1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Discus ve Melek Balığı Hayzek Osmoz Cihazı

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde bayfree tarafından 4 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. bayfree

bayfree

Yer:
    DENİZLİ
    İsim:
    free rose
    Discus ve melek balıkları için Hayzek Osmoz cihazı danışacağım, genel ağırlıklı olarak hep melek bakımı yaptım ama artık tamamen discus dönmek istiyorum ve bir su arıtma sistemi almak istiyorum.
    sitelerden hep bu tip cihazlardan görüyorum.

Hayden 150 modeli osmoz cihazı. Sizce hangisini tercih etmeliyim veya nasıl bir ürün tavsiye edersiniz.
    suyun ph sı beni endiselendiriyor. ve birde minerel densesi mevzusu var.
    discus için sıfırdan bir akvaryum hazırlamak istiyorum.bunları aşıncada discus bakacagım artık.

Birçok ürün aynı fiyata gibi ama özellikleri farklı örnekte verdiğimde biri 5 aşamalı diğeri 8 aşamalı 8 aşamalı olandan 8 aşamalı Hayzek 150 pompasız modeli de var.

6 aşamalı filitre sistemi
    Bioseramik Filitre
    80 gpd membran filitre
    Gümüş iyon katkılı tatlandırıcı filitre
    10" 5 Micron Sediment Filitre
    10" GAC Karbon Filitre
    10" 1 Micron Sediment Filitre
    TW-1812-80 GPD Membran Filitre
    İnline Post Karbon
    İnline Bioseramik Filitre

özelliklere sahip

5 aşamalı olan Hayzek Osmoz ise;

1 Ad. 5 Micron Sedimen Filtre
    - 1 Ad. Karbon Filtre
    -1 Ad. 1 Micron Sediment Filtre
    - 1 Ad. Hiper Membran Filtre
    - 1 Ad. Gümüşlü Karbon Filtre

özelliklerine sahip şimdi benim düşüncem surada tıkanıyor. bazılarında mineral filtre var bazılarında alkali filtre var uv filtre var yani ilk 5 filtre hepsinde hemen hemen aynı (kalitesi tartışılır tabi) peki bunlara ek olarak mineral filtre karbon filtre uv filtre biyoseramik filtrelerin yararı zararı ne olacaktır?

Arıtma cihazları saf suya yakın yapıyor mineraller kalmıyor ph düşüyor ama mineral filtre ile de tekrar ph 8,5 oluyor. biyoseramik filtre de aynı gibi.

Bir makalede okudum.karbon aktif kömür ph yı arttırıyor diyordu yine o zaman arıtmanın önemi nerede oluyor.biraz karışık anlattım farkındayım insallah anlatabildim.

Yine alkali filtre de 8,5 oluyormuş.

Tercih konusu düşündürüyor. İlgili Ters Ozmos Nedir - Hayzek Su Arıtma linkinden modellere bakarak fikrinizi rica ediyorum.

Son cümle olarak ben hangi osmozu seçmeliyim 5 filtreli,6filtreli,7filtreli,8filtreli hangisi?
    yada cihazda hangi filtreler olmalı?

2. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Hoşgeldiniz özgür beymi desem bilmem:) .Ben şu anda 5 kademeli bir sistem kullanıyorum.Ev için tasarlanmış bir sistem olduğu için tatlandırıcı filtreden önce bir T ile hat alıp reçine filtreden geçirip akvaryumda kullanıyorum.Aynı zamanda içme suyunuda buradan sağlıyorum.Reçine tds değerini nerdeyse sıfırlıyor.Reçine kullanılacağı için UV bence çok gerekli değil.Filtre sayısından ziyade kalitesi önemli. RO cihazlarının kalbi mebranıdır forumdaki daha önceki paylaşımlarda filmtech markası ısrarla tavsiye edildi.Piyasada sahtelerinin dolaştığını duydum güvenilir bir alman iyi olur.diğer filtreler bir birinden çok farkılı değil sanırım standart dizilim 5 mikron,1 mikron .karbon taiwan malalrı işinizi görecektir ama dediğim gibi mebrana dikkat.

veligören bunu beğendi.
  3. bayfree

bayfree

Yer:
    DENİZLİ
    İsim:
    free rose
    teşekkür ederim hocam. bende bunu bilmek istedim. hangi filtreden sonraki çıkış akvaryum için uygundur.
    ben söyle düşündüm filtrelerde dogru kalite sorunu var filtreler altı ayda bir değişiyor. ama cihaz bir kez alınıyor 6 ay olacaktı 3 ay kullanırım ilkini daha sonra da kaliteli filtreler alırım. 1 sene kullanırım gibi...o bakımdan 8 kademeli ürün mü 5 kademeli ürün mü karar veremedim. balık için hangi kademeye kadar sağlıklı bilemedim...

4. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Okurt bunu beğendi.
  5. bayfree

bayfree

Yer:
    DENİZLİ
    İsim:
    free rose
    cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.bir ürün beğendim inşallah iyi olur.yorumlarınız işe yaradı.

Sayfayı Paylaş