1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Discus Zamanı...

Başlığı 'Discus Balıkları Forum' kategorisinde -doctore- tarafından 30 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Muhammed hocam geçmiş olsun öncelikle, permasol biraz fazla olmuş gibi ama inşallah sıkıntı olmaz. 100 litre suya 1 gr eritilip kullanıldığını hatırlıyorum, ben de permasol aldım kullandım toplam paket 250 mg içinde minnacık tabletler var. Sen yarısını 10 litrede erittin o zaman.

TencoMelih ve -doctore- bunu beğendi.
  2. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Evet Veysel hocam normalde 1 tablet 125 lt su için fakat burada süre önemli. Yani tam tank uygulamalarında, uzun süreli uygulamalarda kullanılan doz bu. Fakat benim uygulamam biraz daha yoğun bir doz ve kısa süreli banyo(3-4dk). Bu şekilde uygulaması da var. Tabi yoğun ve ağır bir dezenfektan. Her şekilde ters bir duruma hazırlıklı olmak lazım.

TencoMelih ve veysel bunu beğendi.
  3. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Belki henüz erken, ama dün tedavi uyguladığım balığın şimdiki hali bu. Tedavi öncesi hali de videoda var.
    Yarın akşam ne olur ne olmaz diye bir daha uygulayacağım aynı tedaviyi. İnşallah tamamen düzelir.

TencoMelih bunu beğendi.
  4. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Bişey değil ;)

-doctore- bunu beğendi.
  5. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    He şu mesele. :D
    Gerçekten çok sağ ol hocam. Dişi ağrıyan balığa fitil sokuyordum az kalsın. :)
    Durum nasıl görünüyor?

TencoMelih bunu beğendi.
  6. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Süper görünüyor. Canlı yemin vardi sanırım biraz kondisyon kazandir balığa. 3. Günde bir banyo daha yaptiracaksin ancak riski düşür 11-12lt suya yarim tablet at ve 3 dakikayi gecirme

TencoMelih ve -doctore- bunu beğendi.
  7. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Uygulamam zaten 10 lt suya yarım tablet ve 3 dk idi. Dikkat ederim. 1 pireyi 50 hamlede yiyor, diğerleri bir şey bırakmaz ona. :)
    Ayırınca da stres yapıyor. Mama yemede sıkıntı yok ama. Bakalım ne yapacağız. Artemia mı çıkarsam şöyle bol miktar? :)

TencoMelih bunu beğendi.
  8. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Huylandirma simdi beni banyodan sonrami oldu pireyi yakalayamaması?

9. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Yok banyodan önce. O videodaki halinden hemen önce pire vermiştim.
    Ya o sorun değil aslında, genelinde var o dengesizlik. Pireye iştahla saldırıyorlar ama galiba pirenin hareketlerinden ve ağızlarının da küçük olmasından bir türlü tutturamıyorlar.:)
    Şöyle bir durum da var, fotoğraflar da videolar da aldatmasın. Videodaki hali balığın en kötü haliydi ve ayırdıktan sonra oldu. Anlık bir şey sanki, neden ayırdınız beni der gibiydi. O kadar kötü değildi balık. Şimdi de bu fotoğraftaki kadar iyi değil aslında, demin dip çekmeden önce çok canlı görüp fotoğrafladım. Hareketler hala histerik. Bariz bir düzelme olduğu gerçek, fakat görüntülerdeki gibi gece-gündüz kadar net değil.

10. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Permasol banyosundaki en buyuk risklerden bir tanesi balığı kör etmektir buda yemi ıskalamalarıyla anlaşılır o yuzden sordum. En kötü haline bakarak kurulmasının zor olduğunu söylemiştim en iyi haline bakarakta iyilesmis dedim :) yüzgeçleri diktiyse sorun büyük ölçüde azalmistir. Birden iyileşmesini bekleyemezsin permasol cok etkili bir desenfektan parazitlerle birlikte balığın kalkanı olan mukazayada çok zarar verdi tabiiki. Kurtulur inşallah ki son fotolara bakarak kurtulacagini düşünüyorum.

TencoMelih bunu beğendi.
  11. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Anlıyorum hocam, yok kör olma gibi bir durum söz konusu değil şu anda. Sabah da mamayı iştahla yedi. Sadece diğerlerine göre biraz pasif ve sırasını bekliyor.

12. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Varmı bir gelişme?

13. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Merhaba hocam,
    Dün gece 2. banyoyu yaptırdım. 15 lt su, yarım tablet permasol, yaklaşık 3 dk...
    Az daha ölüyordu balık, banyodan sonra köşesine gidip saklandı, karardı yan yattı. Çok pişman oldum, iyileşecek balığı öldürdük dedim. Bakamadım gittim başından.
    Bugün ilk işim ona bakmak oldu. Gayet iyi çok şükür. Rengi geldi, yeme daldı, diğerleriye beraber yüzüyor. Kocaman kahverengi bir dışkı da bıraktı. :D
    Beni görünce korkup kaçıyor orası ayrı. :)
    Bu balık için tedavi olayını kapattım. Daha fazla hırpalayamam. Bundan sonra besin takviye... Olursa olur, ölürse ölür. Ama yanık da kalsa en kıymetli balığım olacak. Çıkarmayacam elden. :)
    Neyse, su pireleri yine çöktü ona yanıyorum. Ben bunları önceden aylarca hiçbir şey vermeden binlerce yapıyordum. Bu yeni ucuza aldığım 2 furya ısıtıcı, geniş hacim + spriluna uygulamama rağmen 1 haftada aniden çöktü. 15-20 yavru kalmış sadece. Mecbur kuru yem ve mamayla takviye edeceğim. Bemiks b ve c vitamin ampulleri var. Onları da kullanayım diyorum.

TencoMelih bunu beğendi.
  14. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    İkinci banyonun daha riskli olacağını biliyordum ama bu kadar ummuyordum :D Hadi geçmiş olsun diyelim inşallah. Yanık kalacağını sanmıyorum daha çok küçükler ve tolere edebilir sanırım. Su kalitesini ve beslenme iyi olduktan sonra bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.

TencoMelih bunu beğendi.
  15. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Sağ ol hocam. Ben de dün akşamki halini gördükten sonra atlatabileceğini düşünmedim açıkçası. Sonuçta yavru ve zayıf bir balık. Maşallahı varmış. :)
    İnşallah sıkıntısız kayıpsız büyütürüm.
    Yardımların için minnettarım.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  16. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Bende teşekkür ederim kardeşim. Eski anılarım geldi aklıma bu başlık altında :) Discusun yumurtadan torun almaya kadar her evresini ve dolayısıyla her sorununu yaşadım çoğunlukla üstesinden gelindi ama bazen olmayınca olmayabiliyor. Canlı sonuçta. Ancak şunu söyleyeyim doğru teşhis ve uygun tedavi uygulandığında tadaviye en iyi karşılık veren tür bence tartışmasız Discus. Şimdi ise denizlere açıldık bakalım hayırlısı ;)

-doctore- bunu beğendi.
  17. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Ben daha önce tedaviye yanıt veren balık görmemiştim ki. :)
    Ufak bir tuzlu maceram oldu fakat bitirdim. Şu an discuslara konsantreyim. Tabi diğer bir sürü türün yanında. :)

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  18. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Tedaviye başladığımdan beri sıcaklık 33 derece, ne zaman normale çekeyim bunu?

TencoMelih bunu beğendi.
  19. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Yavas yavas düşür gunde 1 derece gibi

-doctore- bunu beğendi.
  20. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Balıklar yeni akvaryumlarına geçti. 90*40*40. Taban ve 3 tarafı beyaz fon yaptım. Ufak tefek pigmeti olan pigeonlar tertemiz oldu.
    Şimdilik sıkıntı yok, iştahlar yerinde.

[​IMG] [​IMG]

TencoMelih, murat parin, veysel ve diğer 3 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş