1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

discuss yardım lütfen

Başlığı 'Discus Balıkları Forum' kategorisinde zngtnng tarafından 14 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. zngtnng

zngtnng

Discus çok güzel bir balık olarak gözüme görünüyor, zor olanı severim ayrıca. Yaklaşık 500-600 lt lik bir akvaryumum var ve discus beslemek istiyorum. Sadece akvaryum mevcut elimde bunun yanında 50 lt lik iki küçük kurulu akvaryuma daha sahibim. Onlar tam takır. :) Discus balıkları almaya karar verdim neler yapmalıyım ?

Araştırmalarım sürmekte sizde adım adım yardmcı olursanız sevinirim. Ekipman,kurulum, en önemlisi balıkların yaşaması herkeze şimdiden yazacakları yorumlar için teşekkür ederim.

aha:

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    discuss yardım lütfen

Kararınız hayırlı olsun. Öncelikle yerli veya ithal beslemek istediğiniz türü belirleyin derim. Akvaryumun hacmi yüksek bu yüzden su olarak bilemiyorum doldurulmuş durumdamı ama eğer değil ise suyu iyi seçmenizi öneririm.

Taban kumu olarak beyaz ve parlak bir taban seçmeyin derim ve tabi gerçek anlamda taban kumu seçerken biyolojik alan barındıracak bir yapıya sahip olmalı. Tabi cama cam bir akvaryum düşünmüyorsanız. Akvaryuma balıkları alıştırma aşamasında akvaryumun tüm bölümlerini aydınlatmak yerine yer yer gölge alanlar bırakmanız iyi olur. Filtrasyon olarak bence iyi bir seçim gerekli.

3. zngtnng

zngtnng

discuss yardım lütfen

Hangisinin bakımı kolaydır, yerli yabancı? (daha yolun başında bir hobiciyim ben) Yavruyken alıp beslemek büyütmek istiyorum. kıvır:gif

4. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    discuss yardım lütfen

Balıkları koymadan önce eğer akvaryumu yeni kurarsanız suyu eskitin bence.Sebze yaprağı filan ekleyerek bekleyin. super:gif

5. zngtnng

zngtnng

discuss yardım lütfen

Akvaryumu kurduk ya sonrası, gerekli ekipmanlar neler ve ne yapılmalı? :S

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    discuss yardım lütfen

Akvaryumu kurdunuz hayırlı olsun ama nasıl kurdunuz yani neler yapıldı şu ana kadar. Fotoğraf eklerseniz daha iyi olur. Su doldurma aşamasındamısınız ? Yerli türler daha kolay adapte oluyor.

7. zngtnng

zngtnng

discuss yardım lütfen

Genelleme yaptım Temel abi. Akvaryumu kurduktan sonrası manasında demiştim. Şuan kurulu bir şey yok. :)

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    discuss yardım lütfen

O zaman önce taban kumuyla başlamanız iyi olur. Cama cam discus akvaryumu kuran birçok arkadaş var. Dip temizliğinin daha rahat yapıldığı ifade edilir ama bir gurup tam tesini savunur ve ben de taban kumu kullanılması taraftarıyım.

Suyun ph değerine etkisinden dolayı mercan kırığı veya midye kırığı önerilmez ancak bu kumlarla dahi kurulmuş sorunsuz akvaryumlar bulunur. Fakat bu kumların diyatom evresi sonuna kadar beklenmeli çünkü karartılmaları gerekir. Yine Kuvarz kum kullanabilirsiniz, 5-7 mm boyutlarında bulabilirsiniz. Bitkili olacaksa Aquaclay kullanılabilir.

9. zngtnng

zngtnng

discuss yardım lütfen

Para ile aldıgımız şişe sularının pH değeri, discuslar için uygunmudur? :S Birde Ankara'dan bir üreticiden, discus almak istiyorum. Zonguldak'a discus nasıl ulaşır, balığa zarar gelirmi? :s kıvır:gif

Mesaj düzenleme 20

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    discuss yardım lütfen

Sise suyu olarak degil damacana icme suyu olmasi daha karli. Her markanin uzerinde su degerlerini yazan bir etiket var. Ph degeri zaten genelde damacanalarda 7 civaridir ve uygundur. Zonguldak'tan Discus elbette tasima sartlarina, isiya, paketlemeye bagli olarak gelir ama Discus icin kolay yolculuk olmaz acikcasi.

Imla klavyeden...

11. zngtnng

zngtnng

discuss yardım lütfen

Abi peki evimin yakınında içme suyu akıyor, dağdan gelen bir su, bu suyu kullana bilirmiyim? İki yavru discus için akvaryumlardan birini boşalltım ve balıkları geri verdim. 70 lt lik bi akvaryum iki ay idare edermi beni, discus bakmak için? İki ay sonra 600 lt lik bir akvaryum gelicek. Dükkanın tadilata girmesini bekliyorum.

Mesaj düzenleme 26

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    discuss yardım lütfen

Dagdan gelen su kullanilabilir ama temiz ise elbette. Insanlarin ictigi bir suysa temizdir muhtemelen.

70 litre akvaryum idare eder ama su degisimlerini az miktarlarda gunluk yapmak iyi olur. Miktar onemli bir anda dengeleri degisecek oranlarda olmamali. Eger sozunu ettigin suya anac baliklar ve yavrular tam adapte olursa bu Discus uretiminde buyuk avantaj olur.

13. zngtnng

zngtnng

discuss yardım lütfen

Günlük 70/ ? kaç olmalı su değişimi bir de yavru 5 6 cm discuslar ne kadara alabilirim ? Zonguldak'taki akvaryumcularda yok discus.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    discuss yardım lütfen

Günlük yapacaksanız bence hergün 10 litre yeterli. Fakat dediğim gibi günlük gereksinime duruma göre karar vermek gerek. Ben fiyat konusuna hiç bir zaman yorum yazamam. Discus var esnaf canavar gibi bakmıştır balığın gözleri felfecir okuyordur esnaf 100 lira ister ama esnaf vardır toptancıdan en ucuz partiyi seçer ve balık Allah'ına yan bakıyordur 30 lira ister. :F Ortalama rakam hakkında benim de bir fikrim yok açıkcası. :bilmem:

15. zngtnng

zngtnng

discuss yardım lütfen

Özel msj ile internetten buldğum bi kaç linki atsam bunlar hakkında yorum yaparmısın abi peki ?

16. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    discuss yardım lütfen

Alican kardeş, satış boyu diye verilen 5-6 cm discusun, kafasından kuyruk sonuna kadar uzunluktur ve tahminen iki aylık balıktır. Discusladar ilerdeki alacağı formu belirlemek bu yüzden bizleri her zaman yanıltmıştır.

Lakin 70 litrede 2 discus bakacağınızı belirtmiş olup, ki bu hacim iki discus için yetersizdir. Daha sonra büyük tanka geçiş yaptığınızda iki adet sana yetersiz gelecektir ve daha sonra balık eklediğinizde aynı yaşlarda balık bulma iltimalinizi düşürecektir. Genelde discus balıkları aynı batından en az altı adet bakılması uygun görülmüş olup, çift yakalama şansınızı büyük oranda arttıracaktır. Bence acele etmeyin derim büyük tankta 8-9 cm lik, 6-8 adet discus ile başlamanızı öneririm.Yerli üreticilerde discus fiyatları pahalı olup sularımıza alışık olmasını göz ardı etmememiz gerekir. 5-6 cm lik ile 8-9 cm lik balıklar arasında en fazla 10-15 TL fark vardır, ve form olarak gözlemleyip alacağımız discusu seçmemizde büyük rol oynayacaktır....

Ama ilada ben 70 litrede iki adet bakacağım derseniz, her gün %50 su değişimi öneririm...

Aklına takılan başka soru var ise yardımcı olmaya çalışırım....

17. zngtnng

zngtnng

discuss yardım lütfen

Çok teşekkür ederim yanlız zonguldakta gözlemleyip almak gibi bi durumum yok discus getirmiyorlar. Ben discusların güzelligine hayran kalmıştım o yüzden merak sardım ama çok dogru şeyler söylediniz gayette açıklayıcı oldu en dogrusu büyük tankta beslemek olur 1e 1d eş tutcak diye kesin bir şeyde yok bu yüzden dediginiz gibi yapmalıyım.

Mesaj Düzenleme 29

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    discuss yardım lütfen

Sabırlı olup aynı koloniden ve aynı boyda guruplar oluşturmak bence de en güzeli. Ancak günlük %50 su değişimini özellikle ithal türlerde ben çok fazla buluyorum açıkcası. Büyük üretim hanelerde bu oranlara yakın su değişimi yapılıyor ama bu çok önceden hazır tutulan aynı değerlere sahip suyla yapılıyor. Damacana çok maliyetli olur. Bu yüzden dağdan gelen suya adaptelerine bakıp eğer sorun yoksa o zaman işte hem üretim hem de bakım çok kolay olur. Beslenmelerinden dolayı atık yükü fazla olan bu türün suyunu o zaman rahat rahat değişirsiniz o oranlarda.

19. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    discuss yardım lütfen

Bana kalırsa, discus zaten görülmeden alınmaz, bunun için İstanbulu ziyaret etmeniz kaçınılmazdır, ki ben çok gördüm ,İzmir'den ve Malatya'dan discus almak için İstanbul'a geleni.

Şunuda ekleyeyim 6-7 aylık discus olmadığı sürece üzerindeki tam renkleride görmeniz imkansızdır, iyi beslenmiş bir discusda gerçek renklerini yaşı dolduğu zaman görmek mümkündür.

Discus zor balık derler ama, aslında özveri ve alaka isteyen bir balıktır.

Ve bu işin sonu yoktur, çiftleşme dönemi 1 yaşından sonra başlar ve çift tuttuğu zaman ayrı tanka ayırmak kaçınılmazdır. Aynı tankta bakıldığı takdirde öteki balıklara zarar vercektir.

İllaki çift tutmasına gerekte yoktur, bu işte biraz uzmanlaştığınız zaman, deneme yanılma ile erkek ve dişi olduğunu sandığınız balıkları, üretim tankına alarak deneyerekte yavru alan akvarisler günümüzde çoğunlukta.

Şöyle söyleyeyim acemi bir çift ebeveynden yumurta alınıp, deneyimli ebeveynlere lavralara baktıranlarda var.

Şunuda eklemeden edemeyeceğim eğer ileriye dönük discus düşünüyorsanız, tankınızı sump sistemli kurarsanız çok ama çok rahat edersin........

20. zngtnng

zngtnng

discuss yardım lütfen

Çok inceledim ama, sump olayını çözemedim. Zamanı geldiğinde onada el atarım, sizlerin yardımı ile..............

Sayfayı Paylaş