1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Discus hakkında biraz destek..

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde triggers tarafından 12 Kasım 2014 başlatılmıştır.

1. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL
    Merhaba sevgili discus severler. Yıllarca her tür balığı besledikten sonra deniz de dahil, en son tropheus'dan sonra discus beslemek istiyorum. Amacım üretim değil. 100x50x55h ölçülerinde yeni bir tank yaptırıyorum sistem sumplı olacak. 6 adet damızlık discuslarımı ayırttım ve yeni tankın gelmesini bekliyorum. Salonda dekoratif ve dizayn olarakgöze hitap eden bir tank olsun istiyorum. Düzenli haftalık su değişimini aksatmam. 3d fon olacak arka camda. Yatı veya mangrov kullanmak istiyorum ve bitki konusu netleşmedi. Olursa da arkaya bir kaç kök amazon ve kütüklerin üzerine anubias olabilir. Konuyu biraz uzattım ama tank hakkında da biraz bilginiz olsun istedim.Biliyorum çok yazıldı çizildi ama direk muhatap olmak açısından bu konuyu açmak istedim zira benim konu ile ilgili soru ve cevapların daha tatmin edici çözüme yönelik alacağını düşünüyorum. Sorum şu sevgili dostlar;

Tankda kum olsun istiyorum ve bu konu ile ilgili bir çok yazıyı okudum. Kuvars, aquaclay ve dere kumu en çok konuşulan kumlar. Bu kumlardan hangisini kullanmalıyım ve artı-eksileri konusunda da bilgi verirseniz sevinirim. Tortu birikmesi, dip çekimi, discusun kum yemesi vs.

Şimdiden ilgilenen arkadaşlara teşekkürler. Selamlar..

2. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Ben jbl monado ve hagen kullandım bir sıkıntı olmadı abi. Kum yeme olayına gelirsek ağzına dahi aldıklarını görmedim.

triggers bunu beğendi.
  3. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL
    Biraz ayrıntı verebilirmisin? Ben özellikle ağır bitki düşünmüyorum hatta hiç olmasa da olur. Öncelik discuslarda yani anlayacağın. Onların seveceği ve kolay dip çekimi yaparak temizleyebileceğim bir kum olması..

4. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Ben bitkili discus yapmıştım bir ara bir sıkıntı yaşamamıştım kumla ilgili. Bana göre cok ince taneli olmazsa sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

triggers ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  5. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL
    Anladım, peki iri taneli olursa pislikler araya girmez mi?

6. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Bence o kadar hassas olmaya gerek yok. Alacağınız discuslar 10-12 cm den ufak değillerse sıkıntı olmaz. Ben haftada bir %10 su degistiriyordum. Ama ufaksa diskler biraz sıkıntı :)

7. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Atilla bey discualarinizi damizlik alacağınız için kum olmasinda sıkıntı yok. Uc kum arasinda kaldiysaniz kuvartz derim. Ama kesinlikle siyah kullanmayin. Aquaclay dip cekiminde zorlar sizi dere kumu koyu renk oldugu icin tavsiye etmem. Beyaz veya krem kuvartz olabilir. Arkaya fon dusunuyorsaniz siyah olmasin.

ka2n ve triggers bunu beğendi.
  8. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL
    Kuvarts daha ağır basıyor galiba! Krem olabilir. 3D arka fon yapmayı düşünüyorum.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  9. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL
    Daha doğal olacağına inandığım vitasand kuvarz bitki (dere kumu) kumu kullanmayı düşünüyorum. Ph'ı yükseltmez diyor. İyi bir firma ve ben güveniyorum. Kumun görüntüsüde çok güzel ve doğal, bakteri popülasyonu için de gayet iyi olacağını düşünüyorum.

MESUT_KERİM bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş