1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Discus ve Melek Birlikte Olur mu?

Başlığı 'Discus Balıkları Forum' kategorisinde By_KadircaN tarafından 20 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

1. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt
    Merhaba arkadaşlar herkezin farklı görüşleri olduğu bir konuda sizinde görüşünüzü almak istedim...Benim bir tankım var içinde 4 tane discus var 2 tanesi 10-11 cm 2 taneside 6-7 cmlik balıklar.Ben bu balıkların yanına melek koymayı düşünüyorum melek discus karışık bir tank olsun istiyorum ama kimisi discus-melek olmaz diyor parazit sorunundan ölür diyor,kimisi melek discusa büyüyünce vurur öldürür diyor,kimisi sorun olmaz besleyebilirsin ben 8 yıldır birlikte besliyorum diyor vb. herkezin farklı düşünceleri var bende bu konuda çok kararsız kaldım discus ile meleği bir çok tankta birlikte gördüm ama kimiside olmaz diyor bu yüzden çok kafam karıştı sizin görüşlerinizi almak istedim arkadaşlar sizce discusla melek bir arada uyum içinde yaşayabilirmi ?

2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Akvaryum boyutun önemli bu konuda discus başına 50 lt melek başına 30 litre su düşmesi gibi bir kural vardı yani melekler kendilerine bölge seçecek ve oraya discusı sokmamaya çalışacaklar discuslarda durum nasıl bilemiyorum 4 tane discus varsa 200 litre su ihtiyacın var içinde birde melek koyduğunu düşünsek neler olur neler o yüzden bence imkansız bir durum. Ama akvaryum hacmin büyükse düşünebilirsin ama o kadar büyük bir hacimde olacağını sanmam.

3. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt
    Tankımın Boyutu 140 Lt. söylediğiniz rakamlar internet rakamları onların abartı olduğunu sizde biliyorsunuz ona bakılırsa astronot içide tek bir astronot için en az 300 Lt. söylüyorlar ama kişiler 300 Lt.de 6-7 tane astronotu gayet sağlıklı bir şekilde besliyor...Benim melek ve discusu bir araya koymamda kararsız kalmamın sebebi vurur diye korkmuyorum benim korkma sebebim meleklerden gelen parazitlerin discusları öldürme olasılığıydı bu konuda kararsız kaldım daha önce melek ve discusu bir arada beslemeye kalkan arkadaşlar vardır diye buraya sormak istedim...

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yıllardan beri Discus ile Melek balıkları için bakteri uyuşmazlığından söz edilir. Tam bilimsel olarak bu türler için olan kısmını bilemiyorum ama mesela bildiğim birşey var ki tuzlu su tang balıklarında bu durum bilimsel olarak geçerlidir. Yani midesindeki faydalı bakterilerin ölmesi sonucu hazım sorunlarını ciddi olarak yaşar ve balık kaybedilir. Bu yüzden sağlıklı tang balıklarının bulunduğu ortama eklenir ve dışkılardan bu baktrileri kazanması hedeflenir.

Sanırım bakteri uyuşmazlığının temelinde bu var bu türler içinde. Zaten görsel olarak birlikte olmalarının katkısının olmayacağını düşünüyorum.

Not: Avatarın düzenlenmiştir Kadircan. Sebeb avatarında yazılı.

murer bunu beğendi.
  5. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Benim bildiğim Discuslarla melekler aynı tank'ta olmaz, Meleklerde bir bakteri türü var, ve bu bakteri discuslara geçerve discuslar kısa zamanda ölüme sebeb olur. Kadircan zaten 140 lt'lik bir tankın var bari bırak discuslar rahat etsin, 140 lt'de Frontosa astronotlar, fhler, jack dempse'yler besledin vede balık sayın baya bir abartılı idi. Bence tek tür besle. ;)

6. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt
    Avatar konusunda özür dilerim Temel abi bilmiyordum yeni bir avatar koyarım şimdi...
    Temel abi verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.Yavuz benim buraya bu soruyu sormamdaki amaç esas almaktan değil kafama takıldığı için ve biraz daha bu konuda bilgilenebilmek içindi Temel abinin verdiği bilgiler bana fazlasıyla yetti ... :) Bu arada haklısın Yavuz eski tankım baya bir kalabalıktı şimdi sadece 4 tane discus var birde yanlarına cüce vatoz almayı düşünüyorum bakalım hayırlısı... :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Kadircan,
    Diskusların yanına cüce vatoz alma,hatta normal vatoz da alma çünkü mukozasına yapıştıkları ile ilgili çok şikayet okudum.
    Dip balığı istiyorsan cory türü al,yosun için alacaksan otocinclius affinis al.

8. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Vatoz konusunda Serdar Hocama katılıyorum. Discus balıkları bana göre yanlız beslenecek türden balıklar. Tabana alabileceğin en fazla çöpçü olur. Eğer sadece discus yeterli değil dersen benim sana tavsiyem 20 lik bir neon-tetra yada rasbora sürüsü ilave etmen. Discusların dışında sürü halinde yüzüşleri görsel açıdan güzel bir görüntü oluşturur. Lale akvaryumda benzeri bir discus tankı görmüştüm içerisindeki neonlar tanka güzel bir görsellik ve hareket katmıştı.

9. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Vatoz konusundada Serdar hocam'a ve Mecit hocam'a katılıyorum.

Ama Serdar hoca'm corydoras tavsiye etmesine katılmıyorum. :) Discusların yanına kattiyen hızlı hareket eden balık, çöpçü koyma. Eğer çöpçü koyacağım diyorsan, Çin ejderi öneririm ama sakın hızlı balık, çöpçü gibi hızlı hareket eden balık koyma. Neden dersen discuslar yanında veya tabanda hızlı hareket eden çöpçü balık filan olduğun discus çok tedirgin olur ve çok çabuk strese girer.

10. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Hızlı balık konusunda aynı fikirde değilim. neon tetralarda hızlı balıktır ama discus yanında herhangi bir sıkıntı olmaz. Burada asıl önemli olan balığın hızlı olması değil hızlı balığın fiziksel boyutları. Balık hem hızlı hemde cüssesi büyük ise discusa sıkıntı yapar ama küçük ise fazla sıkıntı olacağını sanmam.

11. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt
    Ben vatozu akvaryum yosun yaptığı için istiyordum daha önce vatozların discusların mukozasına yaptığını bildiğim için almamıştım ama yavru cüce vatoz alabilirsin diye öneri almıştım o yüzden düşünüyordum.Yosun için Serdar abi otocinclius affinis önermişsin ama bizim buralarda hiç görmedim ben bunlardan başka daha kolay bulabileceğim bir tür varmı yosun için ?

12. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Kadircan,İstanbula günü birlik geldiğinde maltepe deki akvaryumculardan birinden alabilirsin veya internet üzerinden de alma imkanın var aynı firmadan.
    Başka yosun yiyici belki olabilir de farklı ortam balığı olmasın diye affinis önerdim.

13. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Camda oluşan yosunlaşmaları discus akvaryumlarında pek göremeyiz diye biliyorum. Sanırım siz discusların ihtiyacı olan düzenli su değişimlerini yapmıyorsunuz :)

14. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt
    Haftada %20 Yapıyorum akvaryum biraz güneş görüyor yosun ondan oluyor galiba...

15. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Kadircan Bu %20'lik su değişimini nasıl bir suyla yapıyorsun? Ve yeni eklediğin suyun ısısı kaç?

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Su değişimlerinde kullanılan su çok önemli. Malesef bizler suyu dinlendirip kloru uçurduğumuzda suyun tamam olduğunu düşünüyoruz ancak yosun oluşumunun baş aktörlerinden silikatın olup olmadığını pek düşünmüyoruz.

Sayfayı Paylaş