1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Discus'tan tuzlu suya gecis ve sump olmadan sistem icin yardimlariniz..

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Camarro tarafından 26 Ocak 2016 başlatılmıştır.

1. Camarro

Camarro

Yer:
    Buyukcekmece
    İsim:
    Tolga
    Merhaba arkadaşlar. tüm akvaryum seven, okuduğum makalelerle bir çok şey öğrendiğim ve daha da öğrenecek olduğum arkadaşlarıma selam olsun..
    Daha önce tatlısu olarak kullanmış olduğum akvaryumumu tuzlu suya çevirmek istiyorum. fakat hala hazırda bir takım problemlerin oluştu. problemim yersizlikten dolayı sump kullanamayacak olmam. akvaryumumu duvara monte şekilde yaptırmıştım daha önceden. 103-34-64 boyutlarinda 225 litre tankim var. Evet eni 34 ve dar malesef. Duvar dahada inceydi aslinda tasirdim tanki biraz ve beyaz lakeden cerceve yaptirmistim. Fotograflari gonderiyorum lutfen bakin tankin sekline semaline :)
    2 sene kadar 8 adet discus az birazda canli bitki vardi. bir adet Eheim dis filtre ile gayet guzel yasattim 2 sene boyunca. Simdi kismetse tuzlu suya Bismillah diyip baslamak istedim. Ancak yardimlariniza degerli bilgi-yorumlariniza ihtiyacim var. fotoğraflarda da göreceğiniz gibi, asagiya sump koymak icin bir yerim hazirligim yok. Duvari kirmak yer yapmak mumkun lakin cok is ve masraf takdir edersiniz. Sump olmadan bir sistem olusturmak icin bir takim fikirlerim var. sizlerle paylaşıp yorumlarınızı rica ediyorum.

Fotoğraflarda da göreceğiniz gibi akvaryumun cercevesinin üzerinde iki kapak var ve acinda tankin üzerinde bir boşluk orada..olculeri, 110-37-20. Bu alan 3 tarafi duvar alti acik sekilde tank ve onunde de gordugunuz dolap kapaklari. simdi yapmak istediklerim ve dusuncelerim sistem icin..

Blue Tang,Yellow Tang , percula Clown , Royal Dottyback, Bangai Cardinal. Temizlik ekibi: Cleaner Shrimp , Mavi Bacaklı Hermit vs.
    Sistemin kaldirabilecegi kadar da omurgasiz koymak istiyorum.

Simdi gelelim problem ve cozum kismina.. Sump olmayacak. Su ana kadar edindigim bilgiler isiginda soyle bir sisteme ne dersiniz ??

-Tunze PS (tankin icinde)
    -2 adet kaliteli dalga motoru
    -Dip kumu ve biyolojik aritma icin bol bol bol bol ;) canli kaya.
    Mekanik filtre icinde fotografda gordugunuz tankin ustundeki 3 tarafi duvar olan olculerini verdigim alana, sump benzeri birsey.. Ama ne ?? iste burada takildim kaldim ? tank ustu filtreler var.. selale var? ne yapmak gerekir..
    Cok uzun yazdim kusura bakmayin, sizin soracaginiz sorulari onceden cevaplayayim eksik bir sey kalmasin diye cok detayli anlattim :)
    Simdi siz degerli tecrubeli arkadaslarimdan, bu deniz akvaryumuna gecmek icin can atan kardesinize cozum onerilerinizi degerli fikirlerinizi paylasmanizi rica ediyorum. Simdiden tesekkurler.

Tolga
    ----
    image.jpeg
    image.jpeg
    image.jpeg
    image.jpeg

Humility, veysel ve ozgun_cyprus bunu beğendi.
  2. Camarro

Camarro

Yer:
    Buyukcekmece
    İsim:
    Tolga
    Bu arada bir bilgiyi atlamisim:) ust taraftaki boslugun sagi solu arkasi duvar onunde kapak demistik, ustude kapali yani duvar. Dolayisi ile 110 boyunda 37 eninde ve malesef 20 cm yukseklik var bu boslukta. Bu sebepten buraya koyabilecegimiz sump benzeri birsey olsa bile ps sigmaz, yuksekligi sadece 20 cm. bu sebepten istemeden de olsa tankin icinde koymak zorundayim ps'i koymak icin..

3. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Tolga bey öncelikle hoşgeldiniz.
    Sump olmadan ya da iptidaî bir sistemle uzun sürede uzuleceginizin garantisini veririm. Üst tarafı unutalim. Sebebi aydınlatma olacağından sorun yaşarsınız sıcaklık vs. Yandan bir bölme ayırıp sorunu azaltabilirsiniz ki PS akvaryumun içinde hem görüntü olarak hem de performans olarak iyi olmayacaktır.
    Askı tip PS kullanabilirsiniz örneğin jns vs1 ya da tankın içerisinde jns ws1 kullanabilirsiniz.
    Eğer ki bir bölümü bolerseniz muhakkak siyah veya beyaz bir pleksi ile bölmeyi kaplayin

4. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    Hoşgeldiniz,
    Aklıma gelen tek çözüm şu ikili: Tunze 9004 PS ve tunze comline filter 3163. Bir inceleyin ikisini. Veysel abi de vardı sanırım.[​IMG]

veysel ve Pennywise bunu beğendi.
  5. Camarro

Camarro

Yer:
    Buyukcekmece
    İsim:
    Tolga
    Cevaplariniz icin tesekkurler, hosbulduk :)
    Keske sump yapabilsem, ama mumkun degil iste. Butce ayirdim kaliteli ekipmanlar alabilirim, ve sumpli sisteme gore daha cok ilgi alaka gostermem gerekiyor biliyorum, simdiden kabul ettim bu durumu. yeterki anlamli dogru bir ekipman alalim yanlis yere bosa para harcamayalim.. Tunze 9004 ps cok mantikli gibi bu sistem icin. peki tunze comline filtre bir ic filtremidir. elyafi biobali vs. bunun icine mi koyacagim ? ve boyle olursa bu ikili ve bolca canli kaya ile sistemimi (elbette yogun ilgi ile) yasatabilirmiyim ?

6. Camarro

Camarro

Yer:
    Buyukcekmece
    İsim:
    Tolga
    Tanki bolup sump icin alan olusturabilirim, dediginiz gibi en efektif bu olur.. Lakin bu son cozum benim icin, ic ps ve bir ic filtre vb. sekilde veya ne bileyim selali gibi bir sekilde yogun ilgiyle surdurebilmek istiyorum..

7. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    Filtre bir iç filtredir. Artısı yüzeyden suyu emmesidir. İçinede filtrasyon malzemesi koyulabilir. Biraz araştırın bence video falan da var bununla ilgili.

Camarro bunu beğendi.
  8. Camarro

Camarro

Yer:
    Buyukcekmece
    İsim:
    Tolga
    ps ile ilgili bir sorum olacak. tunze 9004 yerine tunze 9012 alsam. Tunze'un kendi sitesindeki bilgilerde 9004: 60-250 lt arasi, 9012: 200-1200lt arasi diyor. ebat olarak az biraz buyuk ama cokda fark etmiyor 3-4cm kadar enden boydan 10cm yukseklikten buyuk. ki bu tankin icine rahatca sigiyor cok kaba durmaZ diye dusunuyorum. 9012.. ne dersiniz ??

9. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    İsmail çok güzel bir örnek vermiş ben şuanda ps hariç 3163 comline filtreyi kullanıyorum. Tunze ps ve bu filtre ile çözüm kolay olur.

Ancak ısı fazla olacak tankın içinde aydınlatma ile beraber iyi bir fan sistemi de gerecek size. Benim fikrim sadece balık tankı olarak kullanmanız. Mercan olmasın yükseklikte fazla zaten.

İmkan varsa 9012 olur niye olmasın.

10. Camarro

Camarro

Yer:
    Buyukcekmece
    İsim:
    Tolga
    tum fikir veren arkadaslara tesekkur ederim. ismail bey'in fikri 225 lt tankli lakin sump koyacak yer olmayan bu sistemi guzel bir marin akvaryumu haline getirecek insallah. fikirler yorumlar icin cok saolun. 3163 comline filtre ve bulabilirsem tunze 9012 ps alip sistemin startini verecegim insallah..
    Bu cihazlari nerden bulabilirim peki, ozellikle 9012 bulmak zor gibi gozukuyor. Buyukcekmece tarafinda oturuyorum. Reklam olmasin elbette lakin pek magaza tanimiyorum bu civarda. nerden almali-bulmali bu cihazlari ?

11. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Büyükçekmede sponsorlarımızdan Albatros Akvaryum var. @ercolog her konuda yardımcı olur.

Sayfayı Paylaş