1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Discus Korkuları...

Başlığı 'Discus Balıkları Forum' kategorisinde isa afşin tarafından 28 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. isa afşin

isa afşin

İsim:
    isa afşin
    Arkadaşlar merhaba,

Eminim sizler de benim gibi yıllarca discus besleyememe korkusuyla yaşadınız,ya da hala yaşıyorsunuz.Yıllardır okuduğum onca makaleden ve akvaryumculardan edindiğim gereksiz ve kusura bakmayın aptalca fikirler yüzünden discus beslemek şöyle dursun,bakamıyordum bile.En nihayet cesaret edip üç adet red spoter yavru aldım,bu 4.haftam ve hepsi de maşallah canavar gibi.Ne mi yaptım,hiç bir şey.Sadece sıcaklığı 28 derecede tuttum o kadar.Haftada bir %15 civarı dip çekiyorum,yok her gün dip çekilecekmiş,yok ilaçları atılacakmış,yok 28 derecenin altına düşerse ölürlermiş,suyu şöyle olacakmış, vs.vs....Akvaryumumda bir kaç anubias ve Amazon var,anabiaslar mango köküne tutturulmuş,kum vs.hepsi bu.

Yani herkese kulak asıpta bu zevkten mahrum kalmayın...

Saygılarımla...

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cevap: discus korkuları...

İsa abi öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Discuslar aslında anlatıldığı gibi hassas değil aksine dayanıklı balıklardır. Sık su değişimi vs gibi şeyler genelde üretim için söylenir. Discuslar sağlam balıktır ama yavrularını yaşatabilmek zordur. Bu söylemler dediğim gibi yavrular için gereklidir. Bu arada akvaryum tanıtımınızıda ayrıca bekliyoruz.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Discus Korkuları...

İsa Bey hoşgeldiniz. Discus türü doğada ağzından kan damlayan bir balıktır aslında. Yıllar önce ilk tecrübe ettiğimde sakin sakin denen balığın yerinde durmadığını gördüm. Hergün su değişimi yapmak kötü değil bu tür de ama bunlar tabanda kum olmayan cama cam akvaryum için geçerlidir. Eğer bir sistemde kum, dekor gibi malzemeler biyolojik açıdan yer sağlaması adına yoksa o zaman su dengesi için daha sık su değişimi yapılabilir. Fakat güzel ve hafif bitkili bir Discus akvaryumunda günlük su değişimi yapmaya gerek olmadığı gibi beslenme sırasında nazlı balıklarınız yoksa yani yemler sağa sola dağılıp kalmıyorsa su değişim aralığı daha da uzayabilir. Discus balığı ısı yükseldikçe kolay ortama adapte olurlar. Az oksijen vb gibi tavsiyelerde vardır düşük ph adına ancak bu bence doğru değildir. Normal bir oksijen yapısı ve zamanla artan ışık gücü ile başarılı bir Discus akvaryumu yürütülebilir. Esnaf bazında satın alırken veya hobiciden alırken bu türde önemli olan diğer husus alınacakları yerdeki Ph değerini bilip biraz daha yüksek ph değerine adapte etmektir. Siz yeni akvaryum kurmuş ve eklemişseniz Ph değeriniz atık vb olmadığından daha yüksekti. Bu da ısı taktiğiyle birlikte iyi bir adaptasyon getirmiş size.

Sağlıkla besleyin inşallah.

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  4. isa afşin

isa afşin

İsim:
    isa afşin

Arkadaşlar hoşbulduk. Hepinize teşekkür ederim.

5. isa afşin

isa afşin

İsim:
    isa afşin
    Cevap: discus korkuları...

Olcay bey hoş bulduk..Akvaryumum 40-50 ve 80 cm boyunda;yani 160 lt su alıyor.İçinde daha önce de belirttiğim gibi anabias ve amazon bitkileri var.Ayrıca 4 adet te cüce vatoz. yaklaşık beş haftalık gözlemlerime göre,discuslar söylenenlerin aksine son derece cana yakın balıklar,yemi elimden yiyorlar.Geçen dip çekerken,bitkileri düzenliyorum,parmaklarımı tırtıklıyorlar.sanki aileden gibiler.

Olumsuz birkaç şey söyleyecek olursak,öyle uysal bir tür falan da değiller.Erkek olduğunu tahmin ettiğim,tam dominant bir balık görüntüsünde.Eğer o izin vermezse,yerlerinden bile kımıldamıyorlar.ha bir de kuru yemi baskın olan yiyor,diğerkeri sadece dana yüreği yiyorlar.(Tam 2 hafta hiçbir şey yedirememiştim) Bir de akvaryuma balıkları atmadan bir gün önce akvaryumcudan bir poşet aşı suyu katmıştım.ilave olarak ilk başta ve her dip çekişimde 3-4 adet meşe yaprağını suya atıyorum.Belki de işin sırrı bunlardı galiba...

Görüşmek üzere saygılarımla...

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

İsa abi sanırım meşe yaprağını bağışıklık sistemini güçlendirmek ve ph ı düşürüp yumuşak bir su elde etmek için kullanıyorsun? Meşe yaprağının suya verdiği tanen sayesinde birçok faydasının olduğunu biliyoruz.Ama yaprağın kendiliğinden kuruyup dalından düşmüş olması gerekli diye hatırlıyorum.Taze yaprağı kurutup yada taze olarak suya atılmasının bir faydasının olmadığını biliyorum.Meşe yaprağını taze olarak atmıyorsun suya değilmi ?

7. isa afşin

isa afşin

İsim:
    isa afşin

Olcay bey meşe yaprağını dediğiniz amaçlar için kullanıyorum.Aslında discus hakkında okuduğum yazılardaki en mantıklı iddia da buydu;şöyle ki,discusların amazon nehrinde yaşadıklarını düşünürsek,nehir havzası tamamen tropik ormanlarla çevrili olduğuna göre, suyun dengesini, suya düşen yaprakların düzenlediğini söylemek, çok da yabana atılır bir teori olmasa gerek.
    İkinci sorunuza gelirsek,
    evet yaprakları kendiliğinden kuruyup düşmüş yapraklar olarak kullanıyorum.Ama yaprakları sonbaharda toplamadım,discusa karar vermeden 2 hafta önce,şubat ortalarında topladım;bu yüzden,üzerinden onca kar ve yağmur geçtiği için,tam verimli olduklarını düşünmüyorum.Ama İnşaallah bu sonbahar tam ideal olanlarını toplar,isterseniz size de gönderebilirim...
    Görüşmek üzere.

reis bunu beğendi.
  8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Teklifin için teşekkürler abi.

Yaprakları sonbaharda dalından düştüğünde toplamak lazım. Dediğin gibi üzerinden geçen sular olumsuz yönde etkiler ama genede azda olsa bir faydası olur diye düşünüyorum.

9. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Şu hassı balıkları bir türlü sevemedim :D Gözlemlediğim kadarıyla seven çok seviyor, sevmeyen nefret ediyor :) :)

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hasan discuslar gördüğüm en asil balıklardan biridir.Geçmişte çok severek besledim bu balıkları. Emin ol bir kere besle birdaha vazgeçemezsin.temel2:

11. sarıprenses

sarıprenses

İsim:
    mehmet bilbay

1e 3 dişi Discuslar için en az LT. hacimi ne kadar olmalıdır ustadlar.

12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Halil bir çift yetişkin eş discuslar için genelde 50x50x50 akvaryumlar kullanılır. ( Üretim amaçlı ) Eğer üretim düşünülmüyorsa ,ki,1e3d dediğine göre üretim düşünülmüyor,4 adet yetişkin discus için yaklaşık 300 litre ve üzeri akvaryumlar uygundur.Bu hacmin altındada discus beslenebilir. Tabi güçlü bir filtrasyon ve düzenli bakımlar yapılmak kaydıyla.

sarıprenses bunu beğendi.
  13. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

İsa Bey. Öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Güzel bir konuya değinmişsiniz. Uygun ortam ve yeterli beslenme şartları sağlanırsa beslemekten korkacağımız türlerin olmaması gerekir.

Saygılarımla...

14. TencoMelih

TencoMelih

Yer:
    Karabük
    İsim:
    Melih
    Süper bilgiler güzel paylaşım elinize sağlık

Sayfayı Paylaş