1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Discus Suyu

Başlığı 'Discus Balıkları Forum' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 2 Ekim 2008 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selamlar

Uzun bir süre bu türü beslemiş biri olarak, bir iki püf noktasını paylaşmak istiyorum izninizle.
    Her nedense gerek akvaryumcumuz gerekse besleyen arkadaşlarca zor olarak lanse edilir,sakin balık oldukları zor yem kabul ettiğinden söz edilir.Kısmen de doğru ancak, doğada yanaklarından kan damlayacak kadar etçil olan bu hayvan akvaryumda niçin sakin?Bir çok hobici akvaryumcusundan almak istediği balığa doğadan toplanmış muamelesi yapmaktadır. Oysa hemem hemen hepsi yerli yada ithal akvaryumlarda havuzlarda üretilmiştir.O halde hazırlayacağımız su nasıl olmalı? İşte asıl nokta bu discusların asidik yapıda su sevdikleri bilinir.Ama bu böyle bir suda doğmamış büyümemiş bir balık için aynımıdır, bizim dikkate almamız gereken konu bu .Benim fikrim, akvaryumcumuzdan discus almadan önce alınacağı suyun ph değeri ,bizim evimizde ekleyeceğimiz suyun ph değerinden kesinlikle düşük olmalıdır yani nakledilirken daha yüksek ph değerine adapte edilmelidirler suyumuzu hazırlarken torf ve benzeri malzeme yerine doğal asidik su hazırlamayı tercih etmeliyiz.(marul,kıvırcık,) sebze yapraklarını 3.4 gün bekleterek(çürüterek) elde edebiliriz.Döngünün oluşması için geçecek sürede sabırlı olunmalıdır.Benim doğru bulmadığım diyer konu ise oksijen az olmalıdır fikridir,normal olmalıdır.Aydınlatma istenmeyen yosun yapmayacak güçte ayarlanmalıdır.ph discus lar için ortalama 7 değerinde tutulmalıdır,bu zaten ülkemizin gerek içme gerek çeşme suyunun ortalamasıdır.Su ısısı adaptasyon döneminde ve yavrulama döneminde 29.30 cıvarı olmalıdır.
    Akvaryumcumuzdan satın alırken kesinlikle yem vererek kesin emin oluncaya kadar gözlem yapılmalıdır.(yiyor gibi yem ağıza alınıp tükürüle bilir)

Sorunsuz discuslar.
    YIKIKTEMO,Saygılar...

TencoMelih ve Bozzzok bunu beğendi.
  2. smallville

smallville

Ynt: Discus Suyu

Meraba hocam.Bu marul yaprağıyla ilgili bir şey sorcaktım. Nasıl olcak diye.Suyun içinde mi çürütteceğiz, yoksa dışarıda çürütüp akvaryumun içine mi bırakıcaz?

TencoMelih bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akvaryum yüzeyine yıkanmış ve yeşil olarak bırakın, zaten bir kaç gün içerisinde çürüyecektir. Bunu akvaryumun kurulumunu hemen ardından yapıp biyolojik döngüyü beklemek gerekir. Yaprak sayısı olarak, 200 litre akvaryuma 4- 5 yaprak olarak belirleyebiliriz.

TencoMelih bunu beğendi.
  4. smallville

smallville

Sağolsın hocam akvaryumumu yeni kurdum discuslarımın için en güzel ortamı yapmaya çalışıyorum Allahın izniyle inşaallah.... :hepiniziseviyorum:

TencoMelih bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun, umarım dilediğin gibi bir Discus akvaryumun olur. Aşağıdaki paylaşımıda okumanızı öneririm. Farklı bir bakış açısı içerdiğini düşünüyorum.

Düzenleme: 15 Mayıs 2016
    TencoMelih bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş