1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Discus Hakkında

Başlığı 'Discus Balıkları Forum' kategorisinde kbsk35 tarafından 13 Aralık 2010 başlatılmıştır.

1. kbsk35

kbsk35

İsim:
    kadir
    Selam arkadaşlar.

Discuslar hakkında yardımcı olmanızı istiyorum 250lt bir akvaryumum bulunmaktadır içinde 4 adet discus neon(6adet) ve kırmızı burun (6adet) balıklarım bulunmaktadır.Dİscuslar sürekli saklanıyor bununda alışma döneminden dolayınında olduğunu öğrendim. Fakat kafamı kurcalıyan konu ise akvaryum tabanını ben ufak koyu tonlu taşlardan oluşturmuştum bu bana sorun yaşatır mı yoksa değiştirmem gerekir mi...değiştirmem gerekirse nasıl birşeyler yapmam gerekir bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hoşgeldiniz öncelikle. Tabanda koyu renkli ufak taşlardan bir fotoğraf eklerseniz iyi olur. Tam olarak nedir anlayamadık. Ancak genel olarak Discus türünde kahverenki tonlarda kum kullanılır yani özellikle tercih edilir. Eğer sizin söz ettiğiniz kumun ama sizin tabirinizle ' taşların yapısı kullanıma uygunsa renkte sorun çıkmaz.

Adaptasyon döneminde Discus türü saklanma eğilimine girer bu dönemde bitki yoksa ısıyı 29 cıvarında tutarsanız ve ışığı kademeli yükseltir veya kenar kısımları karartırsanız daha sorunsuz adapte olurlar.

3. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Discuslar için ışık önemlidir. Doğalarında sürekli olarak loş ışıklı alanlarda yaşarlar. Kahverengi taban malzeme rengi seçilmesinin de temel nedenlerinden birisi de, kahverengi ışığı absorbe ederek yansıtmaz ve loş bir alan oluşturulur. Demem o ki aydınlatma da önemlidir. Kullandığınız aydınlatmayı yazar mısınız?

4. kbsk35

kbsk35

İsim:
    kadir
    Işık türünün ne olduğu hakkında bilgim yok. Petgarden marka bir akvaryum aldım ve üzerindeki florasanlar orjinalidir(beyaz ve loş bir pembe)den oluşmaktadır.En kısa zamanda foto sunu çekip yükleyim ve sizlerde bana daha yardımcı olursunuz.

Şimdiden teşekkur ederim...saygılar

5. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Cevap: Discus Hakkında

Merhaba Kadir bey,

Discuslar belli bir süre saklanırlar, Discusların yanına tetra türü olarak kötü bir seçim yapmışsınız, Discuslarını Neon'larınızı ve Kırmızı Burun Tetralarınızı yiyecektir.. Işık sistemi olarak ise düşük watt'lı bir floresan kullanın ve 2-3 parça mangrow kökü veya red moor koyun, taban içinde koyu ton taşlar koymuşsunuz bu balıklarınızı stres'e sokar normal bir kum koyarsanız iyi olur silis kum gibi.. Umarım yardımcı olabilmişimdir..

Saygılar...

TencoMelih bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş