1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Discus fiyatları hakkında

Başlığı 'Discus Balıkları Forum' kategorisinde ORGO tarafından 26 Ekim 2010 başlatılmıştır.

 1. ORGO

  ORGO

  Mesajlar:
  392
  İsim:
  Orhan Özdemir
  Selam,
  Bugün bir akvaryumcuya girdim.Tür değişikliğine gideceğim.Balık bakıyordum.Bir baktım discus orta boydan biraz küçük 15 lira diyor.Bu fiyat normal mi,yoksa çokmu düşük fiyat.Discus varyetelerini tam bilmiyorum,fakat turuncumsu bir renkti,acaba çok tutulan bir varteyemi değilde,ucuza satıyorlar.Size danışayım istedim.
   
 2. james_34

  james_34 Üstad Üye...

  Mesajlar:
  1.129
  İsim:
  can candaş
  Forumlarda 5-6cm discusu 20 liraya bulmakta mümkün. Bence fiyattan öte discus için uygun şartlar hazırlanmalı yoksa sonuç hüsran olur.

  Suyun ph,gh vssi. Bunlar çok önemli. yoksa 2 gün iyi olupta 3.gün ölüm olabilir.

  Discus düşünüyorsan öncelikle tankını hazırla.
   
  reis bunu beğendi.
 3. ORGO

  ORGO

  Mesajlar:
  392
  İsim:
  Orhan Özdemir
  Evet abi geçmeyi düşünüyorum.Tabi ki sizlerin ve araştırmalarım sayesinde tankımızı hep beraber hazırlayacağız.Ben tankı hazırlayana kadar o discusların yerinde yeller eser o başka:serda:
   
 4. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.008
  İsim:
  Olcay Aksu
  Orhan,discusların birçok varyetesi var. Fiyatını sadecede turuncumsu tarifiyle belirlemek yanlış olur. Balığı herkim satıyorsa ilk önce balığın işmini öğren ve kuru yeme,çeşme suyuna alışıkmı vs gibi detayları öğren.:ay:Balığın formuna,yem attığında iştahına vs gibi detaylarını bakarak bir önizleme yap. Ve bu türü beslemeyi kafaya koyduysan Can hocamında dediği gibi önce tankını hazırla. :ay: Discuslarla alakalı birçok konu var formumuzda.Biraz araştır ve sonra kararını ver derim.:ay:
   
 5. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  Discuslarda ucuz fiyatlar genelde kırma yanık kalmış balıklarda çok görünür, saf dediğimiz türlerde ise mavi renklerdeki dicuslar ucuz olur, mavi renklerden yavru alımı oldukça rahat olduğundan dolayı.
   
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Balığın sabit fiyatı olmaz ve olmamalı. Girmediğim delik kalmadığı için Soğanlık'taki akvaryumcu arkadaş ile ona balık almaya gittik toptancıya. Discus balığını örnek alırsak orada en az 5 farklı fiyatta aynı boy, aynı tür discuslar var. Esnaf satabileceği yani kendi müşteri potansiyelini baz alarak seçim yapıyor ve balık alıyor.

  Balığın fiyat karmaşası burada da bitmiyor. Bak Temel diyor ben günde 4 kez yem veriyorum hatta bazen aklıma geldikçe yem veriyorum. Balıkların ortamı iyi vs vs. Bir diğer esnaf toptancıdan hangi fiyat aralığında balık alırsa alsın günde bir kez yem veriyorsa veriyor ve şartları da iyi olmayabiliyor. Bu iki esnafın hangi fiyattan aldığını boş ver nasıl baktığına bağlı olarak bile aynı fiyattan balık satmalarını beklemek haksızlık olur. Hobici balığı görecek ve yerine göre değerinin fazlasını verip alacak. Bu tüm ama tüm akvaryum canlıları için geçerlidir. Önce sağlık, bakım koşulları, geldiği noktaya nasıl geldiği sonra fiyat.
   
 7. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.957
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  Bende fiyatı uygun ama ne tür olduğu önemli, fiyatı ucuz tutması büyük ihtimal yanık, iç parazit, yem yememe filandır bence orhan discus alıcaksan hobicilerden al derim.. ;) Çünkü hiç diğilse sağlıklı ve anne baba belli oluyor hobiciden aldığında..

  Saygılar...
   
 8. TencoMelih

  TencoMelih

  Mesajlar:
  2.358
  Yer:
  Karabük
  İsim:
  Melih
  Bencede hobiciden alınması daha mantıklı
   

Sayfayı Paylaş