1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Diskus Acil Yardım

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde bülent tarafından 25 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. bülent

bülent

İsim:
    bülent çıkrıklıoğlu
    Arkadaşlar discuslarım iştahsız yemleniyor. Ayrıca bazıları çok gizleniyor. Bütün yem yelpazesini hemen hemen denedim. 2 tanesi diğerlerine göre küçük kalıp öldüler, karınları çok ince ama dışkılama yapıyorlar. Çok sık strese girip renk değiştiriyorlar. Yardımcı olabilcek arkadaşların cevaplarını bekliyorum.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Diskus Acil Yardım

Merhaba Bülent Bey,

Akvaryumunuzla ilgili bilgi yok mesajınızda. En güzeli hastalık Tedavi portalına formu doldurarak konu açmanız. Formun zorunlu alanları olduğundan ve bilgileri girecek olmanızdan dolayı akvaryumunuz tanımış olacağız. Görüşmek üzere.

http://www.akvaryumportali.com/forums/21-Tatlı-Su-Hastalık-Tedavi-Portalı

3. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk

Bülent bey öncelikle aramıza hoş geldiniz.Akvaryumun boyutları nedir.Akvaryumun içindeki malzemeler neler.Filtrasyon için ne kullanıyorsunuz.Balıkların dışkısının rengi beyaz renktemi çıkıyo.Isısı nedir akvaryumun.Bunları verirseniz daha detaylı yardımcı oluruz.

http://www.akvaryumportali.com/forum...i-Portalı

bülent ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. bülent

bülent

İsim:
    bülent çıkrıklıoğlu

Akvaryum 250-300 litre 100*50*55 ölcüleri .Devamlı 27-28 derecede ısısı, filresi ise kendi yapım 4 bölümlü elyaf, seramik, aktif karbon kısımları var. Şelale tarzı birşey :) Akvaryumda ince silis kum var zeminde. 2 tane mango kökü, bir de küçük iç filtre.

Balık dışkıları beyaz jelimsi ama uzun süredir yaklaşık 3 aydır böyleler. Zaten yeni bakmaya başladım balıklara. Aktif değiller iştahsız, akvaryumcuda görüyorum parmağa saldırıyorlar. Benimkiler yemlenmiyor sadece akşamları dipten topluyorlar. Canlı yem attım (karides ) onlarla bile çok ilgilenmediler. Bir yerde hatamı yapıyorum bilmem .Ph değerine alışmış olmaları lazım çünkü 3-4 aydır bakıyorum haftada bir dip çekiyorum, 40 litre alıp su tazeliyorum çaresiz kaldım.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bol bol sarımsak suyu emdirin yemlerine vermeden önce. Beyaz jelimsi dışkı olması iyi değil, iç parazit veya sindirim sorunu olabilir. Aydınlatma durumu nasıl ? Bu ürkek olmalarında etkendir eğer daha loş ortama alışıksalar. Ph değeri ortalama 7 cıvarındadır ve nispeten bu aralığa alışıktırlar ancak suyun asidik olma seviyesi biraz da akvaryum içerisindeki malzemelere bağlıdır. Satın alınan akvaryumcudaki akvaryum malzemeleri veya filtrasyon değerleri değiştirebilir. Bunları elbette aşmak gerek yani zaman geçtikçe ortama ayak uydurmaları gerekir. Kullandığınız su çeşme suyu ise birkaç değişimi damacana içme suyu ile yapın ve normale dönüş gözlemleyince yarı yarıya damacana suyu ile çeşme suyu kullanarak dönüş yapın. Filtredeki aktif karbon miktarına bağlı olarak bir anda eklenen kömür Ph değerini oynatır, bu yüzden az miktarda ekleyip birkaç gün sonra miktarı artırmak iyidir. Yine silis kum renk ve yapı olarak Discus akvaryumu adına balıkları stres olarak ve suyu etkileyebilir, kumu yavaş yavaş Siyah Hagen kumla değiştirmeniz iyi gelecektir. Eğer sorun daha ileri safhaya ulaşırsa geri dönüşü zor olacaktır. Bir anda akvaryumda köklü değişim yapmak yerine yazdıklarımı yavaş ve dikkatlice deneyerek durumu gözlemleyin.

Balıklardan ve akvaryumdan fotoğraf eklemeyi de unutmayın. Görelim ne üzerine yazışıyoruz.

6. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk

Balıklar iç parazit olmuşlar o yüzden yem yeniyorlar ve bu uzun zaman devam ederse açlıktan gelişemeyip ölüyorlar.Öncelikle kumu çıkartın içinden.Silis kum pek discuslara göre değil.Mango kökleri kalsın içinde.Isıyı 30 dereceye çıkartın.Su değişimini çeşmeden yapıyorsanız suyu mutlaka 2-3 gün bekletip ekleyin.Ben iç parazit için sera baktopur tablet kullanıyorum üzerinde kullanım talimatına göre kullanın derim.Akvaryumun ışığını bir müddet açmayın balıkları sitresten çıkmaları daha kolay olur mümkünse akvaryuma fazla müdahale etmeden önünde ani hareketler yapmayın.Evde dana yüreği karışımı yapmanızı tavsiye ederim daha çabuk adapte olup yem yemeye başlarlar ve kendilerini daha çabuk toplarlar.Yemlemeyi her gün yapmayın yeme alışana kadar 1 gün yem verin 1 gün vermeyin buda adaptasyonu kolaylaştırır.Su bu konuda çok önemli su değişimlerini imkanınız varsa damacanayla yapın bu aralar.Şimdilik aklıma gelen bunlar.Tedaviye hemen başlayın derim yoksa balıklarınız telef olucaklar.

Ben yazarken Temel abi benden hızlı davranmış tekrarlamış gibi oldum sanki:D

Heliak ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sen benden daha doğru noktalara değindin Aytekin. Teşekkürler.

balyoznuri bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş