1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Discuslarımın Yumurtlama Hikayeleri

Başlığı 'Discus Balıkları Forum' kategorisinde ihsano tarafından 30 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. ihsano

ihsano

İsim:
    İhsan
    Benim hem dişi hem de azgın Royal Blue (RB) erkek kolleksiyonuna bir çentik daha atıp, bir erkek daha eskitmişti. F0 Uotoma erkek kese problemi olduğunu düşündüğüm bir sıkıntı sonrasında uzun yaşamadı ve hakkın rahmetine kavuştu. Böyle olunca dişiyi diğer çiftimin yanına ana tanka red melonların yanına almak durumunda kaldım. Azgınlık içerisindeki dişi RB, melon erkeğine de musallat olunca akvaryumda aile kavgaları başladı tabi. Melon dişi erkeğimi vermem, RB dişi de sen vermesende ben alırım şeklinde bol bol kavga ettiler. Allahtan birbirlerine zarar vermediler. Ta ki bir turkuaz erkek bulana kadar ben.

Turkuazın karantina dönemini takiben RB ile ayrı bir tanka aldım. Dişi galiba bu erkekten hoşlandı ki, sürekli kur yapmaya aklını çelmeye çalıştı ve sonunda erkek de hadi gel çocuklarımız olsun dedi. Böylece bir iki deneme yaptılar. Ne zamana kadar mı? 22.10.2009 a kadar.

Bu tarihte, akşam baktım dişi deli gibi boru temizliyor. Erkek de başında. Keşke üretime uygun hale getirseydim sularını diye de hayıflandım kendime ama sonradan tecrübe kazansınlar, işi öğrendiklerinde gereğini yaparım hadi hayırlısı deyip ışıklarını açtım. Faaliyet birden bire hız kazandı ve yaklaşık 2 saat içinde işlem tamamlandı. Dişi erkek birlikte yumurtaları kollayıp korumaya aldılar. Tamam dedim bu defa işlem tamam.

Haklı çıktım :). 2 gün sonra minikler kuyruk sallamaya başladılar. Kuyruk sallayan larvacıkları anaçlar alıp borunun başka bir tarafına yapıştırdılar. Böylelikle mantarlaşma riski olan yumurtaların zararından yavrularını korudular. Yaklaşık 50 kadar larvayı taşıdıktan sonra mantarlaşan mantarlaşmayan bütün yumurtaları afiyetle yediler ve ikisi birden sırayla larvalara üflemeye devam ettiler. Bu arada zayıf ve boruya tutunamayan larvaları temizlediler ve 25 kadar yavru kaldı boruda.

Aradan 2-3 gün kadar geçti baktım boru tertemiz. Dişi borunun önünde yeniden kolbastı oynayıp duruyor. Kaçınılmaz sonu yapmışlar bari sularını değiştirip üretime uygun hale getireyim dedim ve detaylı bir dip çekimi yaptım. Pipo filtrenin üzerindeki tortu ve pislikleri de çektim tabi bu arada :uyari:.

Tam taze su koyacağım ki tankın içinde tam önümden fişek gibi bir şey geçti. Bu ne diye bakarken 2-3 tane daha geçince bunların anaçlardan kurtulan minikler olduğunu anladım. Bu fişekleri takip ettim. Baktım rutin turunu tamamlayan gidip piponun siyah süngerine yapışıyor. Kısaca larvalar yüzmeye başlayıp siyah buldukları süngere gidip yapışmışlar ve muhtemelen bir kısmını da ben dip temizliği sırasında kanalizasyona yollamışım. Süngere gidebilecekleri aklıma gelmişti ama aşırı ilgili anaçların buna izin vermeyeceklerini düşünmüştüm. Yanlış düşünmüşüm.

Neyse, önce bunları ayırayım dedim ama sonra vazgeçtim ve bıraktım tankta. Dün baktım ki larvalar serbest yüzüyorlar. Akvaryumun içinde. Anaçları takan yok. Bir oraya bir buraya koşturup duruyorlar. Arada dişiye musallat olsalar da dişi kabul etmiyor, erkeğe yöneliyorlardı. Bugün 5 tane larva erkeği kemiriyor, arada dişiyede musallat oluyorlar. Ama dişi rahatsız. İstemiyor. Gidin babanıza ben kolbastı oynuyorum sırtımda yük istemem, kardeşlerinize hazırlık yapıyorum der gibi kovalıyor bebişleri.

Bu arada melon çift de temizlik operasyonuna başladı. Sadece onlar mı? Mavi melekler siz yumurtlarsınız bizim başımız kel mi muhabbeti yapıyorlar :hepiniziseviyorum:

Allah bana sabır versin huh:

Not: Vakit bulunca çektiğim videolarını düzenleyip eklemeyi düşünüyorum. Bakalım ne zaman olur artık.

2. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Disclerimden yumurlama hikayeleri

Zevkle okudum ... Aman nazar deymesin İhsan Bey ;)

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Discuslarımın yumurlama hikayeleri

Öncelikle hoşgeldiniz İhsan Bey,

Gelişiniz güzel bir tecrübe yazısıyla oldu ve aynı güzellikte başarılarınızın devamını dilerim. naz: Müsait olduğunuzda bu görsel şöleni izlemek isteriz. Discus üretimi kolay bir başarı değil. Bu başarı yaklanırken elbette çeşitli hatalar veya olumsuzluklar ve yine anaç problemleri yaşanacak doğal olarak. Ancak ne istediğini bilen bir hobici olduğunuzu anlamak zor değil. İlerleyen süreçte çok daha fazla sayıda yavruyu hobicilere kazandırıp daha geniş üretimlerin önünü açacağınızı düşünüyorum. burda:gif

Başarılar...

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Aramıza, kardeşlik portalımıza hoşgeldiniz İhsan abi,
    Çok güzel yazmışsınız tebrik ederim. Roman gibi akıcı olmuş. Biraz da görsellik olsa 10 üzerinden 10 olurdu. :) Anlatım için çok teşekkür ederim.

Saygılar...

5. ihsano

ihsano

İsim:
    İhsan

Teşekkür ederim Cenk Bey.

6. ihsano

ihsano

İsim:
    İhsan

Temel Bey,
    Vakit buldukça çektiğim videoları izleyip, kurgulanabilecek gibi olanları ayırmaya çalışıyorum. Umarım Çok uzun sürmez de bu videoyu hep birlikte izleriz.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İnşallah İhsan Bey. Balıkların azmine her şeyden önce Maşallah. naz: Önemli olan istenen su şartlarını yakalamış olmanız veya bu konuda sıkıntı yaşamamanız. Bizler daha çok başarılı videolar izleriz hep birlikte inşallah.

8. ihsano

ihsano

İsim:
    İhsan

Fatih Bey teşekkür ederim.
    Görsellik başta olsa iyi olacaktı ama biraz vakit isteyen bir iş olduğu için gecikiyor.Temizlikten başlayan ve yumurtlama sonrasını içeren videoyu umarım en kısa sürede tamamlarım birlikte izleriz.

9. ihsano

ihsano

İsim:
    İhsan

Temel Bey,
    Aslında su şartları olarak bakarsak ph olarak yumurtlamaya uygun olmayan bir düzey. 8 civarı bir ph var akvaryumlarda. İletkenlik de idare eder gibi ama genele göre pek tercih edilen seviyede değil (200ms civarı). Ancak azgın dişinin hızına yetişemeyince ph ve iletkenlik dengeleme sorunu oldu. Tabi kh, gh gibi ölçümler yapmadığım için ne durumda bilmiyorum.

Diyorum ya azgın dişi diye, dün gece karanlıkta inatla gitmiş pipo filtrenin borusuna kolbastı oynamış. Tabi yer dar olunca yumurtalar dibe dökülmüş. Garibim bir boruya, bir dibe üfleyip duruyor. Erkek ne mi yapıyor. O da benim dip çekiminden kurtulan yavruları besliyor. Bu arada ben 5 yavru var derken bugün 6 olduklarını farkettim.

Piponun süngerini beyaz elyafla kaplamayı düşünüyordum, ama dişi erken yumurtlayınca bu iş de başka bir bahara kaldı. Bakalım bu defa çıkan larva olursa kaç tanesi dip çekiminden kurtaracak kendini huh:

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İhsan Bey su değerlerinin yakalanması illaki sizin de belirttiğiniz gibi düşük ph değeri olacak anlamına gelmiyor haklısınız. Çeşme suyunu dinlendirmeden direk eklenerek başarılan üretimlere şahit olduk. Örnek bir gelişme mesela.

Discuslar yerli olduklarında su değerlerinin önemi biraz daha azalıyor bildiğiniz gibi. Düşük ph ve asidik su yumurtaların mantarlaşmaması için ön plana çıkarılan su değerleridir aslında. Yumurta kalitesi tüm balıklarda olduğu gibi bu türde de önemli bir konudur. Eğer yumurta kalitesi üst düzeyde ise yumurtaların dayanma süreside orantılı olarak artar.

Düzenleme: 25 Haziran 2015
  11. ihsano

ihsano

İsim:
    İhsan

Temel Bey,

Yanlış anlamalar oluşmaması için, nasıl ki bütün karasal canlılar için havanın kalitesi ve değerleri ne kadar önemli ise, bütün sucul canlılar için su kalitesi ve değerleri de önemlidir.

Düşük Ph discus yumurtalarının mantarlaşmalarından öte, yumurtaların kolaylıkla döllenebilmeleri için önemlidir. 6-7 gibi bir ph discus için ideal bir değerdir. Bu değerlerde yumurta zarının sertleşmesi doğasındakine yakın gerçekleşeceği için döllenmeye de olumlu etkilerde bulunur. Çeşme suyunda döllenme oranı düşer bu nedenle mantarlaşma yükselme eğilimi gösterir. RO kullanımında mantarlaşma olmaz diye bir sonuç çıkarılmasın. Döllenemeyen yumurtalar, yeterli beslenemeyen anaçlar, eski kartuş kullanımına bağlı uygun olmayan su kalitesi vb. gibi nedenlerle bozulan yumurtalar mutlaka RO su da da olur. Discus üretimi için ph tek başına yeterli değildir tabi ki. Gh, Kh, nitrit, nitrat, amonyak, iletkenlik gibi etkenlerin de uygun şartlarda olması gerekmektedir. Dinlendirmeden sohbenden ılık su alarak da discus akvaryumuna aktarabilirsiniz. Ancak, bunun için suyun klor miktarının, içindeki yabancı maddelerin, ağır metallerin, vb. olmadığına emin olmak, çeşmeden gelen suyun insan sağlığına uygun içilebilir kalitede olduğundan emin olmak gerekir. Bu konuda evlerimizde gerekli kontrol ve testleri yapamıyor olmamız nedeniyle doğrudan çeşme suyu kullanımı doğru bir yaklaşım olmaz.

Linkte belirttiğiniz konunun yazarı olan arkadaşımızı tanıyorum. Bulunduğu bölgenin çeşme suyunun, İstanbuludaki bir çok yere göre nispeten daha kaliteli olması nedeniyle böyle bir gelişme yaşanmış olduğunu düşünüyorum. Ancak tabi ki bu başarıyı sadece suyun kalitesine bağlamamak da gerekir, Bülent Bey'in de bilgi ve çabalarının kenara atılmaması gerekir.

Discus yerli de olsa ithal de olsa, su değerleri ve kalitesi balığın sağlıklı yaşayabilmesi ve gelişebilmesi için yeter ve gerek şarttır. RO ya da uygun değerlerde bir suda alınan larva sayısı, doğrudan çeşmeden alınıp, dinlendirilen/dinlendirilmeyen çeşme suyunda alınan larva sayısından kat kat fazla olmasının nedenlerinden birisi de budur.

12. ihsano

ihsano

İsim:
    İhsan

Nihayet toplam 2 GB lik videolar içinden seçme ve kurgulama işi bitti ve video hazır oldu.
    Hem Youtube'a hem de YT izleyemeyenler olabilir diye Dailymotion'a yükledim.
    Youtube videosunda kalite daha iyi. Dailymotion da görsel kalite biraz düşük.

Royal Blue (F) * Turquise (M)

Royal Blue (F) * Turquise (M)

13. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL

Hiç böyle görüntüler izlememiştim.Allah nazardan saklasın naz: naz: naz:.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Allah nazardan saklasın. naz: Mükemmel görüntüler bunlar. Discus diyince gözlerine bakacaksın zaten çakmak çakmak ise tamamdır. İlerde inşallah çok daha fazla sayıda yavru hayata tutunur.

Video için ellerinize ve emeğinize sağlık teşekkür ederiz. toka:gif Video müzik seçimine zaten laf yok. Bütün videolarım bu tarz müziktir benim de. Ben bunu ayrıca taktir ettim. :F Gerçi Tamer abi eleştirir hep bu tarzı. saat:gif

15. aqua_life

aqua_life

Allah nazardan saklasın,ne diyelim... naz: naz: naz:
    SAYGILARIMLA...

16. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Çok güzeller maşallah naz: umarım yavru alırsınız ;)

17. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ

Son video gerçekten hoş müzik ayrı bir hava :F

Sayfayı Paylaş