gece 24 ten sonra tankın ışıkları kapanınca bemix ampul veriyorum, verdiğim günler karanlık oluyor doğal olarak,onun dısında akvaryum kapağına küçük bi şerit uygulayabilirim sanıyorum,Saygılarımla.
   
 16. burberrysboy

  burberrysboy

  Mesajlar:
  292
  İsim:
  umut sayın
  Cevap: Discus Akvaryumum

  Bugün akvaryumda ki bitkilerimi,mangrow köklerimi,taban malzemesinin tümünü çıkarttım,arkaya bir fon uyguladım, dış filtremi temizledim,%50 su değişimi yaptım,yapmam gereken başka bişey var mı? şu anda balıklarım pipo filtre ve ısıtıcısı olan ayrı bir tanktalar, fazla strese sokmamak için bugün orda bırakacağım tanka ikide bir müdahale etmek istemiyorum yapmışken herşey bitsin daha sonra ana tanka balıkları alacağım,deneyimli arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim,şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.
   
 17. burberrysboy

  burberrysboy

  Mesajlar:
  292
  İsim:
  umut sayın
  Cevap: Discus Akvaryumum

  Discuslarımın son durumu;
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  3'ü pipo filtrenin arkasına saklandığı için fotoğraflarını çekemedim,sizce iyiye doğru bir gidişat var mı,ilk fotoğraflara nazaran kendilerini toparlayabilecekler mi acaba?
   
  TencoMelih bunu beğendi.
 18. MOVACIKLI

  MOVACIKLI

  Mesajlar:
  1.730
  İsim:
  Mustafa ovacıklı
  Cevap: Discus Akvaryumum

  Taban malzemesini hiç koymamanızdan yanayım. Temizlik aşamasında bu size kolaylık sağlar. Üstelik Discuslar dipten yem aldıkları için kumların arasında yemleri görmeleri zor oluyor oysa dip malzemesi olmadığında rahatlıkla yemleme yapa biliyorsunuz.
  Gidişata gelince ideal discus tamamen tabak şeklini alamalı dana yüreği ve sarımsak artı pul biber karışımına devam edin ara ara bu yemi verin balıkların nekadar çabuk büyüdüklerine inanamıyacaksınız. Discusların bir özelliği vardır, bu balıkları yeterli protein ile besleyemezseniz kendi kafa larının önünde bulunan kıkırdakımsı yapıdan yaralanıp hayatta kalırlar buda formlarının bozulmasına kafa yapılarının sivrilmesine neden olur. O yüzden düzgün form için düzenli su değişimi+ düzenli yemleme kaliteli yem.
   
 19. burberrysboy

  burberrysboy

  Mesajlar:
  292
  İsim:
  umut sayın
  Cevap: Discus Akvaryumum

  Teşekkür ederim Mustafa Bey cevabınız için, taban malzemesini tamamen kaldırdım zaten,bunun yanında danayüreği maması,diğer kaliteli yemlerle günde en az 4 defa yemleme yapıyorum,her yemleme yapışımdan ortalama 1.5 saat sonra dipten sifonlama yapıyorum ve taze su ilave ediyorum,haftada iki gün %25 oranında su değişimini aksatmıyorum,renklerinde ki stresten kaynaklı kararma bariz bişekilde düzeldi ama yanık mı kalacaklar,tabak gibimi olacaklar onu bilemiyorum:)
   
 20. MOVACIKLI

  MOVACIKLI

  Mesajlar:
  1.730
  İsim:
  Mustafa ovacıklı
  Cevap: Discus Akvaryumum

  Umut bey bir şey daha söyleyecektim unutmuşum : Discuslar başındada dediğim gibi çok zarif nazlı hayvancıklardır, Onları evde çocukların çok sık uğramadıkları bir yere koyun hatta eve misafir falan geldiğinde üstlerini örtün ki sitrese girmesinler çocuklar akvaryuma gidip camına bam güm vurmasınlar.
   

Sayfayı Paylaş