1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Discus hakkında./Adım adım ilerleyecek olan bir hobicinin yeni discus heyecanı.

Başlığı 'Discus Balıkları Forum' kategorisinde ORGO tarafından 24 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir
    Akvaryum Portalı ailesi hepinize kucak dolusu selamlar,
    Hani derler ya,hobide son nokta discus'tur diye.O misal benimkisi.Artık discus geçmenin vakti geldi sanırım(yani bence öyle).Evet discus beslemeye karar verdim.Derler ya başladın mı bırakamazsın diye,inşallah bende de öyle olur.Arkadaşlar şu zamana kadar,discus girişiminde bulundum fakat başarılı olamadım,discus konusunda o kadar makale okudum hiçbiri tatmin etmedi beni,son çareyi burda buldum.Sizlere bir kaç sorum olacak,siz değerli abilerim'den kardeşlerimden yorumlar bekliyorum.
    Evet ilk önce akvaryum ölçüleri;85*50h*40
    Ekipmanlar;Bir adet ısıtıcı ve bir adet iç filtre.
    Şimdi sorular;
    *İlk balığı aldık eve getirdik,normal olarak su üzerinde her zaman oldugu gibi 10-15 dk beklettikten sonra mı koymak lazım yoksa başka bir alıştırma tarzı var mı?
    *Kum kullanmayı düşünmüyorum,balıkları 4-5 cm olarak almayı düşünüyorum,kendim büyütmek için.
    *Arkadaşlar şimdi akvaryumcuya gittik ve discus seçmek istiyoruz,oradaki ph'ı nasıl anlıyorduk?Yani orasıyla evdekinin ph'ını nasıl düzenleyeceğiz?
    *Sağlıklı olup olmadıklarını nasıl anlarız discusta(her bakımdan)?
    *İç filtre olayı,arkadaşlar dış filtrem yok(1-2 ay sonra gelebilir de gelmeyebilirde),bu yüzden motoru ön cama döndürmeyi düşünüyorum balıkları rahatsız etmesind diye uygun mudur?
    *Bir de su olayı;hep damacana su kullan diyorlar.Fakat ben damacanaya alıştırmak istemiyorum,normal çesme suyunu balıkları almadan 1-2 hafta önce hazırlasam daha iyi değil mi?Alınma suda daha iyi olur sanki?
    *Aklıma geldikçe soracağım,son sorum;Yem olarak ne tavsiye edersiniz.?
    Not:Kurulum 1-2 ay sonra gerçekleşecektir.

TencoMelih bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Discus hakkında./Adım adım ilerleyecek olan bir hobicinin yeni discus heyecanı

Hayırlı olsun Orhan kararın. Akvaryum ölçülerin kısıtlı Discus sayısına müsade eder buna dikkat etmelisin. Tabanda kum olmayacak diyorsun ancak böyle bir akvaryum yapısında daha sık su değişimini göze alman gerekecek. Filtre olarak iç filtre kullanmayı düşünüyorsun anladığım kadarıyla. Bence bu pek doğru olmayacaktır. Discus akıntıyı pek sevmez, küçük seçsen işe yaramaz, büyük seçsen rahatsız eder. Şelale filtre akıllı seçim olacaktır.

Mütevazi şartlara eklemeye çalıştığını unutmadan çok iyi balık seçimi yapmalısın yani yem alan, gözleri çakmak çakmak bakan, etrafına ilgili,araştıran, hareketli ve parlak renkli olanları seçmelisin. Satın alacağın akvaryumdaki Ph değerini öğrenmenin tek yolu elinde test kiti ile dolaşmandır, zira esnaftan alırsan tahmini olarak söylense bile senin akvaryumun Ph değerini gözlem ile anlayamazsın. Kuracağın akvaryumun ph değerini bekleme süresinde düşürebilirsin bazı yöntemlerle ancak senin akvaryumun Ph değeri gelecekleri yerden daha düşük olmazsa adaptasyon daha sorunsuz gerçekleşir. Bu yüzden Ph için işlem yapmamalısın.

Yürü bakalım, hayırlı olsun.

TencoMelih bunu beğendi.
  3. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk
    Cevap: Discus hakkında./Adım adım ilerleyecek olan bir hobicinin yeni discus heyecanı

Orhan bey bende yaklaşık 1 senedir discus besliyorum.Temel hocam ph,motor,balık seçiminden bahsetmiş zaten.Ben su olayından bahsedeyim sana yani kendimin uyguladığı yöntemden.Balık eklerken balıkları 10 kg yoğurt kabına koyuyorum akvaryum suyundan yoğurt kabına 15-20 dk zaman dilimi içerisinde aşılama yapıyorum daha sonra balıkları akvaryuma ekliyorum.Şimdiye kadar sorun yaşamadım. Balıkları alıcağın yere öncelikle sor ne suyu kullanıyorlar diye genelde çeşme suyu kullanıyorlar zaten.Ben evde 3 damacanaya su doldurup 2 yada 3 gün bekletiyorum hem su dinlenmiş oluyor hemde klor uçmuş oluyor ve oda sıcaklığına geliyor.Eskiden direk çeşmeden su takviyesi yapardım fakat sonuçları pek iyi olmadı. 1 hafta suyu bekletmene gerek yok 2-3 gün yeterli oluyor.Sitelerde yazdığı kadar discus'dan korkma beslemeside seyretmeside zevkli bir balık.Ben yem olarak tetra discus,dana yüreği karışımı,bitkisel yem kullanıyorum.Renkleride boylarıda gayet güzel gelişti.Birkaç tavsiyem olucak ısıyı sabit tutman önemli(30 derece ideal ısısı) ve ilk balığı eklediğinde akvaryuma fazla müdahale etme önünde de ani hareketler yapma biraz o konularda nazlı oluyorlar.Kum koymayacaksan içine mango kökü koyabilirsin hem suyu yumuşatıyor hemde balıklar saklanarak kendilerini daha rahat hissediyorlar.Şimdiden hayırlı olsun.

TencoMelih ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl

Orhan Bey ilgi ile takip ediceğim konunuzu. Discus gerçekten benimde çok merak ettiğim ilginç bir tür. Fakat bir türlü akvaryumuma almaya fırsat bulamadığım balık türü :)

5. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir

Selam,
    Arkadaşlar,hepinize teşekkür ederim.Motor konusunda Temel abi,şelale filtre düşünmüyorum(şu anlık),çünkü dış filtre gelme ihtimali var..Şimdilik iç filtre ile idare edeceğiz.Aytekin abi;balıkları suyu alıştırma konusunu anlayamadım.Kovaya akvaryum suyundanmı koyacağım?Sonra balıkları kovayamı koyacağım.Konuyu açarsan sevinirim.

6. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl

Aytekin abinin demek istediği damlatma yöntemi ile eklemesi. Bir yoğurt kabına veya herhangi bir kaba aldığınız balıkları koyarak, akvaryumdan hava hortumu yardımı ile kovaya damla damla su aşılıyor.

balyoznuri bunu beğendi.
  7. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir

Şimdi bana kızacaksınız ama;şimdi akvaryumcudan aldın balığı zaten poşette az su var,yogurt kabına/kaba koysak balıklar ölür?İlk önce akvaryumdan suyumu kovaya direk boşaltıyoruz.Vallahi anlamadım.

8. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl

Hayır hayır Orhan bey :) Şimdi balığı aldık diyelim uygun bir kaba aldığınız şekilde kendi suyu ile koyuyoruz. Sonra akvaryumdan çıkan hava hortumundan damla damla koyduğumuz kaba damlatıyoruz. Su doldukça yarıya indirip tekrar akvaryumdan su dolduruyorsunuz damla yöntemi ile. Bu işlemi 2-3 kez yaparsanız yeterli olur sanırım.

9. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir

He anladım.Bende şöyle yaparım o zaman,akvaryumcuya giderken elimde bir yoğurt kabı ile giderim,hem suyu fazla koydurtmuş olurum hemde balıklar gelirken zedelenmemiş olur.Daha sonra eve geldiğimde o kovaya akvaryumdan damla damla değilde,az az koyarım.Birkaç kez tekrarladıktan sonrada balıkları akvaryuma koyarım.Doğru anlamışım sanırım.balıkcım:.Bir de akvaryum ısısını kaç dereceye ayarlamam lazım?Yani yaz da geldi malum,çok yapıpta balıkları pişirmeyelim sonra.:F

Akvaryumumdan bir kare.Şu anda bu balıklar yok,resim çekemediğim için bu fotoğrafları koydum.Japonlar var şu anda,1-2 güne yolculuyorum japonlarıda.Nasıl bakmışım balıklara ama dimi,tosun gibiler:D
    [​IMG] Yukleresim.com
    Arkadaşlar gördüğünüz gibi şimdilik akvaryumda gördüğünüz iç filtre ile idare edeceğim.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Balıklar sahiden Tosun gibi. Ancak dekor çok zayıf olunca balıklar göze direk geliyor. Hayırlısı olsun bakalım. İç filtre ile zorlanmazsın inşallah.

TencoMelih bunu beğendi.
  11. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk

Orhan akvaryumun ısısını en fazla 30 derece yaparsan discuslar rahat ederler.Bence mango kökünüde düşün derim dekor için.

TencoMelih bunu beğendi.
  12. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir

1-Abi ilk önce şunu sorayım,balıkları akvaryuma alıştırmayı iyi anlamışım dimi.Yukarıda yazdığım gibi yani.
    2-Aytekin abi 30 derece biraz fazla olmaz mı ya pişerler valla,ev zaten sıcak.26-25 olarak düşünüyordum ama?

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Alıştırma anladığın gibi. Isı konusunda Aytekin'e katılıyorum. Aynen adaptasyon döneminde 29-30 aralığı olmalı.

TencoMelih bunu beğendi.
  14. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir

Ben ısıyı 27-28 de tutayımda ne olur ne olmaz;).Pişirmeyelim sonra balıkları.Abi valla yazda geldi hani havalarda sıcak.Şimdi 30 yaptık diyelim.Ya yazın ne yapacağım ısıyı?

15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Orhan ısıtıcıyı 30 dereceye ayarladığında ısıtıcı 30 dereceye geldiğinde ısıtıcı kapanır. Isı yazın 30 derece olursa ısıtıcı çalışmaz.

TencoMelih bunu beğendi.
  16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Otomatik 29-30 olacak doğal olarak ama severler. Fakat eğer daha da ısınırsa mesela 30 derece üzerine çıkmaya başlarsa fan kullanırsın. Oksijen de önemli yüksek ısıda. Sebebi su ısındıkça oksijen miktarı azalır. Sadece iç filtrene oksijeni bırakma derim ama çok aşırı da oksijen verme.

TencoMelih bunu beğendi.
  17. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk

1.Orhan akvaryuma alıştırma konusunu anlamışsın yalnız akvaryumdan aldığın suyu direk kaba ekleme yavaş yavaş boşaltırsan sorun kalmaz.
    2.Merak etme balıklar pişmez.Benim akvaryumum 30 derecede şuan.Yazın ben ısıtıcının fişini çekiyorum zaten 30-32 arası oluyo en fazla ısı.Discusların doğal hayatta yaşadığı suda 30 derece.Araştırırsan görürsün.

TencoMelih bunu beğendi.
  18. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir

Hmm anladım.Isıyı 29-30 da sabitlemem gerekiyor.Bir de şu aklıma takıldı,malum akvaryum dekorsuz/kumsuz olacak.Acaba diyorum akvaryuma bir kaç dal mango kökü mü koysam?Dekor açısından değil de,hani discuslar yumuşak suları severler ya hem o açıcan,hem de balıklar ilk geldiklerinde saklanacak yerlerinin olmasından dolayı koymak istiyorum.

19. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut

Hayırlı uğurlu olsun.Ben ısrarla ve altını çizerek belirteyim ısıyı 30 derecenin altına düşürmediğiniz sürece discus asla ölmez...Tecrübeyle sabittir.

20. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir

Bugün akvaryumcunun yanına gittim,önceden discus alacağımı söylemiştim fakat kendisi değil oğlu vardı,ona söylemiştim bana 15-16 liralik discus lazım orta boy diye.Oda gelir demişti.Yeniden gittim ve dükkanın sahibi vardı,o fiyata discusun gelmeyeceğini söyledi,ama bir bakacakmış.Gelmezse discusa baslamadan bitireceğiz.:(

Sayfayı Paylaş