1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

discusum hasta

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde yaseminh tarafından 2 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. yaseminh

yaseminh

Merhaba,

Sizlere discusumun hastalığı konusunda danışmak istiyorum.
    Bizde şu an 5 adet discus var ve bundan 2 hafta önce yeni discus aldık.yeni balıklarımızı 2 gün boyunca karantina akvaryumunda beklettik(baktopur ekledik).sonrasında ana tanka koyduk fakat balıklara beyaz benek hastalığı bulaştı.tedaviyi başarıyla uyguladıktan(sıcaklığı yükseltip costapur kullandık) sonra bir balığımızda durgunluk başladı. Havada öylece duruyordu, yemden kesildi ve baş kısmında beyaz bir nokta belirdi.

Ardından bu balığımızı karantinaya aldık ancak aktarma sırasında bu beyaz yara koptu ve ertesi gün dahada çoğaldı.balığımızın son halini görmenizi istiyorum. Bu arada tedavi olarak mikofish(antibakteriyel,antimikotik) kullandık .Bir ara düzelir gibi oldu ancak bugün durumu çok daha kötü.aynı zamanda yüzgeçlerde erime başladı ve gövdesinden beyaz iplikçiklere benzer bir şeyler uçuşuyor.
    balık akvaryumun bir köşesine sinip, dipte öylece duruyor. Suyun sıcaklığı 31 C, pH 7, akvaryum 40 lt lik.havalandırmayı hava taşı ile yapıyoruz ve filtre çalışıyor.

Ne yapacağımızı şaşırdık umarım bize yardımcı olabilirsiniz.bilgi olarak aceleden bunları yazdım.umarım bir eksiklik yoktur.varsa hemen cevaplayabilirim.

Saygılarımla...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Gecmis olsun Yasemin Hanim.

Yanlis anlamadiysam ana akvaryumdaki diger discularda sorun yok fakat karantina akvaryumunda olan discus ana akvaryumdaki diger baliklarin yanindayken tum akvaryumun beyaz benekle baslayan sorunlarini atlatamamis ve sonuc olarak karantina akvaryumunda tedaviye muhtac. Umarim dogru anlamisimdir.

Kafa kismindaki beyazlik olarak tabir ettiginiz durum Discus turlerinin kotu su sartlarinda yakalandigi kafada delik hastaligi belirtisi olma olasiligi cok yuksek.

Dusuk hacimli karantina akvaryumuna eklediginiz ilaclar neticesinde su adete metabolizmasi bozuk baliktan beter yardima ihtiyac duyar. Ilaclar kucuk hacimli karantina akvaryunlarinda sik su degisimleri ancak uygulanabilir. Kafadaki olusumlarin basarili tedavisi ise suya atilan ilacla degil odem yapmis bolgeye pansuman seklinde daha iyi sonuc verir.

Yemden kesilmis, yuzgec erimesi, kafada erozyon olusmus discusunuzu kurtarmanin zorlugunu hatirlatirken bir sefere mahsus ilaca verdiginiz parayi damacana icme suyuna vererek karantina akvaryumunuza 32 derece isida olmak kosuluyla bu suyu kullanarak yuzde 80.lere varan su degisimi yapmanizdir. Onlem olarak ana akvaryunuza yine damacana ile su degisimi yapmaniz iyi olur. Baligin erozyonlu kafa bolgesine islak bez uzerine alarak yakmayan tendirtiyot ile bu bolgeyi temizleyebilirsiniz. Yem almayan baliga agiz yolundan ince hortum kullanarak vitamin takviyesi yapabilirsiniz ayni zamanda ama biraz profesyonellik ister ve forumda yapilisi bulunmaktadir.

Cep telefonundan olsa da size yanit vermek istedim, umarim faydali olur.

3. yaseminh

yaseminh

discusum hasta

Öncelikle ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Herhangi bir yanlış anlaşılma yok. Fakat benim size yine bir kaç sorum olacak:

-Dediğiniz %80 lik su değişimini günlük olarak mı yapmalıyım?

-Herhangi bir ilaç kullanmamı tavsiye edermisiniz?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    discusum hasta

Günlük olarak değil bir sefer değişip artık balığı gözlemlemeniz yeterli. Balık yem almaya başlarsa o zaman doğal olarak suya bir atık yükü binceğinden dolayı %10 2-3 günde bir yapılabilir ama bu durumda bir sefer yapıp takip etmeniz yeterlidir. İlaç zaten sona yaklaştırır çünkü yukardaki mesajımda da yazdığım gibi balıktaki sorun öncelikle apseli bölgeye müdahale edilmesi gereken sorundur. Suya atılan ilaçtan fayda görülecek bir durum olmayıp, su şartlarını ilaç daha da zora sokacaktır balık için.

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    discusum hasta

Öncelikle portalımıza hoşgeldiniz, Yasemin hanım.

Benim ilk discus deneyimimde, sizinkine benzer hastalık ile karşı karşıya geldim, öğrenmiş olduğum yanlış bilgiler doğrultusunda, ilaçlar ile uğraşıp dururken tek balığımı malesef kaybettim.

Geriye kalan 5 balığımda ise şu yöntemi kullandım. Bir discusumun yarasına, Temel hocamın bahsettiği gibi %80 su değişimi ile kolları sıvayıp, ıslak bir havlunun üzerine balığı çıkartıp, bir pamuk yardımı ile, yara bölgesini kurulayarak, sabah akşam, günde iki kez Teramicine sürdüm. Üç günden sonra yarada göz ile görünür vaziyette iyileşmeler oldu, ve her gün %20 su değişimleri ile 15 içinde hiç bir balığımda hastalık kalmadı, eriyen kuyruk ve yüzgeçler düzenli su değişimleri ile tamamen kendini yeniledi.

Size tavsiyem, discus balığının bulunduğu tanka ne ilave ediyorsanız, (Canlı veya dekor) muhakkak Permasol ile dezenfekte etmeden tanka dahil etmeyiniz.

Geçmiş olsun......

6. yaseminh

yaseminh

discusum hasta

Yazdığınız bilgiler doğrultusunda su değişimini yaptım. Balığımın yaralı kısımlarına da tendürdiyotu suyla biraz seyreltip, pamuk yardımıyla uyguladım.

Umarım bu tedavi için geç kalmamışımdır ama yinede bunları öğrendiğim için çok mutluyum. İyiki üye olmuşum!

Vakit ayırıp benimle bunları paylaştığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum.

İyi akşamlar...

7. Prof.Veteriner

Prof.Veteriner

Yapcan şey çok basit aslında, hemen şöyle tarif edeyim alacaksın balığı elline birde jilet o benekli yerleri kazicaksın başka yolu yok bunun yoksa hayvan ölür.

Saygılarımla Prof.Veteriner

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    discusum hasta

Sayın Prof. Veteriner aramıza hoşgeldiniz. Profil bilgilerinin tamamlanmasıyla birlikte sizlerin balık hastalıkları konusunda platform olarak desteğiniz bizi mutlu eder.

Tabi jileti alıp balığa girişmek yetmeyecektir. Çünkü hiç ama hiç bir balık hastalandığı suda düzelemez. Bu yüzden jiletlenmiş yarasıyla bir balığı suya geri atmak parazitler açısından kediye çiğer atmaktan farksızdır.

Öncelikle su değerlerinin toparlanması gerektiğini ben ekleyeyim, jiletlenen bölgenin izolesi için gerekini siz yazın. Jilet diyince aklımıza sadece Müslüm Gürses geliyor yapılması gerekenler eksik olunca. burda:gif

9. Portnoy

Portnoy

discusum hasta

Yasemin Hanım geçmiş olsun ..Umarım en kısa zamanda Discusunuz eski sağlığına kavuşur..

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    discusum hasta

Yasemin hanım geçmiş olsun.

Kullandığınız tendürdrüyod hangisi? Yakan tendürdüyotlardan değildir umarım?

Pansuman için baticonda kullanabilirsiniz.Fiyatı 1 litrelik kutuda 10 tl.

Ancak dikkatli kullanılmalıdır. Uygulanacağı bölgeye bir pamuk yardımı ile çok az miktarda sürülüp balık hemen suya bırakılmalıdır. Aşırı sürülürse balığın mukozasında ciddi hasarlar açar.

Sn Prof.Veteriner,sanırım işin cerrahi müdahele kısmından bahsediyorsunuz ? Evet belkide söylediğiniz yöntem doğru olabilir fakat,kaç kişi bu müdaheleyi yapabilir sizce ? saat:gif Elinde bir jilet,balık önünüzde. Balığın en ufak bir sıçramasıyla ya balığı yada elimizi kesebiliriz.Bu tip cerrahi müdaheleler ciddi tecrübe gerektirir. saygılar:gif

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    discusum hasta

Yasemin Hanım belki balığın durumu çok ağır ama sonucu merak etmiyor değiliz. Discus balığınızın son durumu nedir acaba ?

12. Prof.Veteriner

Prof.Veteriner

discusum hasta

İnşallah kısa zamanda iyileşir.

............................

Mesaj Düzenleme... 2

13. yaseminh

yaseminh

discusum hasta

Merhaba,

Bende bugün balığımın durumunu sizlerle paylaşmak istiyordum.
    Tedaviyi dediğiniz şekilde uyguladım. Su değişimi ve yakmayan tendürdiyot uygulaması.
    Balığımın kafa kısmında bulunan çukurların üzerindeki beyaz kısımlar azaldı ama yaranın bir tanesi derin ve balığım bu tedavi süresine dayanabilecek mi bilemiyorum. Çünkü yem yemiyor ve ben kendime güvenemediğim için balığa ağızdan vitamin takviyesi yapamıyorum. :( Diğer günlere göre balığımın gözleri matlaştı, kuyruktaki erime arttı ve rengi koyulaştı. Şu an "tedavi sırasında yanlış bir şeymi yaptım? " demiyor değilim.

Sanırım durumunu görsel olarak görmeniz en iyisi.

Sırasıyla balığımın ilk halini ve son halini size göndereceğim.

Saygılarımla

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    discusum hasta

Balığın yem almıyor olması aslında en büyük sorun Yasemin Hanım. Fakat sizde çok haklısınız önerdiğimiz şırınga işlemini yapamamakta.

Geriye kalan düzelen su şartlarında balığın kafada delik ve kuyruk erimesine önlem almak ve balığın yem almasını sarımsak suyuna batırılmış yemler ile sağlamak.

Balığın karantina akvaryumunda olması müdahale anlamında çok iyi. Ticari adıyla Maracyn-Two. Ancak bu ürün ülkemizde malesef çok zor.

Bu yüzden size bu ilacın içeriğini belirtebilirim ve eczaneden bu ilacı alıp kullanabilirsiniz. İlaç Minosiklindir (GrupTetrasiklinler ) Kullanım şekli 30 litreye 10 mg şeklindedir. Balığı gözlemlemeniz ve ilacı kullanmanızı takiben 2 gün sonra %30 su değişimini damacana suyla yapmanızı öneririm.

Umarım kurtarırsınız balığınızı.

Sayfayı Paylaş