1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Discus'um "ÖLÜ"

Başlığı 'Discus Balıkları Forum' kategorisinde Neverlander tarafından 25 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

1. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Evet bugün gidip bir Discus aldım... Gayet uygun bir fiyata bıraktı bir akvaryumcu dostum... Tabii şu çeşme suyunda doğmuş olan Discus'lardan almayı hedefleyerek gitmiştim ama nasip de bu varmış...

Bugüne kadar Discus bakımı ile ilgili edinebildiğim yarım yamalak tüm bilgilerle tamamen tezat oluşturan 80 lt'lik Altispinoza ve Keyhole ağırlıklı akvaryumuma yani bir nevi "Echinodorus Bahçesi"ne koymayı uygun gördüm... Aldığım dostum bana balığın dinlendirilmiş çeşme suyuna adapte olduğunu söyledi ancak ben Şadan Hanım'ın acı deneyimini de dikkate alarak çok fazla yaşayacağını ummamaya zaten karar vermiştim ve adını da o nedenle "ÖLÜ" koydum...

Akvaryumda ciddi sayıda balık var... Beni tanıyanlar bilir kalabalık akvaryumları severim... (Bitkilere tüpsüz CO2 takviyesi... Yani balıkların bitkiler için CO2 difüzörü olarak kullanlması...)

İçinde yok yok ki az sonra resimlerde de kalabalığı göreceksiniz...

Kısaca sayalım:

8 tane Altispinoza
    7 tane Keyhole
    1 tane Sajica
    1 tane Tricolor Melek
    1 tane Siyah Melek
    1 tane Zebra Melek
    6 tane Oküler Albino Pineapple Kılıçkuyruk
    4 tane düz KAAK
    10 tane Wagtail Plati
    5-6 tane Lepistes
    3 tane Makrakanta
    2 tane SAE
    >5 tane CAE
    >15 tane Cüce vatoz
    >10 tane Çöpçü (komando/albino)

Ve artık 1 tane de Discus

ÖLÜ'yü 1-1,5 saatlik adaptasyondan sonra torbalayıp akvaryumdaki su sıcaklığına alışması için 30 dk kadar akvaryumun içinde beklettim...

ÖLÜ'nün torbanın içindeki ifadesi "Aman Yarabbi ben nereye düştüm!" der gibi idi...
    Torbadan çıkınca önce bir afalladı ama sonra hızla kendine Psitia ve Lemna minor'ler ile gölgelenmiş loş bir alan buldu... Sonra başladı akvaryumu turlamaya... O gezdi bizçektik, biz çektik o gezdi... Yolda kimlere rastlamadı ki...

Eğer yetiştirebilirsem bir de videosunu ekleyeceğim... Olmadı yarın eklerim...

Bu arada ÖLÜ'nün türünü bilen varsa söyleyiversin... Zahir ben Discus'tan hiç anlamam...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 18 Mayıs 2015
    TencoMelih bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Abdullah Hoca'm bu senin ölü'nün gözleri çakmak çakmak. :D Ölmez bu ölmez benden söylemesi. Balığın adını ölü takmış Allah'ım Yarab'bim ya. :F

TencoMelih bunu beğendi.
  3. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Tabutun üzerindeki örtünün bize göre sağ tarafında Temel Hocam: "Küllü nefsin zaikatü'l-mevt/Her nefis ölümü tadacaktır." yazıyor...

Yani bir gün gelir benim ÖLÜ de ölür... Bak söylemedi deme...

Ama sen diyorsan ki "ÖLÜ'nün ölümü pek de yakın değil", "İnşallah, aaaaaamin..." derim... :heyo:

4. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Abi seninki sanırım ''ekmek teknesi'' dizisindeki ölü Alllllllaahh :D
    Discusun hayırlı olsun, olsun ama bu aralar seni fena sarmış amerikan merakı bu discus işi nereden çıktı böyle

5. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Yok be yavu benim ÖLÜ o Ölü gibi bakmıyormuş... Temel Hoca öyle söyledi...

Amerikan takıntısı var ne yalan söyleyeyim... Bir tank da ondan olsun diyorum işte...

6. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Hayırlı olsun abi. İyi cesaret edip almışsın. Bende kaç zamandır almaya niyetliyim ama bir türlü cesaret edemedim.

7. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Sağğolasın Muhammedciğim... Deniyoruz bakalım... Bakmayı bildiğimden değil yani...

Bu arada hala yaşıyor...

8. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Hayırlı olsun Abdullah Hocam...
    Bahtı ismi gibi olmaz inşallah..İsmine inat ederek her zorluğa göğüs gerecektir dön:gif

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Video ne oldu Abdullah Hocam ? Akşam burda video vardı sanki. huh:

10. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    +1
    Abdullah abi video çek aliye:gif

11. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Videoyu deneme amaçlı yüklemiştim ama ben göremedim oynadığını... Link bozuk gibi geldi bana o yüzden kaldırdım... Yoksa video linki çalışıyor muydu?

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hocam sen kodu girmiştin, linkin tamamını sayfaya eklersen bakarız. ;)

13. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Yayından kaldırıldı yazıyor Temel Hocam... :(

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Hayırlı olsun Abdullah hocam. :cicek: Hocam sen balığın ismini Yaşar olarak değiştir bence. ;)

15. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Sağolasın Olcay Hocam...

Eee, ne demişler: yaşar ne yaşar ne yaşamaz...

En azından ÖLÜ ölürse sorun olmaz...

Şiir gibi oldu be... :basardim:

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kusura bakma Abdullah hocam ama, portal yaşatmak için var. Balığın ölmesini beklemek veya tahmin etmek gibi düşüncede olduğunu görüyorum ve anlam veremiyorum açıkcası.

Sen nerde olduğunun farkındamısın ? super:gif super:gif super:gif

17. Kinglepistes

Kinglepistes

İsim:
    Uğur ZAN
    Abdullah Hocam,
    Açıkçası pek anlamadığım bir tür discus. Ben de bir zamanlar hevesle 3 tane 4 cm boyunda almıştım, meleklerin yanında çelimsiz kaldıklarını görünce malzeme karşılığı bir akvaryumcuya vermiştim.
    Konuya birşeyler yazmayayım dedim ama "Discus'um ÖLÜ" başlığı gerçekten çarpıcı bir başlık olmuş.
    ÖLÜ'ye Allah uzun ömür versin...

18. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Ben nerede olduğumun farkındayım da Temel Hocam, sen balığın kimin elinde olduğunun farkında değilsin galiba... :F :F :F

Abdullah Discus'tan ne anlar... super:gif

Hatta şöyle söyleyeyim ÖLÜ'ye yem yedirmeye çalışırken akvaryumda nitrat patladı... Pistia'lar Lemna'lar bayram yapıyor ama CAE'ler feleklerini şaşırdılar... Az sonra kültür ekleyeceğim... Valla odanın için buram buram nitrat kokuyor... Hanımdan dayağı yememe az kaldı...

ÖLÜ bu badireyi de atlatırsa valla dört köşe şoke olurum... Tete o kadar... :F

19. taygun

taygun Guest

Bak ya, balığa ne ad vermiş. haha: Temel Hocam, Abdullah'a uygulacağımız bir kural yok mu? Bu nasıl isimdir ya. Bari "Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz" gibi bir isim verseydi balığa. Balık daha doğarken ölmüş. aha:gif Yaşar mı o artıkın.

Neyse şaka bir yana. Hayırlı olsun diyelim. O tankta zaten bir diskus eksikmiş o geldi. Bir semender neyin aldın mı, tamamdır. haha:

20. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Hala yaşayan bir balığa ÖLÜ adını verdiğim için odlu olacak banlayın beni... :F :F :F

Tamer Hocam, ÖLÜ'nün arkadaşlarının arasına her an herşey katılabilir... Bugün beşi yavru olmak üzere 6 melek daha katılıyor... Hafta içi lepistesler hariç tüm canlı doğuranlar çıkacak... Sonra şükretsinler izne gidiyorum ... Dönünce yanlarına Labio/Freniatus ve Çin Ejderi koyma planlarım var... Var oğlu var... :F :F :F

Sayfayı Paylaş